Design na topie: płytki z geometrycznym wzorem

Geometryczne wzory na płytkach już od kilku sezonów coraz chętniej pojawiają się w ofercie producentów. Przyciągają uwagę odważnymi kolorami, deseniami nawiązującymi do kulturowych tradycji miejsc, chęcią przełamania wizualnej monotonii. Geometria sprawdza się także we wnętrzach łazienkowych.

Na naszym blogu sporo pisaliśmy już o popularnych kolorystycznych trendach. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że aktualnie kolor wręcz tworzy wnętrza łazienkowe – zmienia ich poważne, białe „oblicze” i odważnie buduje nastroje swoich użytkowników. Dziś dalej będziemy podążać ścieżką tych mniej oczywistych rozwiązań estetycznych dla łazienki (ale nie tylko). Mamy dla Was inspiracje pełne geometrycznych wzorów.

Łazienka zdominowana przez kolor – kolekcja One włoskiej marki 41zero42

Płytki z serii HUB od Naxos

W każdym stylu

Wzory geometryczne to – wbrew pozorom – motywy bardzo uniwersalne. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach w różnych stylach. Chociaż często kojarzą się z nawiązywaniem do tradycji, jak np. desenie utrzymane w klimacie etno, tak naprawdę idealnie pasują także do nowoczesnej stylistyki.

Ożywią aranżację łazienki zdominowaną przez proste formy ceramiki i mebli, idealnie zgrają się z gładkimi płaszczyznami jednolitych kafli w różnych formatach. Geometryczne inspiracje, które dziś można dostrzec w rynkowych propozycjach płytek, najczęściej odwołują się albo do klasyki rodem z lat 20. XX w. i popularnego wtedy art déco lub też do lat 70. ubiegłego wieku, w których królowały duże desenie i wyrazista kolorystyka.

Jedna z nowości marki Scarabeo – kolekcja tapet przeznaczonych do łazienki Jeden z wzorów serii Operae od Ornamenta

 

Dynamika kontra spokój

Niestety, geometryczne wzory wciąż stosunkowo rzadko można spotkać w realizowanych projektach. Oswoiliśmy już desenie kwiatowe i te utrzymane w stylu urban jungle. Jesteśmy przekonani, że tylko duży format jest w stanie zapewnić im odpowiednią rangę i wydobyć pełnię ich piękna. Podobnie jest w przypadku geometrii – im więcej przestrzeni jej przeznaczymy, tym lepszy efekt uzyskamy.

Oczywiście, w przypadku geometrycznych wzorów trzeba pamiętać o dynamice, jaką wprowadzają one do wnętrza. Jeśli zatem zależy Wam na klimacie spokoju w łazience, płytki z tym wzorem mogą okazać się nie dla Was. Wybierając te desenie warto być także świadomym tego, że geometryczne motywy mogą zmienić proporcje pomieszczenia i optycznie go powiększyć lub zmniejszyć. Np. podłużne wzory, jak te w kolekcji Chimera marki Cedit – w zależności od sposobu ich ułożenia – wizualnie wydłużą lub poszerzą wnętrze.

Niewielki format i mocne desenie inspirowane Afryką – kolekcja Mattionelle Margherita marki Mutina, projekt: Nathalie Du Pasquier

Duże wzory na płytkach Chimera marki Cedit, projekt: Elena Sarmistraro

Odważne i efektowne

Lubię wyraziste wzory. Moje ulubione motywy na płytkach to z pewnością duże, miękkie desenie nawiązujące do estetyki wzornictwa z lat 60. i 70. XX wieku. Pamiętacie może film Zabójczy numer w reżyserii Paula McGuigana? Widziałam go już kilka razy, ale za każdym razem w oczy rzucają mi się tapety w mieszkaniach Lindsey i Slevina, jakby żywcem wyjęte ze wspomnianej estetyki. Pewnie dlatego nie mogę napatrzeć się na kolekcję Operae od Ornamenty, czy One od marki 41zero42. Odważne? Pewnie, ale jaki dają efekt!

Nowe wzory w klasycznej kolekcji Marmo od Bisazza

Dekoracyjne elementy serii Brainstorm Tubądzin

Dodaj komentarz