Wanna wolnostojąca – królowa każdego salonu kąpielowego

Producenci i designerzy lansują wizerunek łazienki jako prywatnego SPA. Najlepiej relaksujemy się w wannie. Po jakie modele sięgnąć, by stworzyć własną przestrzeń w nurcie wellness?

Pisałam Państwu ostatnio o tym, jakie kabiny prysznicowe są najmodniejsze i dlaczego zamiast małej wanny warto zdecydować się na duży prysznic. Czy oznacza to, że na rynku nie ma już miejsca dla wanien w rozmiarach 1,4 czy 1,6 m? Wręcz przeciwnie. Jest i będzie. Nikt nie ukrywa, że powierzchnia mieszkania statystycznego Polaka maleje, a wraz z nią wielkość jego potencjalnej łazienki. Jednak projektanci i producenci, których określić można trendsetterami łazienkowego świata, raczej nie zaproponują nam wśród swych nowości małej wanny. Pokażą za to ogromne, wolnostojące modele, które kształtują wizerunek współczesnej łazienki jako wnętrza kąpielowego będącego namiastką prywatnego SPA.

Łazienka – tu odzyskujemy równowagę

Akurat cieszę się, że trend wskazywania na łazienkę jako miejsca prywatnego relaksu, odzyskiwania harmonii ciała i ducha, rozwija się. Myślę, że to miejsce jest do tego wręcz stworzone. W tym kontekście nie dziwi zatem, że lansuje się wanny czy prysznice w coraz większych rozmiarach. To dzięki nim najszybciej osiągnąć można pełny komfort kąpieli. Natomiast wolnostojąca wanna – bo to one dziś wiodą zdecydowany prym – oddaje wyjątkowy charakter łazienki, podkreśla wellnessowe przeznaczenie tego wnętrza.

Czy tylko do dużych przestrzeni?

Dobra wiadomość jest taka – można znaleźć wanny wolnostojące, które nie są bardzo duże. Chociaż pamiętać trzeba, że ustawienie takich modeli wymaga odsunięcia ich od ściany – chcąc nie chcąc musimy przeznaczyć na nie więcej miejsca. Przykładem tego typu niewielkich wanien jest np. Goya marki Besco, która ma 140 cm długości, czy bardzo ciekawe rozwiązanie z kolekcji Immersion włoskiej marki Agape. Inspiracją do jej powstania była tradycja japońskiej kąpieli w wannach ofuro. Chodzi w niej o maksymalne zanurzenie ciała, jednak nie w pozycji leżącej, a siedzącej. Dlatego Immersion ma niespełna 150 cm długości, ale jest wysoka na ponad 70 cm. W środku znajduje się niewielkie siedzisko, a do wanny wchodzi się przy użyciu specjalnie zaprojektowanego schodka.

Jednak przykłady wanien wolnostojących w niewielkich rozmiarach są wyjątkami. Zazwyczaj mają one 170-180 cm długości, a do tego wymiaru dołożyć trzeba jeszcze miejsce na ustawienie wanny. Pamiętać warto także o odpowiedniej armaturze – wysokiej, wolnostojącej baterii wannowej, która wymaga podłączenia źródła wody z podłogi. Wszystko to niewątpliwie stanowi wyzwanie. Jednak ci z Państwa, którzy dysponują odpowiednią przestrzenią łazienki, a przy okazji szczególnie cenią kąpiel w wannie, nie powinni się zastanawiać. Wnętrze z modelem wolnostojącym będzie robiło wrażenie przez lata.

Dodaj komentarz