Strefa mokra w łazience - jak wykonać odpowiednią hydroizolację

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI

Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na szkodliwe działanie wody i wilgoci. Grzyb i pleśń to nie jedyne negatywne skutki źle zabezpieczonej przestrzeni. Wchłaniana przez podłogę i ściany wilgoć może doprowadzić do zniszczeń w pomieszczeniach przyległych, a nawet zalania sąsiada. 

Jak wykonać odpowiednią hydroizolację?

Zniszczenia dokonane przez wilgoć w łazience, czy - co gorsza - przez zalanie, zawsze wiążą się z koniecznością gruntownego remontu całej łazienki. Niekoniecznie tylko swojej. To zawsze są wysokie koszty. Dlatego już na początku warto zabezpieczyć łazienkę poprzez odpowiednią hydroizolację, zwłaszcza w tak zwanych strefach mokrych, gdzie działanie wody jest szczególnie szkodliwe. Należy do nich nie tylko miejsce wokół wanny czy prysznica oraz w strefie umywalki, ale przede wszystkim cała podłoga w łazience.

Strefy mokre

Hydroizolacja stref mokrych w łazience ma za zadanie chronić pomieszczenie przed zalaniem oraz rozwojem grzybów i pleśni. Dla prawidłowej ochrony należy zastosować hydroizolację na powierzchni całej podłogi (zanim się ułoży płytki), a także na wysokość co najmniej 10 centymetrów na ścianach. Nie wolno zapominać także o wyższych partiach, w których mamy bezpośredni kontakt z wodą, czyli okolicach umywalki, wanny i kabiny prysznicowej.

W takim przypadku warto zastosować izolację przynajmniej do wysokości 2 metrów. Na rynku odnajdziemy szereg preparatów, jak i całych systemów, wykorzystywanych do izolowania posadzek i ścian od szkodliwego oddziaływania wody. Różnią się one nie tylko ceną, ale również trwałością, sposobem aplikacji oraz stopniem szczelności.

Jakie preparaty są najpopularniejsze?

Najpopularniejsze i najchętniej stosowane przez fachowców są zaprawy hydroizolacyjne na bazie cementu, wyselekcjonowanych drobnych kruszyw, specjalnych dodatków oraz polimerów syntetycznych. Te dwuskładnikowe podkłady uszczelniające przed użyciem należy dokładnie wymieszać, aż do powstania płynnej masy.

Tak powstałą zaprawę można w łatwy sposób aplikować zarówno na posadzce, jak i powierzchniach pionowych, a nawet nakładać na istniejące już powłoki. Łatwo przylega ona do powierzchni betonowych, murowanych, ceramicznych oraz marmurowych. By uzyskać odpowiednią ochronę wystarczy nanieść warstwę o grubości 2 mm.

Większość producentów zaleca dwukrotne nanoszenie masy z 6-godzinnym odstępem czasowym. Ułożona warstwa hydroizolacji powinna być zabezpieczona przed działaniem wody przez pierwsze 24 godziny po wykonaniu, a okładzinę ceramiczną można układać min. po 4-5 dniach od wykonania izolacji. Masa ta ma wiele zalet.

Wyróżnia się elastycznością oraz wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych (wysokie i niskie temperatury, promienie UV, działania siarczanów, chlorków czy dwutlenku węgla). Co ważne powłoka zabezpiecza powierzchnię przed wodą, zachowując jednocześnie paroprzepuszczalność, dzięki czemu nasza łazienka „oddycha”.

Pomocna folia w płynie

Do samodzielnego wykonania hydroizolacji w łazience odpowiedniejsza może okazać się tzw. folia w płynie. To specjalna masa hydroizolacyjna sprzedawana w plastikowych wiaderkach i gotowa do użycia.

Tworzy elastyczną, szczelną powłokę, do której można przyklejać płytki. Folię nanosi się na suchą, czystą powierzchnię podłóg i ścian. Może być stosowana na podłoża cementowe i anhydrytowe, drewniane oraz istniejące już okładziny ceramiczne i kamienne, ale też płyty kartonowo-gipsowe, tynki gipsowe i cementowe, bloczki z gazobetonu czy sklejkę.

Grubość jednej warstwy hydroizolacyjnej wykonanej z płynnej folii nie może być mniejsza niż 1 mm i podobnie jak w przypadku tradycyjnych mas do hydroizolacji zalecane jest nałożenie dwóch warstw. Przyklejanie płytek do całkowicie zabezpieczonej powierzchni można zacząć po 24 godzinach.

Ważne detale

Pamiętajmy przy tym, że samo nałożenie masy hydroizolacyjnej nie wystarczy do odpowiedniego zabezpieczenia łazienki przed działaniem wody i innych szkodliwych czynników. Trzeba także zwrócić uwagę na dodatkowe uszczelnienie tzw. miejsc newralgicznych. Są to narożniki, czyli styki ścian oraz podłóg. Wymagają one dodatkowego wzmocnienia. Tam bowiem warstwa hydroizolacji jest narażona na szczególnie silne odkształcenia.

Wkleja się więc w te miejsca specjalną taśmę z powlekanej tkaniny poliestrowej. Powinna być nakładana na świeżą warstwę foli czy zaprawy i zamalowywana nią, aby nie wystawała na powierzchnię. Wraz z taśmą izolacyjną kupuje się także specjalne mankiety uszczelniające, dedykowane do hydroizolowania wpustów podłogowych oraz przejść rur przez ściany i podłogi. Tylko tak zabezpieczone powierzchnie skutecznie ochronią naszą łazienkę.

W sklepie internetowym jeta.pl oraz w salonach stacjonarnych JETA, zakupisz odpowiednie preparaty i produkty do odpowiedniej izolacji strefy mokrej w łazience. Zachęcamy do odwiedzenia salonów JETA w całej Polsce.

BETON

WARSTWA ODZIELAJĄCA

Podkład cementowy

TOPCEM PRONTO C25

Gotowa do użycia powłoka hydroizolacyjna

MAPEGUM WPS

Hotspot Title

Gotowa do użycia powłoka hydroizolacyjna

MAPEGUM WPS

Klej

ADESILEX P9 FIBER PLUS

Epoksydowa zaprawa do spoinowania

KERAPOXY DESIGN

Płytki ceramiczne

Uszczelniacz

MAPESIL AC

Taśma uszczelniająca

MAPEBAND PE 120

Płyta kartonowo-gipsowa

Gotowa do użycia powłoka hydroizolacyjna

MAPEGUM WPS

Gotowa do użycia powłoka hydroizolacyjna

MAPEGUM WPS

Klej

ULTRAMASTIC III

Płytki ceramiczne

Zaprawa do spoinowania

ULTRACOLOR PLUS

Uszczelniacz

MAPESIL AC

Dodaj komentarz