Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI , PORADNIK ŁAZIENKOWY

Łazienka to miejsce, które jest szczególnie narażone na działanie wilgoci. Dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec problemom związanym z nadmierną wilgotnością, takim jak pleśń, uszkodzenia wykończenia, czy nieprzyjemne zapachy.

System wentylacyjny

Należy upewnić się, że w Twojej łazience zaprojektowany jest skuteczny system wentylacyjny. Nawiewniki okienne lub mechaniczna wentylacja wywiewna mogą znacznie poprawić cyrkulację powietrza. Warto zainstalować wentylator wyciągowy, który włącza się podczas kąpieli lub szybkiego prysznica. Pozostaje on włączony jeszcze kilka minut po zakończonych czynnościach pielęgnacyjnych.

Izolacja i uszczelnienie

Podczas montażu, upewnij się, że wszelkie szczeliny wokół wanny, prysznicaumywalkitoalety są odpowiednio uszczelnione. Warto zastosować wodoodporną farbę lub specjalne panele wodoodporne – z pewnością pomoże to chronić ściany przed wilgocią.

Regularne czyszczenie

Po każdej kąpieli lub prysznicu usuwaj nadmiar wody z powierzchni płytek i kabin prysznicowych. To niezwykle ważne! Nigdy nie zostawiaj nadmiernie przemoczonej powierzchni bez osuszenia. Kiedy już dojdzie do tego, że w Twojej łazience pojawią się nieprzyjemne skutki wilgoci, regularnie czyść wszelkie widoczne oznaki pleśni przy użyciu odpowiednich środków czyszczących.

Temperatura i wilgotność

Staraj się utrzymywać w łazience stałą, umiarkowaną temperaturę, aby zapobiec kondensacji. Rozważ zakup higrometru, aby monitorować poziom wilgotności w łazience i mieć możliwość w porę zaradzić przykrym konsekwencjom.

Ogranicz wilgoć w łazience

Warto skrócić czas spędzany pod prysznicem, aby zmniejszyć ilość wytwarzanej wilgoci. Pamiętaj, że zasłony prysznicowe i dywaniki, gromadzą w sobie sporo wilgoci – należy je systematycznie prać. Niektóre rośliny, takie jak paprocie, mogą pomóc w absorpcji nadmiaru wilgoci w powietrzu – warto je hodować w swojej łazience.

Regularny przegląd instalacji

Regularnie sprawdzaj stan rur i armatury, aby upewnić się, że nie ma przecieków. Rozważ zainstalowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak ogrzewanie podłogowe, które może pomóc w szybszym wysychaniu podłóg.

Dodaj komentarz