Zaaranżuj łazienkę z pralnią

Może być odrębną strefą w łazience lub stanowić integralną część jej aranżacji. Pralnia, bo o niej mowa, często stanowi duże wyzwanie przy urządzaniu. Wystarczy jednak kilka sprawdzonych pomysłów, by zorganizować praktyczną i efektowną pralnię w łazience. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Pralnia to pomieszczenie niezbędne w każdym domu. W jej centrum zazwyczaj stoi pralka, ale równie ważne jest miejsce do przechowywania akcesoriów i detergentów do prania oraz brudnej bielizny. Coraz większą popularnością cieszą się także automatyczne suszarki, których zalet nie sposób przecenić. I choć miejsce na pralkę możemy zorganizować w kuchni, przedpokoju, a gdy mamy dodatkowy metraż nawet w osobnym pomieszczeniu, to najczęściej stawiamy ją w łazience. To wybór podyktowany pragmatyzmem, który przekłada się na komfort i wygodę na co dzień. Pralka w naturalny sposób przynależy do strefy łazienki, która najbardziej kojarzy się z wodą i dbałością o higienę.

Zgodnie z przyzwyczajeniami

Łazienka, jako tzw. pomieszczenie mokre, wydaje się być środowiskiem naturalnym do zorganizowania funkcjonalnej strefy prania. Pozwala na łatwą i bezpieczną instalację urządzeń AGD, a dzięki wodoodpornym okładzinom ściennym i podłogowym (zazwyczaj są to płytki), właściwie zabezpiecza przestrzeń przed zalaniem. Poza tym, to tu najczęściej przebieramy się w bieliznę nocną, zostawiając ubrania do odświeżenia. Jednak postawienie pralki w łazience nie wystarczy, by cieszyć się pięknym wnętrzem kąpielowym.

Wolnostojący sprzęt AGD od razu przyciąga wzrok. Nie prezentuje się przy tym zbyt atrakcyjnie na tle całego wyposażenia. Tak ustawiony zajmuje też cenną, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, przestrzeń, którą można ciekawie zagospodarować. Jak zatem zaaranżować pralnię w łazience, by była nie tylko funkcjonalna, ale też ładnie się prezentowała? Oto kilka pomysłów.

Pralka we wnęce

Jednym ze sprawdzonych sposobów na aranżację pralni w łazience jest urządzenie jej w dostępnej wnęce, zazwyczaj za małej by wstawić tu kabinę prysznicową, czy wannę. Możemy w niej umieścić pralkę oraz suszarkę (np. w słupku), a przestrzeń wokół nich efektywnie zagospodarować. Nad samą pralką doskonale sprawdzą się półki i szafki wiszące, które poprawią komfort i wygodę korzystania ze strefy prania na co dzień. Na półkach można poustawiać eleganckie pojemniki na detergenty oraz zdobne kosze. W szafkach zaś ukryjemy wszystkie pozostałe rzeczy, które są niezbędne do prania i suszenia ubrań. Co więcej, możemy także wykorzystać wolną przestrzeń wokół pralki, montując tu wąskie carga, czy wysuwane kosze na bieliznę. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Razem a jednak osobno

W dużej łazience dobrym rozwiązaniem będzie wydzielenie oddzielnej strefy, którą przeznaczymy na pralnię. Może to być niewykorzystana wnęką, czy część łazienki, którą oddzielimy od reszty. Jako atrakcyjne wizualnie przegrody posłużyć mogą przesuwane drzwi, kotara lub parawan. Możemy też zdecydować się na szklane, nietransparentne półścianki pełniące rolę przepierzenia czy regały. Te ostatnie dodatkowo posłużą jako półki do przechowywania łazienkowych akcesoriów, ręczników, detergentów do prania czy kosza na bieliznę.

Praktyczna zabudowa

Podobną funkcję będzie pełnić wysoka zabudowa. Może być ona poprowadzona na całej długości ściany lub też, podobnie jak kuchenna, stanowić jeden lub dwa słupki. W niej ukryjemy pralkę i suszarkę oraz zapewnimy sobie dodatkowe miejsce na przechowywanie. W takiej zabudowie sprzęty AGD możemy skrzętnie ukryć za jednolitymi frontami szafkowymi lub też pozostawić je otwarte. Ten ostatni sposób pozostawia nam łatwy dostęp do pralki i suszarki. Pozwala też zminimalizować głębokość zabudowy, gdyż fronty sprzętów AGD pozostają odkryte. Całkowita zabudowa wymaga więcej miejsca, gdyż trzeba w niej ukryć nie tylko fronty urządzeń, ale i instalacje. Zawsze z tyłu pralki musi zostać nieco wolnej przestrzeni na węże doprowadzające i odprowadzające wodę oraz gniazdko elektryczne. Nie możemy też dosunąć pralki do samej ściany – wolna przestrzeń powinna wynosić około 6 cm. Utracone centymetry możemy jednak wizualnie odzyskać montując na frontach lustrzane tafle, które optycznie powiększą całą łazienkę. 

W duecie z umywalką

Samą pralkę możemy także zabudować w strefie umywalki. Wystarczy, że odpowiednio przedłużymy blat oraz wybierzemy model umywalki do montażu nablatowego. Na rynku odnajdziemy wiele efektownych mis, które wpiszą się w wystrój pomieszczenia. Takie rozwiązanie nie tylko pozwali zaoszczędzić miejsce w łazience, ale też bardzo ładnie się prezentuje. Musimy przy tym pamiętać, że sam blat nie może leżeć na pralce, a pomiędzy nim a pralką musi być wolna przestrzeń. Front pralki możemy pozostawić otwarty, ale możesz także zabudować go frontem szafkowym takim samym jak pod umywalką. Gdy mamy więcej miejsca, możemy także pokusić się o dodatkowe półki lub cargo na detergenty oraz wysuwany kosz na bieliznę. W ten sposób stworzymy jednolitą, ciekawą wizualnie kompozycję.

Masz więcej pytań?

Zachęcamy do kontaktu z naszymi sklepami stacjonarnymi JETA oraz z sklepem internetowym sklep@jeta.pl

Czytaj więcej porad:

Dlaczego warto mieć bidet w łazience? - Jeta.pl

Jak dobrać baterię do umywalki? - Jeta.pl

Oświetlenie małej łazienki - jak dobrze je rozplanować? - Jeta.pl

Dodaj komentarz