Mikro łazienka

Marzymy o przestronnych salonach kąpielowych, ale zdecydowana większość z nas musi zadowolić się łazienką w wersji mini. Czy takie wnętrza mogą być ładne i wygodne?

Życie na niewielkich przestrzeniach to dla nas nic nowego. Badania wskazują, że w 2019 roku w Polsce na osobę przypadało tylko 28,2 m² mieszkania. Średnia europejska to blisko 40 m² (wg badania HRE Investments). Nasze mieszkania, a łazienki w szczególności, są małe. Trend ten idealnie odzwierciedla fakt, że w nowych blokach małych mieszkań nie ubywa. Powstają z myślą nie tylko o wynajmie. Coraz więcej osób chce żyć w mikroapartamentach lub mikromieszkaniach i korzystać z mikrołazienek.

Kto mieszka w mikromieszkaniach?

Z myślą o kim powstają przestrzenie w duchu micro-living? Przede wszystkim przeznaczone są dla młodych ludzi, którzy nie planują w takim mieszkaniu spędzić całego życia. Jest to dla nich przystanek na dłuższą lub krótszą chwilę. Jednak nie jest to miejsce, do którego się przywiążą. To osoby aktywne, dynamiczne zawodowo i życiowo, często single i singielki.

Mikromieszkania mogą powstawać też z myślą o innych odbiorcach – np. o studentach. Albo osobach starszych, które nie potrzebują wiele przestrzeni, ale chcą mieć komfort prywatnego mieszkania, a nie domu opieki. W tym wypadku pojawia się konieczność podołania wyzwaniom, jakie stawia projektowanie uniwersalne. W tym miejscu rodzi się pytanie, na ile można je wdrożyć na małej przestrzeni przy zachowaniu estetyki?

Jak można zaprojektować małą przestrzeń?

Projektanci z całego świata zauważają problem zmniejszającej się przestrzeni i działają. Właśnie z myślą o niewielkich łazienkach powstała koncepcja Small Size Premium Spa przygotowana przez Sieger Design. Ta łazienka zawiera w sobie wszystko, co w komfortowym wnętrzu tego typu jest niezbędne. Na zaledwie 3,5 m2 zmieszczono panel prysznicowy, deszczownię i dysze do masażu umieszczone na różnych wysokościach w ścianach kabiny prysznicowej. Mała, podgrzewana ławka w kabinie oznacza, że z wielu programów kąpieli można korzystać także na siedząco. Wyposażenie dobrano tak, by wyróżniało się jakością – drewniane meble i dodatki, armatura z wyższej półki. Całość jest oddzielona od części dziennej i sypialnej półprzezroczystą, szklaną ścianą, wpuszczając w ten sposób światło dzienne. Z jednej strony oznacza to rezygnację z prywatności w trakcie kąpieli, ale nie pomniejsza optycznie całego wnętrza.

Mała łazienka nie musi rezygnować z wygodnej wanny. Można wybrać rozwiązanie typu ofuro z siedziskiem w środku. Ta wanna ma niespełna 150 cm długości, jest za to wysoka na ponad 70 cm. To model Immersion marki Agape, projekt: Neri&Hu.

To tylko jeden z wielu pomysłów, jednak bardzo inspirujący. W ofercie producentów znajdziemy coraz więcej propozycji pozwalających na stworzenie mikrołazienki, która będzie nie tylko synonimem wysokiej klasy elegancji, ale także będzie tak samo funkcjonalna i wygodna jak duża przestrzeń kąpielowa. Mniejszy metraż nie oznacza bowiem zgody na niższą jakość.

Zdjęcie główne: Kolekcja Kartell by Laufen / fot. Oliver Helbig

Jak urządzić funkcjonalną mikro łazienkę?

Aranżacja łazienki bez dobrego planu jest kłopotliwa, niezależnie od tego, czy wolnej przestrzeni jest dużo, czy niewiele. Możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia architektów lub samodzielnie zaprojektować mikro łazienkę. Chcąc uzyskać funkcjonalną, wygodną, komfortową i atrakcyjną wizualnie łazienkę, w pierwszej kolejności warto wyznaczyć strefy pozwalające na praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. Kluczowymi elementami są: umywalka, misa WC oraz wanna lub natrysk. Podobnie jak w przypadku dużych przestrzeni kąpielowych, tak i małej łazience pojawia się pytanie, co będzie lepsze - wanna, czy kabina prysznicowa?

Jeśli większość domowników jest za kabiną prysznicową, to dobrym rozwiązaniem będzie kabina walk-in. Jest to rozwiązanie idealne do małych łazienek. Brak brodzika sprawia, że przestrzeń optycznie jest większa i bardziej komfortowa. Dodatkowo jest to nieoceniona wygoda dla osób starszych i niepełnosprawnych. W małej łazience można także postawić na wygodną wannę, a nawet pójść o krok dalej i zainstalować także natrysk. W małych łazienkach świetnie sprawdzi się parawan nawannowy, zamiast zasłonki prysznicowej. Dzięki niemu każdy domownik będzie mógł wziąć kąpiel lub prysznic o każdej porze dnia i nocy.

Wyposażenie w małej łazience

Aranżacja małej łazienki to także odpowiedni dobór wyposażenia, okładzin ściennych i podłogowych oraz dodatków aranżacyjnych. Z pewnością warto zrezygnować z ciemnych kolorów, gdyż przez nie łazienka stanie się optycznie mniejsza. O wiele lepszym rozwiązaniem do niewielkiego wnętrza są jasne płytki ścienne i podłogowe, które odbijają światło i optycznie powiększają łazienkę. Mikro łazienki powinny maksymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń. Jeśli dysponujemy wnęką możemy wykorzystać ją jako element dekoracyjny lub miejsce przechowywania ręczników bądź eleganckich kosmetyków. Z pewnością warto zainstalować szafkę pod umywalkę oraz dodatkową szafkę na kosmetyki. Wersja wisząca będzie o wiele lepsza niż stojąca, z uwagi na funkcjonalność oraz efekt wizualny. Tego typu szafki nie zajmują miejsca na posadzce, dzięki czemu przestrzeń zyskuje na lekkości. W małej łazience często ciężko o miejsce na pralkę, dlatego dobrym pomysłem będzie przeniesienie jej do przedpokoju.

Dodatki do małej łazienki

Mała łazienka to także stylowe i starannie dobrane dodatki. W niewielkich pomieszczeniach nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu i lustrach. Duże lustro zainstalowane nad umywalką powiększy przestrzeń i nada jej swoistego charakteru, szczególnie wówczas, gdy stylem ramy nawiązywać będzie do wnętrza. Do małych łazienek urządzonych w stylu glamour przeznaczone są lustra ze stylizowanymi, złotymi, bogato zdobionymi ramami. Mała łazienka w stylu skandynawskim, czy nowoczesnym zyska podczas instalacji lustra z minimalistyczną, prostą, czarną ramą. W niewielkiej przestrzeni kluczowe znaczenie ma także oświetlenie. Podstawą jest oczywiście lampa sufitowa, która powinna zapewnić maksymalną ilość światła, lecz nie przytłaczać wnętrza. Dodatkowe źródło światła powinno znajdować się nad lustrem.

Dodaj komentarz