Łazienka w stylu loft. Czarne baterie dodadzą charakteru

Wnętrza loftowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Inspirowane pofabryczną architekturą oraz nowojorskim SoHo z roku na rok poszerzają grono swych miłośników. Proste formy, surowe materiały, a przede wszystkim beton i cegła wyznaczają zdecydowany charakter loftowej stylistyki. Nic więc dziwnego, że styl industrialny dobrze odnajduje się w każdym pomieszczeniu, w tym nawet salonie kąpielowym. Jak zatem urządzić łazienkę w stylu loft? Podpowiadamy!

STYL LOFT - co musisz wiedzieć?

Tak popularny dziś w aranżacji wnętrz styl loftowy, zwany też stylem industrialnym, narodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Nowym Jorku. W związku z recesją gospodarczą, która w tym czasie dotknęła cały kraj, opuszczane budynki magazynowe i fabryczne na Manhattanie stały się obiektem zainteresowań artystów. Tamtejsza bohema adaptowała porzucone fabryki i hale produkcyjne na pracownie, galerie, a jednocześnie cele mieszkaniowe.

Do aranżacji wnętrz wykorzystywano to, co dawała sama konstrukcja budynków i pofabryczne wyposażenie. Stąd surowe betonowe ściany, cegła, stare drewno, „nagie” instalacje elektryczne i rury, przemysłowe oświetlenie, czy proste, metalowe regały stały się wzorcowym wyposażeniem wnętrz urządzonych w stylu industrialnym.

Dziś charakter mieszkań w dzielnicy SoHo (South of Houston Street), bo o niej mowa, jest synonimem stylu loftowego w najbardziej luksusowym wydaniu, jego wzorcowym przykładem. Nic więc dziwnego, że styl loft w aranżacji wnętrz od lat cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie, także w Polsce, gdzie jego popularyzację w dużej mierze zawdzięczamy rewitalizacji pofabrycznej Łodzi.

Wnętrza w stylu loft, czyli jakie?

Styl loft zadomowił się wśród trendów aranżacyjnych na dłużej. Moda na loftowy wystrój nie przemija, zachwycając kreatywnym podejściem do industrialnie urządzonych wnętrz domów i mieszkań. I choć rzadko kiedy możemy zamieszkać w prawdziwym lofcie, to z chęcią czerpiemy inspiracje z elementów aranżacyjnych typowych dla dawnych fabryk, hal, magazynów, składów.

Co więc wyróżnia wnętrza urządzone w stylu loft?

To przede wszystkim surowość, prostota i minimalizm. Przekłada się ona na duże otwarte przestrzenie, w których dominują takie materiały, jak beton, cegła, postarzane drewno oraz proste w formie wyposażenie, które ograniczone jest do niezbędnego minimum.

Domy i mieszkania urządzone w industrialnym stylu powinny bowiem być przede wszystkim funkcjonalne i użytkowe. Znaczy to, że ich wystrój ma za zadanie odpowiadać codziennym potrzebom mieszkańców. Stąd brak tu wszelkich zbędnych ozdobników i sprzętów, które niczemu nie służą. Postfabryczny charakter budują także wysokie sufity i duże okna, które dodają wnętrzom przestronności, ale i je rozświetlają. Ważną rolę pełni tu także oświetlenie, które powinno przypominać przemysłowe lampy wraz z charakterystycznym okablowaniem nieukrytym pod tynkami. Surowość wnętrz loftowych to bowiem także konkretny rodzaj oświetlenia oraz odsłonięte kable, rury, czy instalacje.

Industrialna kąpiel. Jak urządzić łazienkę w stylu loft?

Choć styl loftowy kojarzy się z dużymi, pofabrycznymi przestrzeniami nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić go do domu, mieszkania w bloku, a nawet łazienki. Ta ostatnia szczególnie dobrze prezentuje się w industrialnym wydaniu. Nie trzeba też wiele starań, by urządzić łazienkę w stylu loft. Wystarczy trzymać się kliku podstawowych zasad.

