Jak wybrać odpowiedni kolor fugi do płytek?

Na pierwszy rzut oka są niepozorne, ale w rzeczywistości dźwigają na sobie odpowiedzialność za stan całych powierzchni ścian i podłóg wyłożonych płytkami. Fugi - bo o nich mowa - zapobiegają pękaniu kafli ceramicznych, a ponadto chronią posadzkę przed przenikaniem wilgoci i powstawaniem grzybów lub pleśni. Muszą też dobrze wyglądać, dlatego dobór odpowiedniego koloru spoiny często przysparza nam wielu kłopotów.

Kiedy myślimy o fudze, najczęściej mamy na uwadze jej kolor, który podkreśli piękno wybranych przez nas płytek. Oczywiście, w tej kwestii odpowiednio dobrany kolor spoiny może zdziałać prawdziwe cuda. Jednak walor dekoracyjny fugi, nie jest jej najważniejszą cechą. To element, którego główną rolą jest przenoszenie napięć pomiędzy pracującymi płytkami. Dzięki temu nie pękają. Ponadto fugi zabezpieczają posadzkę pod płytkami przed wpływem wilgoci i chronią krawędzie kafli przed złamaniami.

Dobór samej fugi należy uzależnić od kilku czynników. Wśród nich znają się m.in.: miejsce, w którym zastosujemy spoinę (np. taras lub łazienka), a także wielkość samej płytki. Najczęściej wybieramy fugi cementowe. W ich przypadku warto jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą oraz częste mycie. Dlaczego? Ponieważ stopniowo wypłukują się. W łazienkach, albo w przestrzeni prysznica odnajdą się natomiast np. fugi epoksydowe. Oprócz nich wyróżnić możemy jeszcze fugi cementowe elastyczne, akrylowe czy silikonowe.

Fuga pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Zajmiemy się tą drugą kwestią i sposobami na idealny dobór koloru fugi do wybranych płytek. W zależności od tego, jaką barwę wybierzemy, możemy spodziewać się różnych efektów wizualnych - od praktycznie niewidocznej spoiny w kolorze kafli ceramicznych, po wyraziste, kontrastowe zestawienia o mocnej dynamice.

Jaka fuga do płytek w wielu kolorach?

Jedną z popularniejszych płytek wybieranych do naszych wnętrz są te imitujące różnego rodzaju kamień. Charakteryzuje się powierzchnią w kilku kolorach, która oddaje naturalne piękno tego materiału. Wybieramy także różnokolorowe mozaiki lub płytki w stylu marokańskich kafli. Wielość kolorów, które pojawiają się na ich powierzchni może rodzić pytanie o to, jaki kolor fugi będzie tu najlepiej wyglądał. Najlepszym sposobem jest wybór koloru, który będzie nawiązywał do jednej z barw pojawiających się na płytce. W podjęciu decyzji pomoże nam wzornik kolorów spoin. Najlepiej przyłożyć go do wybranego przez nas kafla.

Fuga w tym samym kolorze, co płytka

Jeśli posiadamy płytkę w jednolitym kolorze, albo z lekkimi przetarciami w tym samym odcieniu, najlepiej będzie dobrać do niej jak najbardziej zbliżoną kolorystycznie fugę.

Do płytek szarych, cementowych dobieramy szarą spoinę, do białych - białą, do tych w odcieniu ciepłego beżu - beżową. Dzięki temu uzyskamy jednolitą powierzchnię, na której połączenia płyt będą w zasadzie niewidoczne. To rozwiązanie dla zwolenników estetycznej prostoty i wizualnego spokoju, a także ponadczasowej elegancji.

Jaka fuga do płytek drewnopodobnych?

Płytki drewnopodobne są bardzo popularne. Oddają ciepło i urok naturalnego drewna, a przy okazji są funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. W ich przypadku dobór odpowiedniego koloru fugi może być nieco trudniejszy niż ma to miejsce z płytkami wielokolorowymi. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie spoiny w kolorze o kilka tonów ciemniejszym niż płytka. Taka fuga podkreśli format kafli oraz ich fakturę. Można także wybrać łagodniejszą formę dla duetu fuga-płytka i postawić na jaśniejszy, ale wciąż utrzymany w kolorze płytki odcień spoiny. Dla niezdecydowanych polecamy zaś szarą fugę, która wprowadzi lekki kontrast, ale z pewnością idealnie podkreśli piękno drewnopodobnych kafli.

Fuga w kontrastowym kolorze

Ciemne płytki wykończone jasną fugą? A może białe z ciemną spoiną? Wszystko jest możliwe, jeśli zależy nam na nieoczywistym efekcie. Takie kontrastowe zestawienia mogą albo wprowadzać estetyczny ład oparty na geometrii, albo być mocnym, wyjątkowo dynamicznym akcentem. Z pewnością sprawdzą się w aranżacjach, w których ów dynamizm nie naruszy uspokajającego, naturalnego klimatu aranżacji w stylu scandi. Dlatego kontrastowe fugi nie są zwykle polecane do płyt imitujących kamień lub drewno. Możemy za to o nich pomyśleć urządzając wnętrza w stylu nowoczesnym oraz industrialnym.

Wybór konkretnego koloru fugi zależy stylu aranżacji i tego, jaki ma być jej ostateczny efekt wizualny. Jeśli urządzamy się w stylu skandynawskim, japanii, czy klasycznym wybierzmy spoinę w kolorze najbardziej zbliżonym do koloru płytki. Tam, gdzie króluje styl loftowy i ultranowoczesny, możemy wybrać kontrastowe połączenia. I nie zapominajmy, że wybór konkretnego rodzaju spoiny.

Czytaj więcej:

Płaskie brodziki Jak zaaranżować prysznic z płaskim brodzikiem?

Płytki z kamieniamiDodaj komentarz

3 komentarze

... - 2022-06-22 09:56:58


Idealnie sprawdzi się: https://jeta.pl/ultracolor/11833-ultracolor-plus-fuga-103-2kg--8022452076800.html

JETA - 2022-06-20 09:19:34


Dzień dobry, Pani Joanno do płytek Tropic z serii Amazonia idealnie sprawdzą się fugi w kolorze jasnego brązu.

Joanna - 2022-06-16 12:56:37


Jaka fuga będzie pasowała do Pav. Hexag 32x36,8 Tropic Emerald, poproszę o podpowiedź, jaki kolor?