Oświetlenie małej łazienki - jak dobrze je rozplanować?

Urządzanie małej łazienki zawsze jest nie lada wyzwaniem. Chcemy by była jak najbardziej komfortowa i kompleksowo wyposażona. Problemem może okazać się nawet odpowiednie oświetlenie tak niewielkiej przestrzeni. Podpowiadamy, jak dobrze to zrobić.

Pytanie o to, jak oświetlić małą łazienkę, jest jednym z kluczowych przy urządzaniu tego typu przestrzeni. Rozmieszczenie opraw oświetleniowych musi być jednocześnie funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Warto zatem na niewielkiej przestrzeni sprytnie połączyć obie funkcje. Ponadto odpowiednie umiejscowienie źródeł światła powiększy optycznie wnętrze.

Jak zaplanować oświetlenie w małej łazience?

Właściwe rozplanowanie oświetlenia łazienki najlepiej rozpocząć od podziału wnętrza na strefy. Wtedy łatwo uda nam się określić nasze potrzeby. Z pewnością będzie to zatem oświetlenie górne (główne) w formie lampy sufitowej, oświetlenie funkcyjne - boczne, najczęściej wokół lustra i dekoracyjne.

Te ostatnie nie jest wymagane w małej łazience, a jego obecność najlepiej uzależnić od ilości posiadanego miejsca. Kolejna obowiązująca zasada przy urządzaniu małej łazienki jest bowiem taka - ma tu być bezpiecznie. Nic nie powinno utrudniać nam poruszania się po wnętrzu, a kolejne strefy funkcjonalne powinny być zaplanowane tak, by nie groziło nam uderzenie w jakiś element wyposażenia lub - co gorsze - nic nie przewróciło się na nas. Warto zatem dobrze przemyśleć, czy w tym miejscu będziemy decydować się np. na lampę podłogową lub wiszący żyrandol. Generalnie, oświetlenie niewielkiej łazienki od strony funkcjonalnej można ograniczyć do światła górnego oraz oświetlenia lustra.

Jednak nawet, jeśli wnętrze jest bardzo małe, górna lampa może nie wystarczyć. A z pewnością nie zagwarantuje odpowiedniego oświetlenia twarzy przy makijażu lub goleniu. Odnośnikiem przy określaniu dokładnej liczby źródeł światła może być wskazówka, że wnętrze o powierzchni 10 m2 powinny oświetlać cztery oprawy z żarówkami o mocy 50 W.

Jakie oświetlenie do łazienki na sufit?

Oprawy oświetleniowe w łazience muszą być efektywne i bezpieczne. Dlatego - jak już zostało to wspomniane - w niewielkim pomieszczeniu powinniśmy zadbać, by lampy łączyły obie te funkcje. W małej łazience najlepiej sprawdzą się takie opcje, jak:

- plafony,

- reflektory na listwie sufitowej,

- oprawy oświetleniowe montowane w suficie podwieszanym.

Wszystkie te rozwiązania zainstalowane w odpowiedniej liczbie będą w stanie zapewnić odpowiednią ilość światła w strefie oświetlenia górnego. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli, które pozwolą na idealne dopełnienie aranżacji łazienki. Warto pamiętać, że w łazience ważne są bezpieczeństwo i swoboda ruchów. Na niewielkiej przestrzeni lepiej zapomnieć o wiszących żyrandolach i lampach stojących.

Jak dobrze oświetlić strefę lustra?

Strefa lustra to miejsce, które wymaga szczególnej uwagi. To przy lustrze wykonujemy najwięcej precyzyjnych czynności, jak makijaż czy golenie. Ważne jest zatem, by miejsce to dostarczało sporo światła, które dodatkowo nie zasłoni naszej twarzy. Popularne rozwiązanie umieszczające lampę nad lustrem nie zawsze jest najlepszą opcją. Tu dobrze sprawdzą się dwa źródła światła, np. w formie kinkietów po obu stronach lustra.

Ciekawym rozwiązaniem jest z pewnością oświetlenie zintegrowane z ramą lustra. Jest ono zazwyczaj przyjemnie rozproszone, co umożliwia bezproblemowe patrzenie w taflę, a przy okazji stanowi ciekawe źródło światła we wnętrzu.

Stopnień szczelności i barwa

Istotną kwestią w przypadku oświetlenia łazienkowego jest problem szczelności zastosowanych opraw. Łazienka jest miejscem, w którym jest sporo wilgoci. Jeśli oprawy oświetleniowe mają być bezpieczne i służyć nam długo, powinny cechować się podwyższonym stopniem szczelności oznaczanym jako IP. Na sufit i przy strefie lustra wystarczy wybrać oprawy z IP44. Jeśli natomiast montujemy oświetlenie nad kabiną prysznicową (albo nawet w niej) lub nad wanną, to zdecydowanie lepiej pomyśleć o wyższym IP kupowanych opraw.

Warto także zastanowić się nad barwą światła. W niewielkiej łazience szczególnie dobrze sprawdzą się żarówki o barwie neutralnej lub zimnej. Dobrze doświetlą wnętrze i sprawią, że będzie wydawać się ono bardziej przestronne. A o to przecież w przypadku małej łazienki nam chodzi!

Wybór oświetlenia do małej łazienki wymaga zaangażowania. Ale jeśli odpowiednio przemyślimy dobór opraw i połączymy ich funkcjonalność z walorami dekoracyjnymi, z pewnością długo będziemy cieszyć się ładnie oświetloną przestrzenią.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.

Lista salonów w zakładce KONTAKT

Dodaj komentarz