Łazienka w kolorach roku 2021

Doczekaliśmy się – amerykański autorytet w dziedzinie koloru, Pantone Color Institute, ogłosił właśnie, że kolorami roku 2021 będą szary (Ultimate Gray) oraz żółty (Illuminating). Czy to zestawienie może mieć wpływ na wygląd łazienki w najbliższych miesiącach?

W tym roku wyjątkowo Instytut zdecydował się na jednoczesny wybór dwóch kolorów. Niebagatelny wpływ na to miała obecna sytuacja związana z pandemią – dwie, towarzyszące sobie barwy oddają tęsknotę za potrzebą relacji. I chociaż w tym roku zmienił się także sposób poszukiwania kolorystycznych trendów przez ekspertów Pantone – ci także musieli zamienić osobiste podróże na konsultacje online – nie wpłynęło to jednak na główny cel wyboru koloru roku. Niezmiennie jest nim odzwierciedlenie kultury w czasie, w którym aktualnie żyjemy.

Symbolika barw

Specjaliści Pantone wybierając kolor roku nie zapominają o dokładnym opisaniu ich znaczenia i emocji, jakie budzą. I tak Illuminating to sposób na wzmocnienie się jasnością, witalnością i nadzieją, które są w stanie przezwyciężyć ciągłą niepewność. Żółty nasycony jest rozgrzewającą energią słońca. Ultimate Grey to natomiast synonim solidnej podstawy, wszystkich tych elementów, które są niezawodne i niezmienne. Rzeczywiście, wczytując się w te wyjaśnienia, można uznać wybór Instytutu za jak najbardziej słuszny i co więcej – mający misję podnoszenia nas na duchu.

Kolor roku i design

Kolory roku Pantone to wyznacznik tego, co będzie działo się w kolorystycznych trendach związanych m.in. z modą, branżą beauty, projektowaniem użytkowym czy wyposażaniem wnętrz. Te ostatnie dotyczą także łazienki. Kolor roku 2020 – Classic Blue – sporo namieszał w minionych miesiącach w designie łazienkowym. Trudno się temu dziwić, to barwa wręcz stworzona dla wnętrz kąpielowych. Szczególnie dobrze – moim zdaniem – wyglądają płytki w tym kolorze łączone ze złotymi detalami czy drewnem. Czy szary i żółty czeka podobna „rewolucja”?

W duecie

Obawiam się, że niestety nie. Przede wszystkim dlatego, że szarość zadomowiła się w naszych łazienkach na dobre. Ogłoszenie jej kolorem roku 2021 niewiele w tym wypadku zmieni. Myślę, że ci, którzy ją lubią i tak zdecydowaliby się na wnętrze z dominantą tego koloru. Przy okazji mogą wykorzystać żółty jako element w postaci dodatków i akcentów dynamizujących przestrzeń. Takie połączenie jest ciekawe i z pewnością ma szansę zagościć w łazience na dłużej. A czy dominantą tej przestrzeni stać się może żółty? Prezentowaliśmy Państwu i takie wnętrza. W przypadku tego koloru warto jednak pamiętać, że oprócz swoich właściwości energetyzujących, witalnych, jest jedną z barw najsilniej oddziałujących na człowieka. Nie każdy to oddziaływanie jest w stanie znieść bezboleśnie…

Zdjęcie główne: Wanna Infinitive Novellini

Dodaj komentarz