Jakie płytki do łazienki?

Wybór płytek do łazienki to nie lada wyzwanie. Dobrze dobrane płytki pozwalają na stworzenie wyjątkowej przestrzeni, która będzie nie tylko praktyczna, ale także przytulna. Ten materiał jest trwały i odporny na uszkodzenia oraz działanie czynników zewnętrznych. Warto szczegółowo zapoznać się z asortymentem i zobaczyć, jaki model będzie najbardziej odpowiedni i spełni wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.  

Płytki łazienkowe

Podstawą zadowolenia klienta jest satysfakcja z nowej łazienki. Remont bywa stresujący, ale efekty mogą być naprawdę spektakularne. Dzięki profesjonalnemu doradztwu, z którego można skorzystać w Salonach Łazienek Jeta, klient może mieć łazienkę marzeń. Kluczową rolę pełni tutaj wygląd płytek, który decyduje o klimacie pomieszczenia. Ważne jest umiejętne zestawienie kolorów, kształtów i faktur. Wszystko to wpływa na całokształt. Stosując odpowiednie zabiegi możemy optycznie powiększyć niewielką łazienkę, a duże przestrzenie zaaranżować w taki sposób, by były eleganckie i przytulne.  

Absorbowanie wody

Wybierając płytki łazienkowe nie można zapominać o parametrze, jakim jest nasiąkliwość. Skłonność płytek do absorbowania wody i płynnych zabrudzeń jest wyrażana w procentach. Poziom nasiąkliwości płytek podłogowych nie powinien być wyższy niż 6%, natomiast płytek ściennych 10 %. Odpowiednie dobranie materiałów pozwoli na uniknięcie nieestetycznych zacieków i plam. 

Bezpieczeństwo antypoślizgowe

Łazienka jest miejscem, w którym nietrudno o nieszczęśliwy wypadek. Zabawa dzieci podczas kąpieli oraz wytworzone w ten sposób kałuże, mogą być przyczyną niebezpiecznego poślizgnięcia i uderzenia o posadzkę lub w wyposażenie łazienki. Wypadek może się także przytrafić podczas z pozoru niewinnego wychodzenia z wanny lub prysznica. Mokre stopy, spływająca woda, płytki, które nie spełniają parametrów antypoślizgowych i nieszczęście gotowe. W łazience powinno się stosować płytki o poziomie antypoślizgowości R9 lub R10. Pozwoli to na uniknięcie wypadków, dzięki odpowiednio dużej przyczepności.

Płytki na podłogę

Remont to duże przedsięwzięcie, dlatego powinno się do niego dobrze przygotować. Należy zwrócić szczególną uwagę na techniczne parametry płytek podłogowych. Najlepiej wybierać materiały,  które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia i ścieranie, a ponadto nie przyjmują płynów i są odporne na działanie chemicznych środków czystości.  Ważnym aspektem jest także zdolność płytek podłogowych do gromadzenia brudu. Warto zastosować płytki z nieregularnym wzorem. Trafnym wyborem mogą okazać się płytki drewnopodobne, szare płytki imitujące beton lub kamień czy płytki z marmurkową teksturą. Należy pamiętać, że gładkie, błyszczące płytki o jednolitym kolorze wyglądają bardzo efektownie, ale zdecydowanie bardziej widać na nich zabrudzenia i kurz. Ponadto na błyszczących, bardzo ciemnych płytkach szybciej pojawiają się uszkodzenia w postaci przetarć czy rys.

Terakota to płytki kamionkowe, które są wytwarzane z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny. Mają niski poziom absorbowania wody. Ponadto są bardzo odporne na uderzenia i naciski, dlatego są idealnym rozwiązaniem na podłogi. Najczęściej są pokryte szkliwem, dzięki czemu mogą być w wariancie matowym, półmatowym i błyszczącym. Często imitują inne materiały, np. drewno, którego zastosowanie w łazience byłoby złym wyborem.

Gres porcelanowy to twarde płytki wykonane z glinek z dodatkiem skalenia, kaolinu czy drobno zmielonego kwarcu. Mają niski poziom absorbowania wody. To materiał niezwykle odporny na ścieranie, pęknięcia i inne uszkodzenia. Gres porcelanowy jest bardzo dobrym pomysłem na wykończenie podłóg. Tak, jak w przypadku terakoty, może imitować inne materiały - drewno i kamień. Jest materiałem najmniej podatnym na kruszenie, dlatego będzie odpowiedni nawet do szczególnie eksploatowanych łazienek.

Klinkier szkliwiony to bardzo twarde płytki, które są wykonane z mocno spieczonej gliny z dodatkiem barwników. Ma wysokie parametry techniczne i dobrze akumuluje ciepło, dzięki czemu jest idealnym wyborem na posadzki w ogrzewaniem podłogowym. 

Płytki na ścianę

Bardzo modne i praktyczne są płytki o dużych formatach. Wizualnie powiększają przestrzeń i są łatwe w utrzymaniu czystości dzięki ograniczonej ilości fug. Popularnym rozwiązaniem są klasyczne płytki prostokątne o standardowych wielkościach. Zdecydowaną zaletą takiego materiału jest łatwy montaż i dopasowanie się do niemal każdej łazienki. Ciekawym pomysłem może okazać się mozaika. To nietuzinkowe wykończenie jest doskonałym sposobem na zaakcentowanie jednej ściany lub jej fragmentu. Do urozmaicenia wnętrza łazienki, można wykorzystać płytki o niewielkim formacie - cegiełki, heksagony, patchworki. Należy jednak pamiętać, że powinny być jedynie akcentem, ponieważ zastosowanie ich w całym pomieszczeniu, może być przytłaczające. 

Płytki do małej łazienki

Chcąc zapewnić sobie wrażenie przestrzeni i komfortu w małej łazience, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, najlepiej wybierać jasne i chłodne kolory z zastosowaniem kontrastowych dodatków. Płytki powinny być bez wzoru, lepiej postawić na jednolite kolory, wykorzystując różne faktury tego materiału. 

Matowe czy z połyskiem?

Na rynku dostępne są płytki szkliwione o błyszczącym, matowym i półmatowym wykończeniu. Wybór rodzaju zależy od indywidualnych preferencji klienta. Modnym rozwiązaniem są matowe płytki w nurcie minimalizmu. Wyglądają naturalnie i pasują do wszystkiego. Zabrudzenia na takich powierzchniach są mniej widoczne, ale za to trudniejsze do usunięcia. Płytki z połyskiem doskonale wpasują się w małą przestrzeń bez okna. Błyszcząca powierzchnia tego materiału będzie odbijać i rozpraszać światło, dzięki czemu przestrzeń optycznie się powiększy. Takie płytki brudzą się szybciej, ale bardzo łatwo zmywa się z nich brud. 

Dodaj komentarz