beton architektoniczny

Jak dobrze wykorzystać beton architektoniczny w łazience?

Beton architektoniczny w łazience jest z powodzeniem wykorzystywany już od kilku sezonów i jego popularność nie maleje. Co to jest za materiał i jak dobrze go wykorzystać?

W maju 2019 projektanci JETA poszerzyli swoją wiedzę o betonie architektonicznym. Szkolenie prowadził przedstawiciel firmy VHCT.

Co to jest beton architektoniczny?

To materiał w neutralnych kolorach szarości, o ciekawej fakturze, ale co istotne – dostępny na rynku w wielu postaciach. Najpopularniejsze są płyty betonowe, panele 3D i 2D oraz różne gotowe elementy wyposażenia.

Cechy materiału

Niepodważalną zaletą betonu architektonicznego jest możliwość wykorzystania go w charakterze wykończenia wnętrza bez konieczności wykonania dodatkowych działań remontowych, np. malowania, czy tynkowania.

Jest to materiał odporny na wodę. Stąd jego ogromna popularność właśnie w łazienkach. Staje się w nich standardem.

Duża masa oryginalnych elementów z betonu architektonicznego to wada – ze względu na ciężar może być stosowany w pomieszczeniach o odpowiednim udźwigu podłogi. Jednocześnie jednak duża waga jest zaletą, ponieważ stanowi barierę akustyczną, wycisza wnętrze, jak i izoluje od dźwięków z zewnątrz.

Niewątpliwie wyróżnia go także szereg cech fizycznych, sprawiających, że każdy wykonany z niego przedmiot, czy powierzchnia, mniej lub bardziej, różnią się między sobą. Chodzi o takie cechy, jak: tekstura, porowatość, niejednolitość koloru i niejednolitość powierzchni.

Beton architektoniczny w łazience

  • do wykorzystania na podłodze i/lub na ścianach,
  • pasuje do wszystkich barw,
  • dostępny w wielu kolorach,
  • pasuje do wielu materiałów, jak szkło, MDF, drewno,
  • przyjazny alergikom i dzieciom,
  • odporny na wilgoć,
  • struktura betonu gwarantuje łatwe utrzymanie czystości,
  • estetyczne wnętrze.

Przykładowe rozwiązania w aranżacjach z betonem architektonicznym

Beton jest inspiracją do powstania wielu kolekcji płytek łazienkowych. Dzięki niemu powstają nowoczesne industrialne, ale i minimalistyczne wnętrza. Baton architektoniczny to przede wszystkim element aranżacji ścian lub podłogi.

Najkorzystniejszy efekt osiąga się używając kontrastu, np. łącząc beton z drewnem (inny kolor i tekstura), czy np. z powierzchniami z żywicy (mat kontra błysk).

Połącz betonową ścianę z dużym lustrem. Stawiając na białe meble z płyt MDF, również uzyskasz ciekawy efekt.

Wreszcie ciekawym pomysłem jest wstawienie betonowej wanny, czy umywalki. Są one odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Projekty JETA inspirowane betonem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *