Projekt łazienki dostosowanej do niepełnosprawności, gotowe pomysły

Istnieje wiele schorzeń, które ograniczają poruszanie się, funkcjonowanie. Bywa także, że trudności przychodzą z wiekiem. Zobacz, jakie propozycje projektu łazienki dostosowanej do niepełnosprawności mają zespoły salonów łazienek JETA!

Minimalne udogodnienia

Przede wszystkim, jeśli towarzyszą Tobie lub bliskiej Ci osobie ograniczenia ruchowe, wcale nie musisz od razu robić generalnego remontu. Być może na początek wystarczą dodatkowe akcesoria, jak montaż poręczy na ścianie przy wannie, by kąpiący mógł się podeprzeć podczas wchodzenia, wychodzenia, siadania, wstawania. Może wystarczy wymiana wiszącej szafki podumywalkowej na wersję z nóżkami.

Gdy jest kłopot z otwieraniem kabiny prysznicowej

Być może wystarczającym rozwiązaniem będzie np. wymiana wanny na kabinę prysznicową lub (korzystniej w przypadku ograniczeń ruchowych) ściankę walk-in i odpływ w podłodze. Ścianki nie trzeba otwierać, ponieważ stanowi jedynie przegrodę a wejście do przestrzeni prysznicowej odbywa się swobodnie, nie zamyka się ani nie otwiera za sobą drzwi.

Łazienka z wanną, gdy zmniejsza się sprawność

Gdy nie jest możliwe siadanie na dnie wanny – dostępne są krzesełka do wanny, które pozwolą w stabilnej pozycji umyć ciało. Widzisz to we wannie na głównej grafice tego artykułu.

Jeśli chcesz zapobiegać rozchlapywaniu się wody, możesz skorzystać z zasłony prysznicowej. Inną, nowocześniejszą, opcją są parawany nawannowe, których ciężar montażu obecnie nie musi przypadać na krawędź wanny a na ścianie przy wannie, dzięki czemu nie musisz jej wymieniać, by zamontować ten rodzaj przegrody.

Duże zmiany w łazience

Na taki krok decydują się często osoby, którym przysługuje dofinansowanie na remont pomieszczenia. Wówczas można pozbyć się barier architektonicznych od A do Z.

Konkretne rozwiązania w projekcie łazienki dostosowanej do niepełnosprawności

Blat zamiast szafki i siedzisko w przestrzeni prysznicowej

Siedzisko w wannie

Łazienki prywatne dla osób z niepełnosprawnością lub starszych

Zobacz na następnej stronie...

Łazienka dla seniorki w mieszkaniu bloku z wielkiej płyty

Zmiany w tradycyjnej dla wielkiej płyty łazience, oddzielonej od toalety.

Pod prysznicem zaplanowano siedzisko – estetyczne, bo teraz w ofercie kilku producentów są naprawdę ładne siedziska (np. białe w Besco). zamiast brodzika zainstalowano odpływ w posadzce – dzięki temu starszej osobie łatwiej jest wejść do środka.

Umywalka pierwotnie miała być na ścianie z drzwiami, ale wtedy byłoby zbyt mało powierzchni na manewr przed prysznicem (ok 50cm). Aby starszej osobie było łatwiej, szafki można zrobić stojące z blatem – jest się na czym wesprzeć. W razie potrzeby na ścianie na wprost wejścia do kabiny zamiast uchwytu na ręcznik można zamontować uchwyt dla niepełnosprawnych, żeby łatwiej było np. zdjąć ubranie.

łazienka dla seniorki

wizualizacja: Diana Danielczyk (Salon JETA Warszawa ul. Marywilska)

Spytaj o ofertę: tel.: 533 358 982, via mail: warszawa@jeta.pl

Łazienka dla niepełnosprawnego mężczyzny

Łazienka dla niepełnosprawnego mężczyzny łączy się ze wzruszającą historią o samotnym ojcostwie. Nie znajdziesz jednak smutku w tym wnętrzu. 

Użytkownicy pomieszczenia to ojciec samotnie wychowujący dorosłego niepełnosprawnego syna. Łazienka miała wprowadzić w ich przestrzeń/życie trochę kolorytu. Nie intensywnego, łagodnego, ze względu na chorobę syna, ale jednak radosnego itp. Miętowy kolor spełnił swoje zadanie.

Kluczowym elementem są poręcze pomagające w skorzystaniu z WC. Podczas rozmieszczania wyposażenia, projektant wziął pod uwagę konieczność pomocy w poruszaniu się po wnętrzu – zostały zachowane stosowne odległości.

Kolekcja płytek najstarszego i najbardziej renomowanego producenta płytek OPOCZNO.

Kolekcja PARISEN MINT:

  • Płytki strukturalne w cenie 91,99 zł/m2.
  • Płytki gładkie: 79,99 zł/m2.
  • Miska sedesowa, bidet, umywalka ROCA.
  • Szafka podumywalkowa ELITA.
  • Akcesoria dla niepełnosprawnych KOŁO
  • Stelaż podtynkowy SHIRO EXCELLENT

łazienka dla niepełnosprawnego

wizualizacja: Dawid Gębski (Salon łazienek Poznań Komorniki)

Zapytaj o ofertę: 575 002 252, e-mail: dgebski@jeta.pl

Łazienka publiczna dostosowana do niepełnosprawności

W takim pomieszczeniu największym wyzwaniem jest zastosowanie uniwersalnych rozwiązań, bo nie jesteś w stanie przewidzieć jakim rodzajem niepełnosprawności będą dotknięte korzystające z niego osoby.

W salonie łazienek we Wrocławiu przy Al. Brucknera powstała łazienka:

  • z podstawowym wyposażeniem, niezbędnym dla pełnienia funkcji sanitarnych, bez mebli, schowków;
  • przestronna, co wiąże się z punktem powyżej, ale jednocześnie daje możliwości manewrowe osobie poruszającej się na wózku;
  • dostosowana do obu płci, czyli z bidetem oraz sedesem,
  • z profilowana umywalką, by dawać szansę przysunięcia się bliżej i wygodnego umycia,
  • neutralnej, ale eleganckiej kolorystyce.

Inne łazienki dla osób z niepełnosprawnością do użytku poza domem

Łazienki dla niepełnosprawnych uczniów i osób dorosłych na terenie szkoły


Łazienka dla niepełnosprawnych mężczyzn realizowana dla jednej z organizacji pozarządowych

Wnętrze powstało przy użyciu płytek z grupy DOMINO. Znajduje się n terenie hotelu prowadzonego przez fundację. Na ścianę zaproponowaliśmy płytki REN GREY, natomiast na podłogę - ASPEN BEIGE.

Armatura została dobrana z produktów dedykowanych osobom z niepełnosprawnością. Zatem wybór padł na markę Cersanit, która ma w ofercie elementy ceramiki sanitarnej - ETIUDA + firma KOŁO - zestaw poręczy ściennych LEHNEN.

[smartslider3 slider=50]

wizualizacja: Joanna Wierzbicka (Salon łazienek Gostyń)

Zapytaj o ofertę: 535 707 531 lub e-mail: jwierzbicka@jeta.pl 

Dodaj komentarz