Fugowanie płytek – praktyczne porady

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI , Fuga

Niewielka, ale niezbędna. Fuga w łazience pełni wiele praktycznych funkcji, które pozwolą zachować higienę i estetykę pomieszczenia oraz przez lata cieszyć się pięknem okładzin ściennych i podłogowych. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając fugę do łazienki? Podpowiadamy!

Planując aranżację łazienki zazwyczaj skupiamy się na doborze elementów jej wyposażenia. Kolor i format płytek, wybór między wanną a prysznicem, czy też model ceramiki sanitarnej i armatury. Gdy jednak nadchodzi czas, by marzenia o idealnym salonie kąpielowym urzeczywistnić, zderzamy się z wieloma problemami, na które nie zwracaliśmy wcześniej uwagi. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej fugi do płytek. I nie chodzi tu tylko o właściwy kolor, czy efekt dekoracyjny.

Po co nam fuga?

Modne i nowocześnie urządzone wnętrza łazienkowe tworzą jednolitą spójną całość, gdzie każdy element jest idealnym klockiem w układance. Dlatego wielu z nas przeglądając piękne aranżacje znalezione w kolorowej prasie czy Internecie marzy o łazience bez fug i spoin. Jednak takie rozwiązanie nie ma racji bytu. Każdy materiał, czy to płytki ceramiczne, czy gres, a nawet kamień musi być odpowiednio zaspoinowany, a efekt stylistyczny jaki uzyskamy zależy od wyboru odpowiedniej fugi.

To ona osłania okładzinę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, brud i kurz, chroni przed rozwojem grzybów i pleśni, a przede wszystkim zabezpiecza przed odkształceniami i pękaniem. Spoina przejmuje bowiem naprężenia spowodowane rozszerzalnością termiczną okładzin ściennych i podłogowych, jak i pracą całego budynku. Dzięki temu przez lata możemy cieszyć się pięknem wybranych przez nas płytek czy kamienia, bez obawy że zostaną uszkodzone z przyczyn od nas niezależnych.

Jaka fuga do łazienki?

Fugi przeznaczone są do stosowania we wszystkich pomieszczeniach, gdzie chcemy ułożyć płytki. Nie znaczy to jednak, że każda spoina sprawdzi się w każdym wnętrzu. Fuga musi być odpowiednio dopasowana do miejsca, w którym ułożona będzie okładzina oraz do jej rodzaju.

Dostępne na rynku produkty różnią się między sobą składem chemicznym, a co za tym idzie właściwościami. Wśród nich odnajdziemy fugi cementowe i cementowe uszlachetnione - przeznaczone do ceramiki i płytek kamiennych, fugi epoksydowe - polecane do pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci, takich jak kuchnie, łazienki czy baseny, oraz fugi elastyczne do spoinowania na powierzchniach odkształcalnych.

Odpowiednia fuga do łazienki musi charakteryzować się wysoką odpornością na długotrwałe działanie wody (wilgoć), a także na powstawanie grzybów i pleśni. Dlatego do tego typu pomieszczeń polecane są fugi cementowe uszlachetnione, a w miejscach takich jak kabina prysznicowa czy sauna – epoksydowe. Te pierwsze, poza cementem, zawierają modyfikatory polimerowe, dzięki którym wyróżniają się nie tylko elastycznością, ale też są odporne na działanie temperatury i wilgoć. Poza tym nie przebarwiają się i są łatwe do utrzymania w czystości. Należy przy tym pamiętać, by wybrać fugę odpowiednią do szerokości spoiny, jaką chcemy mieć. Do wąskich spoin (szer. 1-6/8 mm) dedykowane są fugi z domieszką drobnoziarnistego kruszywa kwarcowego, mączki wapiennej albo dolomitowej. Z kolei fugi grubokruszywowe lepiej sprawdzą się w spoinach szerokich (4-25 mm).

Do koloru, do wyboru

Kiedy wybierzemy już odpowiedni dla naszych płytek rodzaj fugi, możemy skupić się na kolorze oraz efektach stylistycznych, jakie chcemy uzyskać. Producenci pozostawiają nam szerokie pole do popisu. Na rynku odnajdziemy bowiem fugi w wielu wariantach kolorystycznych – od klasycznych beżów i brązów, po modne szarości, pastele, ale też głębokie, nasycone kolory. Dostępne są też fugi z atrakcyjnymi dodatkami, na przykład brokatem czy efektem perły.

Wybór odpowiedniej zależy od formatu i wzoru płytek, które zakupiliśmy. Można zdecydować się na fugę w kolorze podobnym do barwy wybranej okładziny. Wtedy uzyskamy jednolity, minimalistyczny efekt. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na duże formaty płytek oraz cienkie spoiny, łazienka będzie wyglądać niczym monolityczna całość. By uzyskać nietypowy efekt wizualny warto wybrać fugę w kolorze kontrastowym, np. czarną do białych kafli.

Takie rozwiązanie przyciągnie wzrok i nada pomieszczeniu charakteru. W miejscach, które chcemy szczególnie wyeksponować, jak strefa umywalki czy prysznica, można zdecydować się na spoinę z ozdobnymi dodatkami. Ładnie prezentować będzie się ona z drobną mozaiką lub heksagonami.

Dobierz odpowiednią barwę

Aby fuga dobrze wyglądała w połączeniu z płytkami, warto zadbać o odpowiedni dobór jej koloru. Najpopularniejsze rozwiązanie to te zbliżone do koloru płytek. Ale są też aranżacje, w których fuga ma za zadanie wyraźnie dzielić każdy element ściennej okładziny.

Jakie zestawy są najbardziej popularne?

Jeśli posiadamy płytkę w jednolitym kolorze, albo z lekkimi przetarciami w tym samym odcieniu, najlepiej będzie dobrać do niej jak najbardziej zbliżoną kolorystycznie fugę. W przypadku modnych kafli drewnopodobnych dobrym rozwiązaniem będzie wybranie spoiny w kolorze o kilka tonów ciemniejszym niż płytka. Taka fuga podkreśli ich format oraz fakturę. Można także postawić na jaśniejszy, ale wciąż utrzymany w kolorze płytki odcień spoiny.

Neutralną, dobrą opcją będzie szara fuga, która wprowadzi lekki kontrast, ale z pewnością idealnie podkreśli piękno drewnopodobnych kafli.

Zrób zdjęcie wybranej płytki i dobierz ten kolor fugi, który Twoim zdaniem wygląda najlepiej. Przetestuj różne konfiguracje. Oblicz potrzebną ilość fugi i poznaj jej właściwości. Wybrane wizualizacje możesz udostępnić w formacie PDF poprzez e-mail lub WhatsApp. Aplikacja Fugi MAPEI do pobrania gratis w AppStore lub GooglePlay (zeskanuj kod QR lub kliknij w odpowiedni kafelek).

Dodaj komentarz