megaformat

Megaformat, czyli jak wielka może być dziś płytka?

Megaformat już na dobre kojarzony jest z płytkami ceramicznymi. Co tak naprawdę oznacza i jak w aranżacji wnętrz wykorzystać wielkie słaby?

Wymiary i producenci

Ostatnie lata to prawdziwy rozkwit oferty producentów w zakresie formatów płytek. Tendencja jest oczywiście „zwyżkowa” – rynek coraz bardziej zainteresowany jest tzw. formatami XXL. Z pewnością nie są to dziś płytki w wymiarach 60×60 czy 80×80 cm. Takie rozmiary spokojnie możemy nazywać standardowymi. Megapłytka osiąga już nawet 160×320 cm. I nie jest to wymysł pojedynczych producentów. Ci, którzy nie chcą być w tyle muszą mieć w swojej ofercie taki format. Także polskie marki, takie jak Cerrad czy Tubądzin, trzymają rękę na pulsie. Obie posiadają fabryki, w których wytwarzają jedynie kolekcje w wielkich formatach.

Trudno przewidywać, że moda na płytki XXL przeminie. Zaryzykuję twierdzenie, że ich oferta będzie sukcesywnie powiększana. Dają one zupełnie nowe możliwości aranżacyjne i słusznie są jednym z ulubionych wyborów architektów i projektantów. Tym bardziej, gdy trendy w urządzaniu wnętrz niezmiennie stawiają na lekkość i prostotę form, a także otwarte przestrzenie. Megaformaty pasują tu idealnie. Uzyskujemy dzięki nim gładkie i praktycznie pozbawione spoin powierzchnie, które doskonale podkreślają charakter aranżacji. Dostępna ilość wzorów i rodzajów wykończenia zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

megaformat
kolekcja Limestone dostępna w salonach JETA, m.in. salon łazienek Poznań

Megaformat niestandardowo

Megaformat upowszechnia także coraz to nowe, albo trochę zapomniane zastosowania dla płytki. Podczas targów Cersaie oraz Warsaw Home Tubądzin zaprezentował realizację, w której swoje wielkie formaty pokazywał w funkcji kuchennych blatów oraz frontów szafek. Wyglądało to naprawdę ciekawie. Płytki XXL coraz częściej stosowane są także jako wykończenie elewacji budynków.

Wybierając duże płyty ceramiczne czy gresowe warto pamiętać o tym, że potrzebują one przestrzeni by w pełni zaprezentować swoje piękno. Cięte i docinane stracą na uroku i niepotrzebnie podwyższą koszt realizacji. Przemyślana inwestycja w megaformat zwróci się jednak z nawiązką zapewniając powierzchnie funkcjonalne i wyjątkowo estetyczne.

.