TRENDY ŁAZIENKOWE: co było na topie w 2021 roku? Czym zaskoczy nas 2022?

Przełom roku to idealny moment na podsumowania oraz plany na kolejne miesiące. Jeśli w najbliższym czasie planujecie wykończenie lub remont łazienki, koniecznie sprawdźcie, co aktualnie jest w niej modne. Jak zaaranżować przestrzeń kąpielową w zgodzie z trendami i jakie kolory wybrać? Podpowiadamy! 

Czas pandemii spowodował, że więcej uwagi poświęciliśmy naszym wnętrzom mieszkalnym. W wielu przypadkach stanęliśmy przed koniecznością zmiany ich dotychczasowych funkcji. W zasadzie każdy miał już do czynienia ze zdalnym nauczaniem bądź w ten sposób zorganizowaną pracą zawodową. Zmianom podlegały zatem nie tylko nasze pokoje i sypialnie, które przystosowywaliśmy do warunków biurowych.

Transformację przeszła także łazienka, która dla wielu stała się jedynym w domu miejscem wyciszenia i relaksu. Dlatego dziś więcej w niej elementów sprzyjających odpoczynkowi niż estetycznych i funkcjonalnych eksperymentów. Właśnie te zmiany zaowocowały jednym z najbardziej znaczących w 2021 roku trendów łazienkowych, a który najprościej określić powrotem do natury.

Trendy 2021 - łazienka blisko natury

Od kiedy wielu z nas zamieniło swoje biuro na zacisze własnych czterech kątów (czasem dłużej niż wyłącznie na czas lockdownu), zaczęliśmy w domu poszukiwać nowej przestrzeni do wypoczynku. Wybór padł na łazienkę. Szukamy w niej nie tylko odosobnienia, ale także ukojenia zmysłów poprzez kontakt z wodą. Zaczęliśmy urządzać łazienkę tak, by była coraz bardziej "wellness". Pojawiło się w niej więcej naturalnych dodatków, żywych roślin, a także elementów, które budują klimat relaksu i wyciszenia, np. foteli.

lazienka urzadzona w derewnie oraz w matowej czerni
Kolekcja D-Neo marki Duravit, projekt: Bertrand Lejoly

Co wyróżnia łazienkę utrzymaną w kojącym klimacie natury? Z pewnością będzie to miejsce urządzone z wykorzystaniem drewna i kamienia. Nie tylko w formie mebli czy płytek. Mogą się tu znaleźć także wanny i umywalki wykonane z tych materiałów. Jeśli szukamy odpoczynku w stylu wellness, musimy zapewnić sobie także odpowiedni relaks w formie kąpieli. Może to być oczywiście wanna, ale również prysznic wyposażony w dużej powierzchni deszczownię z różnymi rodzajami strumienia natrysku. Nie powinno zabraknąć tu także chromo-, aroma- czy muzykoterapii. A także wszelkich udogodnień, które naszą codzienną kąpiel uczynią jeszcze bardziej przyjemną i komfortową.

Trendy 2021 - kolor i matowa czerń

Ostatnie miesiące w dziedzinie łazienkowego designu to także dość zaskakujący trend związany z uderzeniem mocnych kolorów i odważnych zestawień materiałów oraz faktur. Maksymalizm - bo tak jest określany - to odpowiedź na szybkie tempo życia w mieście, a także na ekspresję swobody i fantazji użytkowników danej przestrzeni. Maksymalistyczne łazienki cechuje przede wszystkim wykorzystanie kolorów, które nie zawsze kojarzą się z nią w pierwszej kolejności. Mogą znaleźć się tu np. czerwone, różowe lub niebieskie umywalki i wanny, albo wielobarwne płytki. Te ostatnie często podkreślane są dekoracyjnym, błyszczącym wykończeniem. Dla tego typu łazienek charakterystyczne jest także łączenie stylów i pozornie niepasujących do siebie elementów. Dlatego aranżacja wnętrza w tym stylu z pewnością będzie wyzwaniem.

bateria umywalkowa , umywalka protokątna z strumieniem wody

W minionym roku mocno dawała o sobie znać także kolorowa armatura. Szczególnie w jednym wybarwieniu - czarnym macie. Takie powierzchnie wyglądają z pewnością bardziej neutralnie
i dyskretnie. A pomimo ciemniej barwy nadają łazience przytulności. Nic nie wskazuje, że matowe, czarne wykończenia wyjdą w najbliższym czasie z mody.

