Beton w łazience. Czy wciąż jest popularny?

Beton, imitacja rdzy, surowe cegły - te elementy od lat chętnie pojawiają się we wnętrzach. Są nieodłącznym elementem stylu loftowego, który przez wielu wskazywany jest jako ten wymarzony, jeśli chodzi o aranżację domowych pomieszczeń. Czy w czasie kiedy do głosu coraz mocniej dochodzą trendy związane z kreowaniem przestrzeni przytulnych, sprzyjających relaksowi, zdominowanych przez jasne kolory, beton pozostaje rozwiązaniem popularnym?

 

By mieszkać w stylu loftowym nie trzeba być dziś właścicielem starej fabryki. Co więcej - nie trzeba mieć nawet mieszkania o wielkiej powierzchni. Oczywiście, duże okna i wysokie sufity zawsze były istotnym elementem tego typu wnętrz. Jednak zdecydowana większość z nas musi o nich zapomnieć. Dziś na szczęście nie oznacza to, że w niewielkim mieszkaniu nie możemy urządzić sobie własnego loftu. Wystarczy trzymać się kilku zasad, by stworzyć w swoim domu wyjątkowy klimat inspirowany wnętrzem starej fabryki.

Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?

Wybierzcie różne odcienie szarości. Do aranżacji łazienki wyjątkowo nada się beton architektoniczny, mikrocement czy płytki ceramiczne imitujące beton. Sprawdzi się tu także wykończenie przypominające metal pokryty rdzą. Tu także warto sprawdzić ofertę płytek. Ciemniejsze barwy optycznie powiększą przestrzeń. Można je z powodzeniem łączyć z bielą i czernią oraz każdą inną barwą, która podtrzyma industrialny charakter wnętrza.

1. zimne kolory

Wybierzcie różne odcienie szarości. Do aranżacji łazienki wyjątkowo nada się beton architektoniczny, mikrocement czy płytki ceramiczne imitujące beton. Sprawdzi się tu także wykończenie przypominające metal pokryty rdzą. Tu także warto sprawdzić ofertę płytek. Ciemniejsze barwy optycznie powiększą przestrzeń. Można je z powodzeniem łączyć z bielą i czernią oraz każdą inną barwą, która podtrzyma industrialny charakter wnętrza.

2. powiększenie przestrzeni

Już wspomnieliśmy, że z pewnością w tej kwestii pomogą ciemne kolory. Ale wybierając płyty do łazienki - czy to gresowe, czy z betonu architektonicznego - decydujmy się przede wszystkim na duże formaty, które świetnie wyglądają zarówno na ścianach, jak i podłodze. Dzięki nim ograniczamy także linie podziałów (fugi). Sprawia to, że płaszczyzny wyglądają na większe.

3. stylowe wyposażenie

Urządzając domowy loft pamiętajmy także o poszczególnych elementach wyposażenia. Ich formy powinny być proste, a nawet surowe. Warto np. wybrać czarną, matową armaturę. Blat pod umywalką można wykonać z betonu. Podobnie samą umywalkę. Możemy też postawić na czarną ceramikę - toaletę, umywalkę, czy brodzik.

Przede wszystkim beton

Powierzchnie wykończone betonem to jeden z bardziej charakterystycznych elementów wnętrz w stylu loftowym. Cenimy je za ich niepowtarzalną surowość, chropowatość powierzchni i nieregularność wybarwienia, które nadają łazienkom oczekiwanego w takiej stylistyce chłodu. Na rynku możemy wybierać m.in. z opcji wykończenia betonem architektonicznym lub mikrocementem. Czym się one różnią?

Beton architektoniczny posiada bardzo wyrazistą strukturę. Jego zaletą jest duża odporność na użytkowanie. Także na wodę i zmienną temperaturę. Dlatego bez problemu może być stosowany w łazienkach, a także na podłodze w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Jeżeli chcemy wylewać mieszankę betonu architektonicznego pamiętajmy, że jest ciężki. W wielu wypadkach wymaga wykonania specjalnego szalunku. Alternatywą są gotowe płyty betonowe do położenia na ścianie czy podłodze.

Jak dobrze wykorzystać beton architektoniczny w łazience?

Mikrocement (nazywany też mikrobetonem) powstaje poprzez połączenie cementu ze specjalnymi żywicami.  Daje możliwość układania wyjątkowo cienkiej warstwy. Jest dość elastyczny i dzięki temu wytrzymały. Niektórzy uważają, że wizualnie jest jednak mniej wyrazisty niż beton architektoniczny. W przypadku mikrocementu warto pamiętać, że wymaga impregnacji.

Płytki jak beton

Jeżeli nie jesteście przekonani do wylewek betonowych w wnętrzach, z powodzeniem możecie skorzystać z rynkowej oferty płytek ceramicznych. Chodzi oczywiście o te, które swoim wzorem przypominają beton. Zachowują one wszystkie właściwości płytki gresowej - rozwiązania przez lata sprawdzonego w łazienkach. W wielu przypadkach idealnie odwzorowują surowy charakter betonu. Co więcej dają możliwość skorzystania z wielu opcji kolorystycznych, a także rozmiarów. Duże płyty gresowe a'la beton podobnie jak oryginał umożliwią uzyskanie efektu powierzchni z niewielka liczbą łączeń, co z pewnością wpłynie na estetykę wnętrza i wrażenie jego przestronności.

Płytki imitujące beton – czy wciąż są modne?

Jak aranżować łazienkę z betonem?

Łazienka, w której decydujemy się na wprowadzenie powierzchni z betonu lub też płyt gresowych o wyglądzie betonu daje wiele możliwości aranżacyjnych. Oczywiście, pierwszym skojarzeniem będzie surowy styl industrialny. Beton idealnie łączy się ze stalą, chromem, a nawet miedzią. Wzmocnić tę chłodną estetykę możemy czernią. Idealnie sprawdzą się tu powierzchnie ścian i mebli w tym kolorze, czarna armatura, a dla odważnych - czarna umywalka bądź toaleta. Jeśli stawiamy na takie rozwiązania pamiętajmy, żeby odpowiednio doświetlić łazienkę, by nie sprawiała wrażenia zbyt ciemnej i przytłaczającej.

Beton idealnie ożywiają coraz popularniejsze w łazienkach rośliny zielone - sukulenty czy paprocie. Można zastanowić się także nad "zieloną ścianą" z mchu. W ocieplającym wnętrze klimacie natury sprawdzi się także drewno. W łazience można wykorzystać płytki drewnopodobne czy fornirowane meble. Wiele zmienią także odpowiednio dobrane dodatki: akcesoria, dywaniki czy lampy.

Odpowiadając na postawione na początku pytanie - tak, beton to niezmiennie popularne rozwiązanie aranżacyjne. I nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

GRUNGE WHITE 60x119

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.

Lista salonów w zakładce KONTAKT

Dodaj komentarz