Łazienka w stylu skandynawskim

Biel, beż, drewno i proste formy – ta czwórka to niemal gwarancja udanej aranżacji łazienki. Są podstawą stylu skandynawskiego, który od lat cieszy się nieprzemijającą popularnością. Jakie są najważniejsze cechy scandi? Podpowiadamy!

Styl skandynawski we wnętrzach - co go wyróżnia?

Nie trudno odgadnąć skąd pochodzi – sama nazwa wyraźnie na to wskazuje. Styl skandynawski jest remedium na chłód i pochmurną aurę krajów tego największego półwyspu Europy.

Dom Skandynawów to ich azyl. Dominują w nim elementy, które kojarzą się z ciepłem i bezpieczeństwem. Ich wnętrza mają kreować atmosferę szczęścia, dlatego w ich urządzaniu inspirują się naturą. Polakom styl skandynawski bardzo przypadł do gustu. Pewnie dlatego, że i nas panujący w kraju klimat szczególnie nie rozpieszcza. Letnie upały nie rekompensują przeważającej ilości dni pochmurnych i zimnych. Dlatego i nasze domy, muszą być dla nas przytulnym azylem. Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego tak bardzo polubiliśmy scandi. To jego ponadczasowość. Uwielbiamy urządzać się „na lata” i tu uniwersalność stylu skandynawskiego sprawdza się idealnie. Drewno, biel i naturalne inspiracje nigdy nie wyjdą z mody.

Jak najwięcej natury

Drewno można uznać za sedno każdej aranżacji w stylu skandynawskim. To ono wprowadza we wnętrzu szczególną aurę przytulności. Naturalne drewno w łazience to jednak dość kłopotliwy materiał. Dodatkowo jest stosunkowo drogie, szczególnie jeśli zdecydujesz się na odporne na wilgoć i wodę odmiany egzotyczne, jak np. teak czy merbau.

Idealnym zamiennikiem dla drewna – zarówno podczas wykańczania nowej łazienki, jak i jej remontu - mogą być płytki drewnopodobne. Dziś producenci tych wyrobów są w stanie odtworzyć na ceramicznej powierzchni niemal idealny rysunek drewna wraz z jego fakturą. Nie do podrobienia zostaje tylko jedno – jego naturalne ciepło. Niemniej, tego rodzaju płytkę z pewnością uznać można za udany kompromis pomiędzy naturą a jej imitacją.

Wiele twarzy stylu skandynawskiego

Scandi doczekało się wielu odmian. Oczywiście wciąż najważniejszy pozostaje tu klimat przytulności. Ale nie muszą tu dominować wyłącznie biel i drewno. Zamiast płytek drewnopodobnych można wykorzystać także te imitujące kamień lub beton, które można uzupełnić wspomnianą bielą. Równie dobrze sprawdzą się tu także np. umywalki z kamienia, czy wszelkiego rodzaju materiały konglomeratowe mające w swoim składzie naturalne skały. Dominować powinny proste bryły mebli, minimalistyczne formy armatury i ograniczona ilość dodatków, np. wykonanych z lnu, bawełny czy rattanu.

Łazienka skandynawska w domu i bloku

Styl skandynawski możesz wprowadzić do każdego wnętrza, a nawet dowolnego metrażu. Niezależnie zatem od tego, czy dysponujesz dużym pokojem kąpielowym, czy niewielką łazienką w bloku, możesz postawić na skandynawski design. Łazienka w stylu skandynawskim to przede wszystkim jasne barwy, gustowne wykończenie ścian, efektowny wystrój i starannie dobrane akcesoria kosmetyczne. Poszukując wyposażenia łazienki, w pierwszej kolejności dobierz meble łazienkowe w stylu skandynawskim. Mogą być to białe i proste szafki bezuchwytowe lub meble łazienkowe, imitujące drewno. Wnętrze w skandynawskiej łazience jest jasne. Dobrym wyborem będą zatem białe ściany. Dobrze jest także zainstalować okrągłe lustro w czarnej ramie. Będzie pięknie prezentowało się na jasnym tle.

Niezależnie od tego, w jakim stylu wnętrzarskim urządzasz swoją łazienkę, z pewnością staniesz przed dylematem, czy wybrać wannę, czy kabinę prysznicową. Wybór warto rozważyć na kilka sposobów. Wanna wolnostojąca sprawdzi się w dużych pokojach kąpielowych. Pozwoli urządzić wnętrze ze smakiem i stylem. W niewielkich pomieszczeniach warto jednak postawić na minimalizm i maksymalne wykorzystanie przestrzeni, czyli kabinę prysznicową typu walk in. Zarówno wanna, jak i prysznic idealnie wpiszą się w skandynawski design. Urządzając przestrzeń łazienkową, należy pamiętać, by była ona przede wszystkim przytulna.

Wyposażenie łazienek w skandynawskim stylu

Poszukując wyposażenia łazienki w stylu skandynawskim, warto w pierwszej kolejności pochylić się nad meblami. Jeśli chodzi o kolorystykę, to jest to styl, w którym sprawdzą się jasne barwy, naturalne drewno i kontrastująca z nimi czerń i szarość. Oprócz szafki umywalkowej przyda się także szafka stojąca lub wisząca, która pozwoli na schowanie wszystkich kosmetyków i akcesoriów kosmetycznych. Wybierając meble łazienkowe, warto postawić na funkcjonalność i świetną jakość. W łazience panuje wilgoć i często jest ograniczony dostęp powietrza, szczególnie w blokach. Konieczne są zatem meble o wysokiej odporności na wilgoć i uszkodzenia.

Skandynawski design to także klasyczna, biała ceramika (umywalka, wanna, misa WC) i klasyczna armatura z chromowanym wykończeniem. Alternatywą może być armatura biała lub czarna. Należy jednak przy tym pamiętać, że kolorowa armatura jest nieco bardziej kłopotliwa w utrzymaniu czystości. Wszystkie elementy wyposażenia i dodatki powinny być oszczędne w formie, tworzyć estetyczną i przyjemną dla oka przestrzeń w myśl zasady “im mniej, tym lepiej”. W łazienkach w stylu skandynawskim często uwzględniane są dodatki ze szkła. Mogą to być pojemniki na kosmetyki, czy ozdobne wazoniki.

Bądź eko - skandynawski styl!

Skoro styl skandynawski jest tak bliski naturze, urządzając łazienkę, warto pomyśleć także o ekologicznych rozwiązaniach przeznaczonych do wnętrz kąpielowych. Dziś zdecydowana większość armatury – zarówno umywalkowej, jak i prysznicowej – pomaga nam oszczędzić sporo wody. Warto tu wspomnieć o bateriach termostatycznych i bateriach z perlatorem. To samo dotyczy misek wc. (np. rozwiązania bezrantowe) oraz podtynkowych systemów spłukujących. Ale możemy iść dalej i świadomie wybrać rozwiązania, które już na etapie produkcji troszczą się o środowisko. Mowa chociażby o cienkościennej ceramice, czy rozwiązaniach wykonanych ze stali. Pozwalają one na mniejsze zużycie potrzebnych do produkcji surowców i w 100% nadają się do recyklingu.

Łazienka w stylu EKO

Każdy Polak zużywa codziennie ok. 100 litrów wody (wg GUS). Najwięcej wylewamy właśnie w łazience.Kolejne cenne litry tracimy często przez kapiącą czy niedokręconą baterię, albo nieszczelną spłuczkę w.c.

Zobacza nowy tekst na blogu o EKO ŁAZIENCE

Dodaj komentarz