Jak dobrać baterię do umywalki?

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI , INSPIRACJE ŁAZIENKOWE

Baterie to ten element wyposażenia łazienki, który ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary, bywa bagatelizowany. Niestety, takie podejście to nierzadko gwarancja kłopotów już podczas montażu, a także w trakcie użytkowania. Na co zwrócić uwagę wybierając baterie do łazienki?

Mamy dla Was kilka porad, które z pewnością przydarzą się podczas zakupów.

Dostępna na rynku oferta armatury łazienkowej jest niezwykle bogata. Baterie różnią się od siebie nie tylko sposobem montażu i sterowania. Dziś możemy wybierać z wielu rodzajów wykończeń i kolorów, nowoczesnych rozwiązań technologicznych i oszczędzających wodę. Warto pamiętać jednak, że bateria nie jest jedynie designerskim dodatkiem do łazienki, a jej wybór powinien być dobrze przemyślany.

Wybierz odpowiedni rodzaj baterii

Nie każdy model baterii będzie pasował do wybranej przez nas umywalki. Tym bardziej, że nie brakuje różnych rodzajów mis umywalkowych. Czasy, w których dominowały montowane do ściany umywalki z wyrazistą półką, na której ustawiano baterię minęły. I choć wciąż są one popularne, coraz częściej decydujemy się na modele stawiane na blacie, w formie misy lub wpuszczane w blat. Odrębną kategorię stanowią umywalki wolnostojące. Do rozwiązań w formie misy sprawdzi się np. bateria nablatowa (nazywana też stojącą wysoką) lub ścienna.

Do umywalek z półką na baterię przeznaczone są klasyczne baterie stojące (niskie). Umywalki wpuszczane w blat nierzadko posiadają półkę, na której montuje się baterię. Jeśli wybieramy rozwiązanie bez półki, sprawdzą się tu baterie stojące montowane na blacie lub ścienne. Do umywalek wolnostojących wybierzmy baterię ścienną lub modele specjalne (nieczęsto spotykane): wysoką armaturę stojącą montowaną w podłodze, czy instalowaną w suficie. Warto pamiętać także, że wszelkie rozwiązania podtynkowe wymagają ingerencji w strukturę ścian łazienki. Można więc o nich myśleć w przypadku nowych łazienek lub tych, w których przeprowadzamy gruntowny remont.

Weź pod uwagę wielkość umywalki

Kolejna kwestia dotyczy samej wielkości umywalki. Zazwyczaj chcemy, by pozwalała na komfortowe mycie rąk, co oznacza przede wszystkim nie rozchlapywanie wody po blacie czy podłodze. By tak się jednak stało, bateria i umywalka muszą być dobrane w odpowiednich proporcjach. Małej umywalce powinna towarzyszyć mała bateria. Dużej – odpowiednio większa. Przy wyborze warto zwrócić uwagę by wylewka nie znajdowała się niżej niż 15 cm nad dnem umywalki, a woda padała w centralnym punkcie misy.

Zbyt wysoka wylewka spowoduje mocne chlapanie, zbyt niska – trudności z wygodnym i efektywnym włożeniem rąk pod strumień wody. Decydując się na baterię, warto przymierzyć ją do wybranej umywalki zwracając przy tym uwagę zarówno na wysokość korpusu, jak i długość wylewki. Unikniemy wtedy także sytuacji, w której wylewka będzie za blisko rantu umywalki, co wcale nie jest sytuacją wyjątkową.

Postaw na ekologiczne rozwiązania

Armatura umywalkowa - zaraz obok prysznicowej – umożliwia wyjątkowo efektywne oszczędności wody. Warto o tym pomyśleć nie tylko ze względu na stan naszego portfela. Wybierając takie baterie przyczyniamy się do zmniejszenia zużycia wody i energii, co ma przełożenie na ogólny stan środowiska.

Szukajmy baterii wyposażonych w perlatory, ograniczniki przepływu wody, czy regulatory ceramiczne. Niejednokrotnie pozwalają one na oszczędności rzędu 4-8 litrów wody na minutę w porównaniu do tradycyjnych modeli. W przypadku baterii umywalkowych zdecydowanie bardziej oszczędną opcją będą też rozwiązania jednouchwytowe niż dwuuchwytowe. Dlaczego?

Pozwalają na szybsze i bardziej precyzyjne ustawienie siły strumienia wody i jego temperatury. Informacja o tym, czy wybrana przez nas bateria jest oszczędna znajduje się na każdym opakowaniu armatury. Interesujący nas parametr to „klasa przepływu”. Najwyższą jest ta oznaczona literą Z. Mówi ona, że bateria wylewa mniej lub równo 0,15 l/s. Dla kolejnych klas stosuje się symbole: A, S, B, C, D.

Wybieraj kompletne serie

Zastanawiając się nad wyborem baterii umywalkowej należy wziąć pod uwagę także to, czy w danej kolekcji znajdziemy pozostałe rodzaje armatury, np. wannową, prysznicową czy bidetową. Kompletność serii zapewni nam stylistyczną spójność w aranżacji łazienkowego wnętrza.

Z pewnością będzie przydatna także w sytuacji, kiedy decydujemy się na baterię w kolorze, np. czarnym czy złotym. Odcienie tego typu wykończeń mogą różnić się u różnych producentów, a same powłoki inaczej zachowywać się w trakcie użytkowania. Komplementarność serii będzie w tym wypadku nie tylko gwarancją zachowania wysokiej estetyki, ale będzie miała także swój walor użytkowy.

Idealna bateria umywalkowa to taka, która dobrze współgra z umywalką – zarówno pod względem wielkości, jak i rozwiązań w zakresie montażu. To także armatura, która wykonana jest z jakościowych materiałów i jest ekologiczna. Wybór naszej wymarzonej baterii umywalkowej wcale nie jest łatwy. Warto zatem zabrać się do jej poszukiwań odpowiednio wcześniej.

Dodaj komentarz