Łazienka w wersji mikro

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI

Marzymy o przestronnych salonach kąpielowych, ale zdecydowana większość z nas musi zaspokoić się łazienką w wersji mini. To zarówno pokłosie zmian społecznych, jak i decyzji deweloperskich. Czy takie wnętrza mogą być ładne i wygodne?

Życie na niewielkich przestrzeniach to dla nas nic nowego. Badania wskazują, że w 2019 roku w Polsce na osobę przypadało tylko 28,2 m² mieszkania. Średnia europejska to blisko 40 m² (wg badania HRE Investments). Nasze mieszkania, a łazienki w szczególności, nie są duże i prędko nie będą. Trend ten idealnie odzwierciedla fakt, że w nowych blokach małych mieszkań nie ubywa. Powstają z myślą nie tylko o wynajmie. Coraz więcej osób chce żyć w mikroapartamentach lub mikromieszkaniach i korzystać z mikrołazienek.

Kto mieszka w mikromieszkaniach?

Z myślą o kim powstają przestrzenie w duchu micro-living? Przede wszystkim przeznaczone są dla młodych ludzi, którzy nie planują całego życia spędzić w takim mieszkaniu. Jest to dla nich przystanek na dłuższą lub krótszą chwilę. Jednak nie jest to miejsce, do którego się przywiążą. To osoby aktywne, dynamiczne zawodowo i życiowo, często single i singielki. 

Kolekcja Mini Nuvola Azzurra

Optymalizujemy przestrzeń – akcesoria Brunt od Ever Life Design

Kolumna Space od Artesi

Mikromieszkania mogą powstawać też z myślą o innych odbiorcach – np. o studentach. Albo osobach starszych, które nie potrzebują wiele przestrzeni, ale chcą mieć komfort prywatnego mieszkania, a nie domu opieki. W tym wypadku pojawia się konieczność podołania wyzwaniom, jakie stawia projektowanie uniwersalne. W tym miejscu rodzi się pytanie, na ile można je wdrożyć na małej przestrzeni przy zachowaniu estetyki?

Koncepcja Small Size Premium Spa według projektu Sieger Design

Umywalka HappyD Duravit

Jak można zaprojektować małą przestrzeń?

Projektanci z całego świata zauważają problem zmniejszającej się przestrzeni. I działają. Właśnie z myślą o niewielkich łazienkach powstała koncepcja Small Size Premium Spa przygotowana przez Sieger Design. Ta łazienka zawiera w sobie wszystko, co w komfortowym wnętrzu tego typu jest niezbędne.  Na zaledwie 3,5 m2 zmieszczono panel prysznicowy, deszczownię i dysze do masażu umieszczone na różnych wysokościach w ścianach kabiny prysznicowej. Mała podgrzewana ławka w kabinie oznacza, że z wielu programów kąpieli można korzystać także na siedząco. Wyposażenie dobrano tak, by wyróżniało się jakością – drewniane meble i dodatki, armatura z wyższej półki. Całość jest oddzielona od części dziennej i sypialnej półprzezroczystą szklaną ścianą – wpuszczając w ten sposób światło dzienne. Z jednej strony oznacza to rezygnację z prywatności w trakcie kąpieli, ale pozwala nie pomniejszać optycznie całego wnętrza.

Mała przestrzeń łazienki zaprojektowana także z myślą o osobach niepełnosprawnych – Kaldewei

Małe umywalki Space Free od Globo

Mała łazienka nie musi rezygnować z wygodnej wanny. Można wybrać rozwiązanie typu ofuro, z siedziskiem w środku. Ta wanna ma niespełna 150 cm długości. Jest za to wysoka na ponad 70 cm. Model Imerssion marki Agape, projekt: Neri&Hu

To tylko jeden z wielu pomysłów. Jednak bardzo inspirujący. A w ofercie producentów znajdziemy coraz więcej propozycji pozwalających na stworzenie mikrołazienki, która będzie nie tylko synonimem wysokiej klasy elegancji. Będzie tak samo funkcjonalna i wygodna jak duża przestrzeń kąpielowa. Mniejszy metraż nie oznacza bowiem zgody na niższą jakość.

Zdjęcie główne: Kolekcja Kartell by Laufen / fot. Oliver Helbig

Dodaj komentarz