umywalki soft loft

Strefa umywalki w wersji soft loft

Mijają lata, a styl industrialny nie wychodzi z mody. Duże przestrzenie, surowa cegła, beton, metal oraz minimum detali – w takim klimacie wciąż chce się urządzać zdecydowana większość Polaków. Jak to się ma do umywalki?

Loftowe otoczenie

Moda na lofty przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie święciła swój triumf jeszcze w latach 70. XX w. Wprawdzie dziś przestrzenie pofabryczne – nawet tam – nie są już aż tak chętnie zamieszkiwane, ale stylistyka aranżacji wnętrz loftowych jest niezmiennie popularna. Rzeczywiście ma w sobie element nieprzemijalności. Nie dziwi więc, że ci, którym niestraszny estetyczny chłód industrialu zdecydują się na urządzenie swego wymarzonego lokum właśnie w ten sposób.

Co to jest soft loft w łazience?

Czy łazienka równie dobrze znosi aranżacyjne zimno typowe stylowi industrialnemu? Pewnie tak, jednak zdarza się, że nawet najbardziej zagorzali fani potrzebują tu większej dozy przytulności i ciepła. Właśnie z myślą o nich powstał termin soft loft, który definiuje łagodniejszą formę tej stylistyki. Zamiast cegły i betonu, soft loft dopuszcza wprowadzenie płytek ceramicznych czy tapet. Kolorystyczny chłód łagodzi pojawieniem się elementów z drewna. Wbrew pozorom nie stroni także od kolorów spoza palety szarości oraz czerni. Zasada pozostaje jedna – liczy się minimalistyczna forma i ograniczenie detali.

W jednym z poprzednich wpisów zaznaczałam, że strefa umywalki – razem z szafką, armaturą i lustrem, czyli tzw. wash point – to najbardziej reprezentacyjne miejsce łazienki. W jego przypadku nietrudno o aranżację w wybranym stylu. W osiągnięciu wymarzonego efektu pomoże odpowiedni wybór kształtu i materiału umywalki, formy baterii, czy koloru oraz samej bryły mebli należących do wash point. Styl industrialny, minimalistyczny świetnie sprawdza się w projektowaniu tej strefy. Dobrze pokazały to ostatnie targi Cersaie, a prezentowane tam nowości w stylu loftowym – prosto z naszego bloga – możecie zobaczyć tutaj.

Charakterystyka stylu minimalistycznego w otoczeniu umywalki

Styl minimalistyczny w strefie umywalki to przede wszystkim delikatne, najczęściej metalowe konsole zastępujące masywne szafki podumywalkowe. Dominują tu cienkie nogi mebli, albo delikatne, czasem otwarte półki i niewielkie szuflady. Dobrym przykładem takiego połączenia są meble Futuris z oferty Elita. Z perspektywy funkcji – oczywiście, może nieco brakować miejsca na niezbędne kosmetyki i akcesoria. Jednak jest to cena, którą musimy wziąć pod uwagę projektując łazienkę w stylu soft loft, zdominowaną przez minimalizm.

Szafka Futuris z kolekcji mebli Elita

Powiększenie przestrzeni przechowywania przejąć mogą akcesoria, takie jak np. stojąca kolumna w kolekcji Space marki Artesi, czy Suede od Cerasa. Dobrym rozwiązaniem będą też czarne stoliki produkcji JETA, w których blat wsparto na cienkich metalowych nogach. Sprawdzą się zarówno w strefie umywalki, jak i wanny.

meble industrialne
Meble industrialne dostępne na indywidualne zamówienie w salonach JETA
Na zdjęciu głównym wpisu w odcieniach granatu widzisz kolekcję Plural od Vitra, natomiast w czerwieniach – kolekcja Industrial od Ardeco. Na zdjęciu powyżej aranżacja w zieleni to kolekcja Suede od Cerasa oraz po prawej – Space od firmy Artesi.
.

Dodaj komentarz