Wielki format płytki

Płytki to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj okładzin ściennych i podłogowych. Lubimy je za ich estetykę i wysoką funkcjonalność. Tym bardziej, że producenci wciąż prześcigają się w prezentowaniu nowych wzorów i formatów. Ostatnie sezony to zdecydowana dominacja płytek o rozmiarach sięgających nawet 160x320 cm. Jak powstają płytki w dużych formatach i czy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy.

Jeszcze kilka lat temu szczytem ekstrawagancji i aranżacyjnej odwagi były płytki w formacie 60x60 cm. Trzeba przyznać, że rozmiar ten był i wciąż jest wyjątkowo udaną opcją. Choć na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania w zakresie formatów, popularne „sześćdziesiątki” mają się całkiem dobrze. Są udanym kompromisem pomiędzy mniejszymi płytkami a zyskującymi na popularności wielkimi slabami. Świetnie prezentują wzór płytki, są niekłopotliwe w transporcie i układaniu.

Jednak zapotrzebowanie na bardziej estetyczne powierzchnie ścian i podłóg, niepoprzecinane podziałami w postaci fug, a także umożliwiające właściwe docenienie charakteru materiału i jego wzoru, pojawiło się stosunkowo szybko. Format płytki zaczął rosnąć: 90x90, 120x120, 120x240 cm. Dziś największe płyty w megaformatach osiągają rozmiar np. 160x320 cm.

Najpierw pokazywali je oczywiście Włosi i Hiszpanie, dla których produkcja płytek ceramicznych jest czymś w rodzaju ich dziedzictwa kulturowego. Jednak kilka lat temu do grona producentów wielkich formatów dołączyli także Polacy: Tubądzin, Cerrad, a także Paradyż . Ich decyzja o wprowadzeniu tego typu produktu wiązała się m.in. ze stworzeniem nowych, przystosowanych do wytwarzania megaformatu linii produkcyjnych, a także z budową hal. Działania te pokazują, że trend wielkich formatów płytek to nie przelotna moda, ale coś, co zostanie z nami na dłużej.

Jak powstaje płytka w dużych rozmiarach?

Warto wiedzieć, co wyróżnia płytki w formatach XXL. Dlaczego np. pomimo swojej wielkości nie łamią się podczas montażu czy późniejszego użytkowania?

Jak już zostało powiedziane, tylko ograniczona liczba producentów płytek posiada zaplecze technologiczne do produkcji tego typu slabów. Już tylko to świadczy o tym, że nie jest to proces, którego podjąć może się każdy wytwórca. Płyty w wielkim formacie wykonywane są z gresu – to on zapewnia im wyjątkową wytrzymałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Gres to mieszanka kilku rodzajów gliny, piasku i skalenia. Wielkoformatowe płyty powstają w procesie walcowania, który umożliwia dokładną kontrolę parametrów płytki i ocenę jej zachowania po wypaleniu. Zdecydowanie wyższa niż w przypadku glazury jest też temperatura wypału – sięga 1200 st. C. To właśnie dzięki temu zabiegowi płyty gresowe są szczególnie odporne na nagłe zmiany temperatury, co umożliwia ich stosowanie np. na zewnątrz.

Logistyka i montaż płytek wielkoformatowych

Jeszcze nie tak dawno znalezienie profesjonalistów przeszkolonych w układaniu płytek w dużych formatach było prawdziwym wyzwaniem. Popyt na nie, wyprzedził także możliwości logistyczne wielu firm wykończeniowych i salonów z wyposażeniem wnętrz. Ten czas mamy na szczęście już za sobą, a perspektywa ułożenia megaformatu nie ścina nikogo z nóg.

Warto jednak pamiętać o kilku faktach. Do wyjęcia z auta skrzyń, w których zabezpieczone są i przewożone płytki, niezbędny jest wózek widłowy. Nie wszędzie także uda nam się ułożyć płytkę o wymiarach np. 120x240 cm, nie mówiąc już o większych formatach. Może być to problematyczne np. w mieszkaniach w blokach. Takie slaby trudno bowiem zmieścić do winy, przenieść klatką schodową czy potem zmieścić w drzwiach mieszkania. Przy zakupie tego rodzaju płytek, warto wziąć pod uwagę także te aspekty. Problemy te wynikają nie tyle z wagi produktu, ile właśnie z jego rozmiarów. Płytki gresowe w wielkim formacie są bowiem zazwyczaj cieńsze w przekroju niż te w mniejszym rozmiarze. Dzięki temu płyty 120x240 cm ważą niewiele ponad 40 kg. Ułożenie jednego slaba wymaga zatem pracy minimum dwóch osób, które przenoszą go i montują przy pomocy specjalnych przyssawek próżniowych.

Płytki dużego formatu – niepowtarzalny efekt

Wielkoformatowe płytki ścienne i podłogowe oferują zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Dziś są jednym z ulubionych wyborów architektów i projektantów. Tym bardziej, gdy trendy w urządzaniu wnętrz niezmiennie stawiają na lekkość i prostotę form, a także otwarte przestrzenie. Megaformaty pasują tu idealnie. Dzięki ich zastosowaniu możemy uzyskać gładkie i praktycznie pozbawione spoin powierzchnie ścian i podłóg. Dostępna ilość wzorów i rodzajów wykończenia zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Chyba najchętniej wykorzystywanym wzorem na wielkoformatowych płytkach są wszelkie imitacje kamienia. Dzięki współczesnej technologii desenie te są skanowane wprost z natury, a następnie wiernie przenoszone na płytkę. Coraz częściej trudno jest odróżnić dzieło natury od dzieła rąk ludzkich. Kolejny popularny wzór to wszelkie nawiązania do betonu. Sprawdzą się idealnie w przestrzeniach loftowych i wszędzie tam, gdzie potrzeba chłodniejszych odcieni szarości. Ostatnie targi Cersaie pokazały ponadto, że na wielkich formatach świetnie pracują także wzory znane np. z tapet. Co więcej coraz częściej w ofercie producentów pokazywano serie z wzorem w całej masie płytki.

Wraz z pojawieniem się płyt wielkoformatowych, zaczęto mówić o nowych sposobach ich wykorzystania. To nie tylko ściany i podłogi. To także blaty oraz fronty kuchennych mebli. Świetnie sprawdzą się na obudowach kominków, wypełnieniach balustrad balkonowych czy w końcu elewacjach budynków.

Wybierając płytki w dużych formatach warto pamiętać, że potrzebują przestrzeni by w pełni zaprezentować swoje piękno. Przemyślana inwestycja w megaformat zwróci się z nawiązką zapewniając powierzchnie funkcjonalne i wyjątkowo estetyczne.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.

Lista salonów w zakładce KONTAKT

PŁYTKI WIELKIEGO FORMATU DOSTĘPNE W SALONACH STACJONARNYCH JETA!

Dodaj komentarz