Styl loftowy to wspomniane już prostota i minimalizm. W praktyce oznacza to, że urządzając łazienkę w stylu loft powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjami użytkowymi tej przestrzeni. Warto więc już na wstępie ustalić poszczególne jej strefy: kąpieli, umywalki i WC oraz przechowywania, a następnie skupić się na podstawowym ich wyposażeniu. Tu kierujemy się zasadą „mniej znaczy więcej”. Dotyczy to także wyboru materiałów i kolorystki. Wnętrza loftowe lubią bowiem surowe tworzywa oraz neutralne kolory. W łazience postawmy więc na płytki imitujące kolor i strukturę betonu, cegły, stare drewno, czy z efektem postarzanego metalu. Przy ich wyborze zwróćmy też uwagę na samą fakturę – najlepiej by powierzchnie płytek „namacalnie” naśladowała swój pierwowzór. Za ich pomocą stworzymy efektowne tło dla całego wyposażenia łazienki w stylu industrialnym.

Pamiętajmy przy tym, że wnętrza, w tym łazienki w stylu loftowym lubią duże otwarte przestrzenie. Efekt przestronności uzyskamy wybierając jasną, neutralną kolorystykę okładzin ściennych, w tym przypadku najlepiej betonowych szarości oraz wyposażenia, np. w duecie bieli i czerni. Postawmy więc na monochromatyczne barwy, które zbudują tło dla funkcjonalnego wyposażenia. Także każda dodatkowa ścianka zamyka przestrzeń, najlepiej więc się jej pozbyć lub zastąpić szklanymi elementami. Zamieńmy tradycyjną kabinę na model bez brodzika, za to z dużą czystą taflą szkła, która wizualnie nie podzieli przestrzeni. Możemy też pójść o krok dalej i wybrać modne, czarne okucia kabiny prysznicowej, a nawet takiego koloru szprosy na tafli transparentnego szkła. Samo wyposażenie powinno być proste, surowe w formie i linii, bez zbędnych ozdobników i dekoracyjnych detali. Przy urządzaniu łazienki w stylu loft wymaga to dużej kreatywności, ale efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania.

Łazienka w stylu loft bez remontu

By urządzić łazienkę w stylu loftowym nie trzeba jednak od razu robić generalnego remontu. Czasem wystarczy szybka metamorfoza wnętrza za pomocą charakterystycznych dodatków. Zamiast więc skuwać płytki, czy wymieniać wannę na prysznic można zdecydować się na nową armaturę łazienkową. By dodać łazience loftowego pazura koniecznie musi być ona w czarnym kolorze. Modna czerń doda wnętrzu industrialnego charakteru, a dodatkowo jest ponadczasowa i dobrze komponuje się z większością barw. Tworzy też udane duety z różnymi odcieniami szarości i uniwersalną bielą. Ponieważ czerń w nadmiarze może przytłaczać, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, najlepiej postawić na czarne dodatki. W łazience bezpiecznym rozwiązaniem będzie właśnie czarna armatura.

Czarne baterie w łazience dodadzą charakteru

Wybór baterii łazienkowych w czarnym kolorze podkreśli loftowy styl w łazience. Czarna armatura doskonale komponuje się z szarością betonu, ceglaną czerwienią, czy surowością drewna. Można zestawić ją z innymi równie ciemnymi elementami wyposażenia o industrialnym wyglądzie, jak metalowe regały i półki, dekoracyjny grzejnik, czy po prostu oświetlenie, np. w czarnych oprawach. W łazience w stylu loftowym warto zrezygnować z nadmiernej dekoracyjności i postawić na proste, minimalistyczne formy. Gładkie i obłe linie czarnej armatury łazienkowej stworzą harmonijną kompozycję z industrialnym tłem. Można przy tym zdecydować się na modne matowe wykończenie czarnych baterii łazienkowych, które spowoduje, że wnętrze będzie stonowane, a jednocześnie zyska na przytulności. 

Dodaj komentarz