terazzo lastryko

Terazzo, czyli niezwykle modne lastryko na płytkach

Design płytek ceramicznych nie przestaje zaskakiwać. Od przeszło dwóch sezonów świetnie radzi sobie wzór, który najprościej porównać do dobrze znanego nam lastryko.

.

Terazzo to oryginalna włoska nazwa materiału budowlanego, który w Polsce znany jest jako lastryko. W tym momencie każdemu przychodzą na myśl przede wszystkim lata PRL-u. Wtedy ten materiał ze względu na swoje właściwości oraz niskie koszty produkcji królował w przestrzeni miejskiej, a także nierzadko w naszych domach (schody, parapety). Lastryko powstaje z mieszaniny wody, cementu oraz niewielkich kawałków marmuru, granitu czy bazaltu. Efekt końcowy znany jest każdemu. Dziś przeżywa swój renesans, a producenci płytek ceramicznych lansują terazzo jako jeden z najmodniejszych deseni.

Dynamika terazzo

Oczywiście źródło powrotu popularności tego wzoru należy poszukiwać we Włoszech, w których lastryko pozbawione jest niepopularnych konotacji. Jako materiał twardy, wytrzymały i niedrogi cieszy się tam nieustającym uznaniem. Do świata wielkiego designu wrócił na fali mody na styl industrialny, trochę także jako przeciwwaga dla szarości betonu, czy surowości kamienia. Terazzo wprowadza bowiem na powierzchni płytki dynamikę oraz niepowtarzalność wzoru. Dodatkowo dziś producenci tego rodzaju płytek „bawią się” wielkością kamiennych elementów zatopionych w masie płytki, a także ich kolorystyką. Efekt jest naprawdę warty uwagi, choć wydaje mi się, że sięgną po niego przede wszystkim zwolennicy niestandardowych rozwiązań we wnętrzach.

Wybór kolekcji z lastryko

Zwolennikom klasyki na dobry początek można polecić płytki Cement marki Niro Granite. To spokojniejsze połączenie imitacji cementu z nadrukowanymi plamkami w stylu terazzo. Kolekcja dostępna jest w stonowanych odcieniach szarości i ciekawych formatach: 60×60 cm i 120×60 cm. Wzór kamiennych elementów jest przypadkowy, dlatego każda z płyt w serii Cement jest niepowtarzalna.

Wybrane aranżacje z płytami Niro Granite
niro granite, cement w łazience
previous arrow
next arrow
Slider
 

Kolekcje w stylu terazzo posiada dziś w swojej ofercie większość włoskich producentów np.: Ornamenta, Coem, Vives, Florim, Marazzi, Ceramica Fioranese, Sant’Agostino czy Cotto d’Este. Chętnie prezentowali nowości w tym stylu podczas ostatnich targów Cersaie. A ich zwiększająca się liczba świadczy o tym, że wzór lastryko nie tak szybko zejdzie z afisza. 

Na głównym zdjęciu widzisz:
  • kolekcja Artwork, producent Casamood, Florim Ceramiche,
  • płytki FIO.Ghiaia, producent Ceramica Fioranese,
  • kolekcja Terazzo, producent Ornamenta,
  • płytki Hica, producent Cersanit.
Arty White + Gatsby Betty Rose + Cersanit Hika Terazzo
Gatsby ZYX
terazzo
terazzo