Łazienka w stylu japońskim

W naszych domach coraz częściej gości japandi – styl dla miłośników przytulnego minimalizmu. Jak powstało japandi i jak urządzać łazienki w zgodzie z tym trendem? Podpowiadamy!

Udane połączenie

Pisaliśmy już o różnych sposobach na urządzenie łazienki – w stylu art déco, boho, czy scandi. Każdy z nich oferuje bogactwo różnorodności zgodne z potrzebami użytkowników. Stosunkowo nowym w tym zestawieniu jest styl japandi, będący połączeniem skandynawskiej przytulności z japońskim zamiłowaniem do prostoty i minimalizmu.

Japandi tworzy wnętrza funkcjonalne, proste w formie, przestronne, a zarazem przytulne. Jego nazwa wskazuje, że czerpie z popularnego scandi, a także łączy się z motywami prosto z Japonii. Dlatego znajdziemy tu przytulność i funkcjonalność rodem ze Skandynawii zestawione z umiarem w temacie dekoracji, zafascynowaniem naturą i wizualnym spokojem właściwym dla wnętrz mieszkańców kraju kwitnącej wiśni. Miejsce idealne? Dla wielu z pewnością tak!

Kolekcja płytek Passion Oak od Opoczno

Japandi – co go wyróżnia?

Aranżacje w stylu japandi to wnętrza przemyślane w każdym szczególe. Są ascetyczne (nie znajdziecie w nich niczego, co nie służy konkretnemu celowi), a zarazem przytulne. Meble i pozostałe elementy wyposażenia zachwycają oszczędną formą, czystością linii i naturalnością materiałów, z jakich zostały wykonane. Właśnie dlatego we wnętrzach w stylu japandi znaleźć można tak dużo szlachetnego drewna. Stanowi ono idealne tło dla prostych kształtów mebli. W tego typu wnętrzach spotkać można także takie naturalne materiały jak len, rattan, kamień czy glina.

Kolejną ważną cechą japandi jest przestronność projektowanych w tym stylu wnętrz. Oczywiście spory metraż jest zawsze pożądany. Niemniej ważniejsza jest tu przestronność rozumiana jako asceza w dziedzinie formy i dekoracji oraz ograniczenie do minimum niezbędnych detali. Japandi lubi naturalne kolory: beż, szarości, złamana biel, ale równie dobrze widziane są tu mocniejsze akcenty kolorystyczne, które nadają wnętrzom wyrazisty charakter.

Jak urządzić łazienkę w stylu japandi?

Łazienka to zazwyczaj najmniejsze pomieszczenie w naszych mieszkaniach i domach. Nie oznacza to jednak, że japandi nie sprawdzi się także w Twojej łazience. Wystarczy zastosować się do podstawowej zasady – mniej znaczy tu więcej. Bazą japandi jest drewno. Warto wykorzystać je zarówno na podłodze, jak i na ścianach. To także świetne rozwiązanie w przypadku mebli. Jeśli nie jesteś przekonany do zastosowania drewna w wilgotnym pomieszczeniu, wykorzystaj płytki drewnopodobne. Delikatne, proste formy umywalki, wanny czy toalety będą najlepszym rozwiązaniem. Wszyscy, którzy mają ochotę na bliższe spotkanie z japońską tradycją kąpieli, mogą wybrać wannę typu ofuro. Zazwyczaj ma ona niewielkie rozmiary, jest jednak stosunkowo wysoka. Osoba kąpiąca się siedzi w niej na specjalnym stołku, który umożliwia maksymalne zanurzenie ciała.

Aranżując łazienkę w stylu japandi unikaj masywnych mebli. Z powodzeniem zastąpią je minimalistyczne konsole. Sprawdzi się tu także dużo zielonych roślin, dekoracje naturalnego pochodzenia oraz oświetlenie z rattanowymi czy papierowymi oprawami. Kolorystyka łazienki w stylu japandi – jak już zostało to wspomniane – powinna być utrzymana w beżach, szarościach, czy bieli, którym towarzyszyć mogą mocniejsze barwne akcenty.

Czystość - ważny aspekt w japońskiej łazience!

Filozofia Japończyków mówi, że czystość to podstawa! Dotyczy to higieny umysłu i duszy. To sfery, które są ze sobą powiązane - stanowią oczyszczenie ciała. To kwestia, która dotyczy również aranżacji łazienki w stylu japońskim. W Japonii łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Łazienka urządzona w stylu japońskim - to również ład i porządek. Jeśli zatem zależy ci na tym, aby urządzić łazienkę w harmonii oraz porządku, postaw na styl japoński. Urządzając łazienkę w stylu japońskim, należy pamiętać, że musi się w niej znajdować kabina prysznicowa, wanna oraz bidet. Filozofia stylu japońskiego w przypadku łazienki mówi, że przed kąpielą w wannie, należy oczyścić ciało pod prysznicem. Chwila spędzona w wannie - to tylko ukojenie dla duszy!

Łazienka w stylu japońskim bardzo często przybiera formę salonu - pokoju kąpielowego. To, jaki podział panuje w tej strefie, uzależnione jest wyłącznie od kultury japońskiej. Jedno jest pewno - dla każdego Japończyka łazienka ma ogromne znaczenie! Nie chodzi tutaj już wyłącznie o higienę, ale również relaks.

Łazienka w stylu japońskim - to wybór, po który sięga wielu projektantów. Nic w tym dziwnego, gdyż jest ona wyjątkowa! Ponadto, w stylu japońskim łazienka to naturalne materiały, takie jak drewno! Jeśli liczy się dla Ciebie ład, porządek oraz surowość barw - styl japoński, jest idealnym wyborem!

Styl japoński - nawiązanie do natury!

Projektując łazienkę w sposób oszczędny, ale jednocześnie wyjątkowy, warto zerknąć na ten, który stanowi źródło inspiracji dla wielu projektantów. Jest nim styl japoński! Co decyduje, o tym, że jest tak popularny?

Japońska łazienka jest bardzo skromna, nie ma w niej miejsca na zbyt dużo elementów. Dzięki temu dom jest oazą spokoju i harmonii. W japońskich łazienkach królują stonowane barwy oraz naturalne materiały. Na pierwszy rzut oka widać, że łazienka w stylu japońskim nawiązuje do natury. Znakiem wyróżniającym takie wnętrze są bambusowe rolety i duże lustra. Nie może też zabraknąć roślin, które mają dekoracyjny potencjał w tym wnętrzu!

Nie można zapomnieć również o oświetleniu. Ma ono wpływać relaksująco i odprężająco ciało. Najlepiej zastosować jedno główne źródło światła.

W japońskich łazienkach stosowane są również kamienne misy. To one dodają uroku i elegancji łazience w stylu japońskim. Łazienka w stylu japońskim to również wygodne meble, które nawiązują do natury! W większości łazienek wykonywane są one z naturalnych materiałów. W japońskiej łazience bardzo często znajdują się również drzwi przesuwne! To one mają oddzielać łazienkę od reszty pomieszczenia. Jeśli pragniesz poczuć relaks i harmonię, to w japońskich wnętrzach jest to jak najbardziej możliwe!

Płytki w stylu japandi

Dodaj komentarz