Ponadczasowy styl skandynawski w łazience

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI , WIZUALIZACJE ŁAZIENEK

Biel, beż, drewno i proste formy – ta czwórka to niemal gwarancja udanej aranżacji łazienki. Są podstawą stylu skandynawskiego, który i u nas od lat cieszy się nieprzemijającą popularnością. Jakie są najważniejsze cechy scandi? Podpowiadamy!

Nie trudno odgadnąć skąd pochodzi – sama nazwa wyraźnie na to wskazuje. Styl skandynawski jest remedium na chłód i pochmurną aurę krajów tego największego półwyspu Europy. Dom Skandynawów to ich azyl. Dominują w nim elementy, które kojarzą się z ciepłem i bezpieczeństwem. Ich wnętrza mają kreować atmosferę szczęścia, dlatego w ich urządzaniu inspirują się naturą.

Polakom styl skandynawski bardzo przypadł do gustu. Pewnie dlatego, że i nas panujący w kraju klimat szczególnie nie rozpieszcza. Letnie upały nie rekompensują przeważającej ilości dni pochmurnych i zimnych. Dlatego i nasze domy, muszą być dla nas przytulnym azylem. Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego tak bardzo polubiliśmy scandi. To jego ponadczasowość. Uwielbiamy urządzać się „na lata” i tu uniwersalność stylu skandynawskiego sprawdza się idealnie. Trudno bowiem przewidywać, by drewno, biel i naturalne inspiracje mogły wyjść z mody.


Jak najwięcej natury

Drewno uznać można ze sedno każdej aranżacji w stylu skandynawskim. To ono wprowadza we wnętrzu szczególną aurę przytulności. Naturalne drewno w łazience, to jednak dość kłopotliwe przedsięwzięcie. Do tego – stosunkowo drogie, szczególnie jeśli zdecydujemy się na odporne na wilgoć i wodę odmiany egzotyczne, jak np. teak czy merbau.

Idealnym zamiennikiem dla drewna – zarówno podczas wykańczania nowej łazienki, jak i jej remontu - mogą być płytki drewnopodobne. Dziś producenci tych wyrobów są w stanie odtworzyć na ceramicznej powierzchni niemal idealny rysunek drewna wraz z jego fakturą. Nie do podrobienia zostaje tylko jedno – jego naturalne ciepło. Niemniej, tego rodzaju płytkę z pewnością uznać można za udany kompromis pomiędzy naturą a jej imitacją.

Wiele twarzy stylu skandynawskiego

Scandi doczekało się wielu odmian. Oczywiście wciąż najważniejszy pozostaje tu klimat przytulności. Ale nie muszą tu dominować wyłącznie biel i drewno. Zamiast płytek drewnopodobnych możemy wykorzystać także te imitujące kamień lub beton, które możemy uzupełnić wspomnianą bielą. Równie dobrze sprawdzą się tu także np. umywalki z kamienia, czy wszelkiego rodzaju materiały konglomeratowe posiadające w swoim składzie naturalne skały. Dominować powinny proste bryły mebli, minimalistyczne formy armatury i ograniczona ilość dodatków, np. wykonanych z lnu, bawełny czy rattanu.

Bądź eko!

Skoro styl skandynawski jest tak bliski naturze, urządzając łazienkę warto pomyśleć także o ekologicznych rozwiązaniach przeznaczonych do wnętrz kąpielowych. Dziś zdecydowana większość armatury – zarówno umywalkowej, jak i prysznicowej – pomaga nam oszczędzić sporo wody. To samo dotyczy misek w.c. (oszczędzają np. rozwiązania bezrantowe), jak i podtynkowych systemów spłukujących. Ale możemy iść dalej, i świadomie wybrać rozwiązania, które już na etapie produkcji troszczą się o środowisko. Mowa chociażby o cienkościennej ceramice, czy rozwiązaniach wykonanych ze stali. Pozwalają one na mniejsze zużycie potrzebnych do produkcji surowców i w 100% nadają się do recyklingu.

Dodaj komentarz