Terazzo, czyli niezwykle modne lastryko na płytkach

Trendy lubią zaskakiwać. Tak z pewnością stało się również w przypadku powrotu mody na lastryko. Czy kojarzący się z czasami PRL-u wzór mógł zadomowić się na dłużej? Wszystko wskazuje na to, że tak. Jak wykorzystać go urządzając łazienkę i kuchnię?

Lastryko – znane także jako terazzo lub sztuczny kamień – pochodzi z Włoch. Z powodzeniem wykorzystywany jest tam od setek lat w różnych przestrzeniach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. W słonecznej Italii ma statut klasyka i zero negatywnych skojarzeń, z którymi nieraz musi mierzyć się u nas.

Często przywodzi bowiem na myśl PRL-owskie klatki schodowe, parapety, czy inne elementy miejskiej przestrzeni. W tym czasie wysoka popularność lastryko podyktowana była jego wytrzymałością, a także niskimi kosztami produkcji. Dziś wzór ten wraca w różnych odsłonach pokazując swoją zdecydowanie pozytywną stronę.

Klasyczne terazzo to mieszanina wody, cementu oraz niewielkich kawałków marmuru, granitu czy bazaltu. Efekt końcowy to zatopione w jednolitej masie mieniące się kawałki naturalnych kamieni, które układają się w dynamiczny, niejednorodny wzór. Okazał się on na tyle ciekawy i inspirujący, że zainteresowali się nim producenci płytek ceramicznych na całym świecie. Uczynili tym samym z lastryko jeden z bardziej modnych deseni na przestrzeni ostatnich sezonów.

Lastryko – modny wzór na płytkach

Lastryko do świata designu wróciło na fali zainteresowania stylem industrialnym. Z pewnością  także jako przeciwwaga dla szarości betonu, czy surowości kamienia. Terazzo wprowadza bowiem na powierzchni płytki dynamikę oraz niepowtarzalność wzoru.

Dodatkowo dziś producenci tego rodzaju płytek „bawią się” wielkością kamiennych elementów odwzorowanych na płytce, a także ich kolorystyką. Efekt jest naprawdę warty uwagi, choć wydaje się, że sięgną po niego przede wszystkim zwolennicy niestandardowych rozwiązań we wnętrzach. Nie są to bowiem płytki, które neutralnie wpiszą się aranżację.

Ich nietypowość sprawia, że to one nierzadko pozostają na pierwszym planie.

Polskie marki także proponują terazzo

Aktualnie wielu producentów płytek proponuje kolekcje ze wzorem lastryko w roli głównej. Dominują w nim różne wielkości kamiennych kawałków – nierzadko tym większe, im większa jest sama płytka, a także zróżnicowane, czasem bardzo intensywne kolory. Polscy producenci mają w swojej ofercie coraz więcej propozycji ze wzorem lastryko.

Warto zwrócić uwagę na płytki marki Kreacja Maciej Zień Tubądzin. Jedną z nowości jest tu seria gresów Funky, dostępna w salonach JETA. To płytki w stylu minimalistycznym, które inspirują się wzornictwem lat 80. Pokazują tym samym nowe oblicze słynnego lastryko – pełne ciekawych form i radosnej kolorystyki. Jedną z ciekawszych opcji tej kolekcji jest płytka w formacie 198x198 mm – uwagę zwraca niewielki format, a także jej wzór bazujący na motywie koła.

W salonach JETA znajdziecie także kolejną serię płytek z wzorem terazzo. To Hika marki Cersanit. Jest to kolekcja gresów, w których dominują biel i naturalne odcienie kamiennych kawałków. Idealnie pasują do aranżacji wykorzystujących drewno, a także czarne detale.


Płytki lastryko w łazience i kuchni

Gresy ze wzorem terazzo świetnie sprawdzą się w różnych aranżacjach. Najczęściej jednak proponowane są do wnętrz minimalistycznych lub zdominowanych przez naturalne, subtelne akcenty. Warto pamiętać, że na płytce lastryko sporo się dzieje – to dynamiczny układ wzorów i kolorów. Równowaga jest tu więc szczególnie pożądana.

W łazience płytki lastryko możemy układać zarówno na ścianach, jak i podłodze. Jeśli wzoru terazzo jest sporo we wnętrzu, zapewnijmy mu towarzystwo np. jasnych lub drewnianych mebli i subtelnych akcentów w postaci armatury oraz dekoracji. Dobrym pomysłem na wykorzystanie płytek ze wzorem lastryko będzie podkreślenie nimi poszczególnych stref łazienki, np. umywalki lub prysznica.

W kuchni płytki lastryko dobrze odnajdą się na ścianie wokół przestrzeni roboczej. Świetnie pasować będą do białych mebli, albo kontrastowo – do ciemnych frontów. Będą wtedy skutecznie dynamizować aranżację. Warto dać szansę lastryko – to efektowny klasyk o uniwersalnym wzorze, który sprawdzi się w aranżacji przez wiele lat.

Dynamika terazzo

Do świata wielkiego designu wrócił na fali mody na styl industrialny, trochę także jako przeciwwaga dla szarości betonu, czy surowości kamienia. Terazzo wprowadza bowiem na powierzchni płytki dynamikę oraz niepowtarzalność wzoru. Dodatkowo dziś producenci tego rodzaju płytek „bawią się” wielkością kamiennych elementów zatopionych w masie płytki, a także ich kolorystyką. Efekt jest naprawdę warty uwagi, choć wydaje mi się, że sięgną po niego przede wszystkim zwolennicy niestandardowych rozwiązań we wnętrzach.

Zwolennikom klasyki na dobry początek można polecić płytki Cement marki Niro Granite. To spokojniejsze połączenie imitacji cementu z nadrukowanymi plamkami w stylu terazzo. Kolekcja dostępna jest w stonowanych odcieniach szarości i ciekawych formatach: 60×60 cm i 120×60 cm.

Wzór kamiennych elementów jest przypadkowy, dlatego każda z płyt w serii Cement jest niepowtarzalna.

Płytki Tubądzin - nowości GRES i płytka ścienna

Dodaj komentarz