Trendy 2022 - łazienka w wersji soft

Ten trend z pewnością powiązany jest z prywatnym SPA i łazienką w stylu wellness. Ma tu być bowiem przyjaźnie i bezpiecznie. A to z pewnością zagwarantuje nam wnętrze zdominowane przez łagodne linie sprzętów. Szukamy zatem bardziej organicznej i mniej surowej estetyki. Stawiamy na miękkie, płynne linie wyposażenia.

Modele wpisane w owal, a jeżeli w kwadrat – to o zaokrąglonych wierzchołkach. Całość warto łagodzić delikatnością powierzchni umywalek, wanien i sprzętów, miękkością matowego wykończenia, czy neutralną kolorystyką. O łazience w wersji soft, możesz przeczytać w poprzednim artykule: Łazienka w wersji soft.

Modne wanny w wersji soft

Trendy 2022 - kolor roku Pantone, czyli Veri Peri

Ostatnie lata pokazały, że trendy łazienkowe są bardzo czułe na kolorystyczne nowinki. Szczególnie te spod znaku uznanych autorytetów, jak Instytut Pantone. Jego kolorystyczne wybory - by wspomnieć: Greenery, Living Coral czy Classic Blue - wyraźnie zaznaczały swoją obecność w branży płytek ceramicznych i kreowały nastrój łazienkowych wnętrz.

Kolorem roku 2022 został ogłoszony Veri Peri, czyli fiolet nasycony odcieniem niebieskiego. Ten kolor to odpowiedź na przemiany, jakie zachodzą w naszym świecie. Na związane z pandemią łączenie się i intensywniejsze wzajemne przenikanie życia wirtualnego i realnego. Very Peri prezentuje żwawe, radosne nastawienie i dynamizm, które zachęcają do kreatywności i twórczej ekspresji. Jak wpłynie na wnętrza, a w szczególności łazienkę? Pytanie pozostawiamy otwarte.

umywalka w kolorze veri peri , jako rzeźba twarzy
Wolnostojąca umywalka Moloko marki Kerasan

Trendy 2022 - prywatne SPA

Opisany już trend związany z wyraźnym wkroczeniem do łazienki elementów związanych z naturą z pewnością nie odpuści w kolejnych miesiącach 2022 roku. Wielu z nas niezmiennie spędza większość czasu w domu, więc łazienka pozostaje naszym głównym miejscem relaksu i odpoczynku. Dominować tu będą naturalne akcenty. W łazience będzie coraz więcej żywej roślinności, ale również różnych odcieni koloru zielonego. Takie połączenie odpowiada za kreowanie przytulnych i komfortowych wnętrz. Łazienki w stylu prywatnego SPA będą jednak coraz bardziej nowoczesne i luksusowe. Nie obca będzie im zaawansowana technologia i rozwiązania z zakresu smart home.

Czy tak dokładnie będzie wyglądać łazienka w 2022 roku? Zobaczymy. Uważna obserwacja tego, co dzieje się w naszej przestrzeni społecznej może wskazywać na wymienione kierunki. Podsumować będziemy mogli jednak dopiero za kolejne dwanaście miesięcy.

lazieka w kolorze zielni i szarości z wanna wolnostojącą
Na ścianach konglomerat kwarcowy Silestone w kolorze Posidonia Green od Cosentino

Dodaj komentarz

1 komentarze

Maciej - 2022-01-11 11:19:30


Ok:) Super