Przyciski do WC i stelaże podtynkowe – wybierz najlepszy

Toalety montowane na stelażach podtynkowych to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o strefę WC. Czym kierować się przy wyborze stelaża i przycisku spłukującego?

Podpowiadamy!

Podwieszane toalety WC montowane są na stelażach podtynkowych. To rozwiązanie przez ostatnie lata bardzo się upowszechniło, a zwolennicy bardziej tradycyjnych kompaktów pozostają dziś naprawdę nieliczną grupą. Za co warto docenić sedes w wersji podwieszanej?

Pozwala na ukrycie wszystkich mało estetycznych elementów przyłączeniowych. W efekcie, widoczna jest jedynie sama misa WC oraz przycisk spłukujący. Dlatego jest to rozwiązanie bardzo lubiane przez architektów. Od strony praktycznej warto wskazać także na zdecydowanie większą łatwość utrzymania czystości takiej toalety – szczególnie z zewnątrz. Łatwiej też umyć pod nią podłogę. Samo spłukiwanie toalety jest natomiast zdecydowanie bardziej ciche.

Decydując się na zakup tego rozwiązania, dużą uwagę powinniśmy zwrócić na sam stelaż – to na nim zawiśnie nasz sedes. To od niego zależy nasze bezpieczeństwo i bezproblemowe użytkowanie toalety w wersji podtynkowej.

Liczy się rama

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym stelaża podtynkowego jest tzw. rama nośna. To na niej spoczywa zadanie utrzymania nie tylko zawieszonej toalety, ale także zbiornika z wodą.

Dlatego tak istotne jest, by była w stanie utrzymać odpowiedni ciężar. Przy wyborze konkretnego modelu stelaża warto więc zwrócić uwagę, czy rama wykonana jest ze stalowych kątowników dodatkowo zabezpieczonych przez korozją (np. poprzez ocynkowanie i malowanie proszkowe). Podobnie chronione powinny być stopy, na których ustawiamy stelaż na podłodze. Najlepsze ramy nośne potrafią udźwignąć nawet 400 kg.

Kolejny ważny element stelażu do WC to zbiornik na wodę. Zdecydowanie lepiej wybrać ten, który nie jest klejony (nie widać na nim połączeń). Taki superszczelny zbiornik wykonywany jest metodą rozdmuchiwania i w całości stanowi jeden element. Pozostałe części zestawu podtynkowego to najczęściej wsporniki do montażu i akcesoria, takie jak mata wygłuszająca czy przycisk spłukujący.

Co wziąć pod uwagę wybierając stelaż podtynkowy do WC?

Oprócz sprawdzenia wytrzymałości konstrukcyjnej samej ramy nośnej i sposobu wykonania zbiornika na wodę, warto przeanalizować następujące elementy:

- pojemność spłuczki, która może wynosić od 3 do nawet 9 litrów, do spłukiwania w domu optymalna będzie ta o pojemności 6 litrów,

- wymiar stelaża – jego szerokość, głębokość i wysokość, nie każdy stelaż zmieści się w przygotowane dla niego miejsce, a na rynku dostępnych jest wiele opcji wymiarowych,

- czy liczba punktów mocujących jest wystarczająca,

- co obejmuje gwarancja – 10 lat często udzielane jest wyłącznie na samą ramę nośną,

- czy stelaż przeznaczony jest do zabudowy lekkiej, czy ciężkiej (pierwsza jest bardziej popularna i wymaga obudowy płytą g-k, druga – przeznaczona jest do ścian murowanych i wymaga zamurowania stelaża),

- jak wygląda kwestia dostępu do systemu spłukującego.

Jeśli nie mamy kupionej już miski WC, warto przemyśleć zakup kompletu, na który składają się stelaż, toaleta, przycisk spłukujący oraz wszystkie niezbędne do montażu elementy. W ten sposób mamy pewność, że wszystko do siebie będzie idealnie pasować, a przy okazji oszczędzamy czas.

Wybór przycisku spukującego

W przypadku podtynkowych rozwiązań do WC, wybór odpowiedniego przycisku spłukującego często zostawia się już architektom. Te niewielkie elementy wyposażenia łazienki dostępne są dziś w wielu opcjach wykończenia, a za ich projektem stoją niejednokrotnie wielkie nazwiska świata designu. Możemy zatem wybierać zarówno z różnych opcji materiałowych: tworzywa, szkła czy stali, a także układu przycisków i ich kształtu.

Dostępna jest też różna kolorystyka – od klasycznego chromu, przez biel, po najbardziej popularną czerń. Dodatkowo, nierzadko przyciski pokryte są powłoką antybakteryjną, co pozytywnie wpływa na utrzymanie czystości. Wybierając przycisk spłukujący warto zdecydować się na model pneumatyczny. Gwarantuje on cichą i bezawaryjną pracę.

A jeśli zależy Wam na wyjątkowo nowoczesnym rozwiązaniu, możecie wybrać opcję bezdotykową. Dziś nie jest ona kojarzona wyłącznie z toaletami publicznymi. Coraz chętniej tego typu elementy wprowadzamy także do prywatnych łazienek. Wystarczy zbliżyć rękę do wybranego punktu oznaczającego większe lub mniejsze spłukiwanie.

Zazwyczaj stelaż kupujemy w komplecie z przyciskiem. Jednak możemy wybrać dowolny, pasujący nam przycisk – zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych doradców oraz projektantów w Salonach Łazienkowych JETA.

Czytaj więcej:

Dodaj komentarz