Płytki wielkoformatowe - jak układać?

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI , PORADNIK ŁAZIENKOWY

Płytki wielkoformatowe są bardzo popularnym rozwiązaniem do nowoczesnej łazienki. Ponadto coraz częściej wykorzystuje się je również w innych pomieszczeniach domu czy mieszkania w bloku. Z powodzeniem mogą być układane na korytarzach, w salonach, czy kuchniach. Układanie płytek wielkoformatowych wymaga szczególnej uwagi i staranności, ale efekt potrafi być spektakularny – estetyczna i jednolita przestrzeń posiadająca wiele zalet.

Planowanie i rozmieszczenie płytek

Przed przystąpieniem do klejenia, należy dokładnie zaplanować, gdzie które płytki powinny się znaleźć. Ważne jest, aby zacząć od najbardziej widocznych miejsc, takich jak obszar przy wejściu do łazienki czy ściany, na które pada wzrok po wejściu. W tych miejscach powinny znaleźć się całe płytki, które zdecydują o efekcie wizualnym. Miejsce na docinki (czyli przycięte płytki) to strefy mniej widoczne, na przykład przy podłodze lub za elementami wyposażenia​​​​.

Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być czyste, suche i wyrównane. W przypadku nierówności warto zastosować wylewkę samopoziomującą. Ważne jest także zagruntowanie podłoża, co pozwala wyrównać jego chłonność i zapewnić odpowiednią przyczepność kleju​​. W przypadku układania płytek w kuchni czy łazience, warto pomyśleć o dodatkowej izolacji, która zabezpieczy pomieszczenie przed wilgocią.

Nałożenie kleju

Klej należy nałożyć na ścianę za pomocą pacy zębatej, co pozwoli uformować równomierną warstwę kleju pod płytką. W przypadku płytek wielkoformatowych, oprócz na ścianę, należy nałożyć klej na płytkę pokrywając około 70% jej powierzchni. Zmniejsza to ryzyko jej mechanicznego uszkodzenia podczas montażu. Podczas układania płytek podłogowych wielkoformatowych, zaprawa powinna pokrywać praktycznie w całości każdą płytkę. Najkorzystniej nakłada się ją metodą na krzyż, czyli w różnych kierunkach. Pod płytką nie powinno być dużych miejsc, wolnych od zaprawy klejowej. Wtedy bowiem ostateczny efekt może nie być trwały. Ponadto warto nałożyć klej na brzegi płytki, co zagwarantuje jej całkowite pokrycie i przyczepność do ściany​​.

Przyklejenie płytki

Płytkę należy docisnąć do ściany ruchem wibrującym, aby uzyskać maksymalne pokrycie spodu płytki klejem. Można użyć gumowego młotka do delikatnego dopasowania płytki i zapewnienia trwałości połączenia​​. Niestety samodzielne układanie płytek wielkoformatowych nie jest łatwym zadaniem. Zdecydowanie lepiej, kiedy do tej czynności wyznaczone są dwie osoby. Mogą wspomagać się podczas pracy, dzięki czemu układanie płytek wielkoformatowych przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. Poziomica to niezbędne narzędzie podczas układania płytek. Można się upewnić, że płytki są ułożone równo i nie ma żadnych odchyleń.

Dobór kleju

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni klej, biorąc pod uwagę rodzaj płytek, ich wielkość oraz rodzaj podłoża. Do gresu zalecane są kleje klasy C3 lub dedykowane do gresu, a dla płytek wielkoformatowych - kleje elastyczne klasy S1. W przypadku ogrzewania podłogowego warto wybrać kleje klasy C2S1​​. Wszystkie potrzebne kleje i akcesoria są dostępne w ofercie Salonów Łazienkowych JETA. Posiadamy w sprzedaży profesjonalne kleje MAPEI, dzięki którym układanie płytek stanie się łatwe i przyjemne.

Płytki wielkoformatowe w łazience

W naszych Salonach Łazienek JETA chętnie doradzimy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Nasi doradcy klienta postarają się dobrać najlepsze rozwiązanie do każdej łazienki. Układanie płytek wielkoformatowych wymaga solidnego przygotowania, ale przede wszystkim najlepszych materiałów, po które zapraszamy do naszych salonów.

Dodaj komentarz