Wanna wolnostojąca – królowa każdego salonu kąpielowego

Producenci i designerzy lansują wizerunek łazienki jako prywatnego SPA. Najlepiej relaksujemy się w wannie. Po jakie modele sięgnąć, by stworzyć własną przestrzeń w nurcie wellness? Odpowiedź na to pytanie, nie jest prosta! Aranżacja wnętrza, które ma zapewniać nam relaks — nie należy do łatwych wyzwań. Nie oznacza to jednak, że nie realne!

Pisałam Państwu ostatnio o tym, jakie kabiny prysznicowe są najmodniejsze i dlaczego zamiast małej wanny warto zdecydować się na duży prysznic. Czy oznacza to, że na rynku nie ma już miejsca dla wanien w rozmiarach 1,4 czy 1,6 m? Wręcz przeciwnie. Jest i będzie. Nikt nie ukrywa, że powierzchnia mieszkania statystycznego Polaka maleje, a wraz z nią wielkość jego potencjalnej łazienki. Jednak projektanci i producenci, których określić można trendsetterami łazienkowego świata, raczej nie zaproponują nam wśród swych nowości małej wanny. Pokażą za to ogromne, wolnostojące modele, które kształtują wizerunek współczesnej łazienki jako wnętrza kąpielowego będącego namiastką prywatnego SPA.

Łazienka – tu odzyskujemy równowagę

Akurat cieszę się, że trend wskazywania na łazienkę jako miejsca prywatnego relaksu, odzyskiwania harmonii ciała i ducha, rozwija się. Myślę, że to miejsce jest do tego wręcz stworzone. W tym kontekście nie dziwi zatem, że lansuje się wanny czy prysznice w coraz większych rozmiarach.

To dzięki nim najszybciej osiągnąć można pełny komfort kąpieli. Natomiast wolnostojąca wanna – bo to one dziś wiodą zdecydowany prym – oddaje wyjątkowy charakter łazienki, podkreśla wellnessowe przeznaczenie tego wnętrza.

INSPIRACJA W STYLU VINTAGE z WOLNOSTOJĄCĄ WANNĄ OLIMPIA

Wanna wolnostojąca- Czy tylko do dużych przestrzeni?

Dobra wiadomość jest taka – można znaleźć wanny wolnostojące, które nie są bardzo duże. Chociaż pamiętać trzeba, że ustawienie takich modeli wymaga odsunięcia ich od ściany – chcąc nie chcąc musimy przeznaczyć na nie więcej miejsca. Przykładem tego typu niewielkich wanien jest np. Goya marki Besco, która ma 140 cm długości, czy bardzo ciekawe rozwiązanie z kolekcji waikiki-n włoskiej marki Roca. Inspiracją do jej powstania była tradycja japońskiej kąpieli w wannach ofuro. Chodzi w niej o maksymalne zanurzenie ciała, jednak nie w pozycji leżącej, a siedzącej. Dlatego waikiki-n ma niespełna 160 cm długości, ale jest wysoka na ponad 70 cm. W środku znajduje się niewielkie siedzisko, a do wanny wchodzi się przy użyciu specjalnie zaprojektowanego schodka

Jednak przykłady wanien wolnostojących w niewielkich rozmiarach są wyjątkami. Zazwyczaj mają one 170-180 cm długości, a do tego wymiaru dołożyć trzeba jeszcze miejsce na ustawienie wanny. Pamiętać warto także o odpowiedniej armaturze – wysokiej, wolnostojącej baterii wannowej, która wymaga podłączenia źródła wody z podłogi. Wszystko to niewątpliwie stanowi wyzwanie. Jednak ci z Państwa, którzy dysponują odpowiednią przestrzenią łazienki, a przy okazji szczególnie cenią kąpiel w wannie, nie powinni się zastanawiać. Wnętrze z modelem wolnostojącym będzie robiło wrażenie przez lata.

Nastrojowe oświetlenie i kabina prysznicowa w stylu japońskim? Czemu nie!

Łazienka w stylu japońskim? Nie oznacza to dużego, obszernego wnętrza, w którym wydzielone są pokoje kąpielowe. Czasem wystarczy jedynie mała przestrzeń, aby stworzyć w niej odpowiedni nastrój w stylu japońskim. Ważne jest jedno — należy oddzielić część z WC od tej z prysznicem. W kulturze japońskiej spotyka się takie oddzielenie z wykorzystaniem ścian lub drzwi przesuwnych, jednak ta kwestia to wyłącznie nasza decyzja.  Czy w łazience w stylu japońskim musi być koniecznie wanna? Nie! Coraz częściej można spotkać kabiny prysznicowe. W szczególności modele walk-in z deszczownicą. Kabinę prysznicową tego typu można oddzielić od innego strefy taflą szklaną, dzięki której pomieszczenie będzie optycznie większe.

Jeśli łazienka nam na to pozwala warto wybrać obie opcje. Jest to wanna japońska i kabina w stylu japońskim. Często w salonach kąpielowych w stylu japońskim można spotkać wanny, które mają specjalnie wyprofilowany brzeg wanny, aby umieścić tu przykładowo lampkę wina. Wanna japońska bardzo często zajmuje w pomieszczeniu centralne miejsce. To sprawia, że czuć we wnętrzu wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Styl japoński to również wygodne meble! Nie można pominąć tu również odpowiedniego nastroju. Jest to chwila wyciszenia dla ciała i duszy. Warto skusić się na olejki eteryczne.

Dodatki do łazienki w stylu japońskim!

W stylu japońskim liczą się również dodatki. Podstawą jest lustro! Musi być ono koniecznie duże i prostokątne. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wybrać odrębne lustro niż te, które znajduje się nad umywalką. To nie tylko optycznie powiększy łazienkę, ale również pozwoli przejrzeć się przed wyjściem z łazienki. Co jest jeszcze ważne, aby w łazience czuć było styl japoński? Elementy natury! Mogą to być rośliny zielone, a jeśli nie mamy takiej możliwości, warto wzbogacić wnętrze o lampiony czy plakaty nawiązujące do natury.

Czystość i estetyka — kwintesencja łazienki w stylu japońskim

Jak już kilkakrotnie wspominałam, są elementy wystroju łazienki, które są charakterystyczne dla stylu japońskiego. Jest to wanna, meble, odpowiednie dodatki, ale nie tylko. Łazienka urządzona w stylu japońskim uwielbia czystość, ład i porządek. Dla Japończyków kąpiel to strefa oczyszczenia ciała, jak i duszy. Aby w łazience królował styl japoński, musi panować czystość i estetyka!

Kwestia sprzątania tego wnętrza jest niezwykle ważna. Kosmetyki muszą mieć odpowiednie miejsce, nie jest dopuszczalne, aby znajdowały się na wierzchu — to nie jest zgodne ze stylem japońskim. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które wprowadzi do łazienki subtelność, jest biel. Może to być wanna — prezentuje się ona oryginalnie w połączeniu z drewnem. Warto decydować się na materiały naturalne.

Dodaj komentarz