Łazienka w stylu eko

Każdy Polak zużywa codziennie ok. 100 litrów wody (wg GUS), najwięcej właśnie w łazience. Prawie 40% wykorzystujemy podczas czynności związanych z kąpielą i myciem się. Kolejne 20% pochłania użytkowanie urządzeń sanitarnych, np. toalet. Kolejne cenne litry tracimy często przez kapiącą czy niedokręconą baterię, albo nieszczelną spłuczkę. A wody na świecie wcale nie przybywa. Warto wiedzieć, że tylko 1% jej zasobów dostępnych na całej Ziemi nadaje się do wykorzystania przez człowieka. Już dziś z powodu braku dostępu do wody cierpi na świecie ponad 2 mld ludzi.

Jak stworzyć eko łazienkę?

Oszczędność wody nie jest fanaberią. Jej brak jest realnym zagrożeniem dla każdego z nas. Pochylmy się więc nad możliwościami, które ułatwią nam jej racjonalne wykorzystanie. W łazience, w której zużywamy najwięcej wody, rozwiązań na oszczędności jest naprawdę sporo.

Oczywiście, warto zacząć od zmiany nawyków - pamiętać o zakręcaniu baterii podczas mycia zębów, albo zamiana kąpieli w wannie na tę pod prysznicem. Ale aby być posiadaczem efektywnej eko łazienki, warto zainwestować w produkty wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Niektóre z nich są z nami już od kilku lat. Może koszt, który poniesiemy na ich zakup, jest wyższy, ale zwróci się on stosunkowo szybko. A potem nie tylko działamy w służbie ekologii, ale również oszczędzamy własne pieniądze.

Jakie wyposażenie wybrać do łazienki w stylu eko?

Baterie termostatyczne oszczędzają wodę poprzez możliwość bezproblemowego albo stałego ustawienia mieszacza i szybkiego osiągnięcia żądanej temperatury. Efektem stosowania takiej armatury może być nawet 50% mniej zużywanej wody. Warto sobie uświadomić, że w czasie 5-minutowej kąpieli pod prysznicem z eko armaturą wylewamy ok. 32 litrów wody. Z kolei kąpiel w wannie to ok. 100 litrów.

Baterie termostatyczne minimalizują także ryzyko poparzeń. Strumień wody nie podlega gwałtownym zmianom temperatury. To świetna wiadomość np. dla rodzin z dziećmi. Malec o wiele szybciej może uczyć się samodzielności, niż w przypadku klasycznej armatury. Z pewnością rodzice będą o wiele spokojniejsi o swoją pociechę. Baterie termostatyczne występują także w wersji umywalkowej. Warto rozważyć zakup obu modeli podczas urządzania łazienki.

Armatura w aranżacji łazienki

Termostat to nie jedyne rozwiązanie, które stosowane jest przez producentów w przypadku armatury. Przydatny jest także perlator. To także jeden z najlepszych sposobów na wprowadzenie oszczędności w budżecie domowym i ograniczenie zużycia wody. Wodooszczędna końcówka napowietrza wodę, dzięki czemu leci jej o wiele mniej, mimo że tego nie widać. To niepozorne urządzenie pozwala urządzić łazienkę w stylu eko, tworząc ją od podstaw. Perlator możesz dopasować także do starej armatury, wystarczy tylko wybrać odpowiedni model.

WC a łazienka w stylu eko

Oszczędności możemy szukać nie tylko w armaturze. Z pomocą przychodzą także producenci toalet i podtynkowych systemów do wc. Dziś zbiorniki spłukujące zazwyczaj wyposażone są w dwudzielny system. Umożliwia on wybór pomiędzy tzw. małym (3 litry) a dużym (6 litrów) spłukiwaniem. Coraz częściej można także znaleźć modele, które pozwalają na regulację. W razie potrzeby wypływ przy spłukiwaniu można jeszcze bardziej ograniczyć lub zwiększyć.

Idealnym rozwiązaniem dla fanów eko łazienki będą także toalety bezrantowe, pozbawione wewnętrznego kołnierza. Podczas spłukiwania, równomiernie rozprowadzają wodę wzdłuż obwodu całego wnętrza miski wc. Dzięki temu pozwalają na ograniczenie nawet do 30% ilości zużywanej wody. Warto także wiedzieć, że taką toaletę łatwiej jest umyć. Często nie trzeba stosować do tego inwazyjnej chemii, czym także przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Aranżacja łazienki w stylu eko

Chcesz urządzić ekologiczną łazienkę także pod względem wizualnym? W ekologicznych łazienkach królować powinny przede wszystkim naturalne materiały, zarówno w przypadku mebli, jak i dodatków. Akcesoria łazienkowe mogą być stworzone np. na bazie bambusa. W harmonijnym wnętrzu z pewnością sprawdzą się białe ściany, drewniane meble, akcesoria ceramiczne imitujące drewno i liczne dodatki podkreślające ekologiczny charakter wnętrza np. wiklinowe koszyki czy naturalne gąbki.

Dobrym wyborem będą płytki imitujące drewno lub kamień. W łazienkach urządzonych w duchu ekologii nie może zabraknąć także roślinności. Dobrym wyborem są kwiaty, ściany z mchu, czy grafiki przedstawiające rośliny. Rośliny zapewnią nie tylko atrakcyjny efekt wizualny, ale również gwarantują czyste powietrze w pomieszczeniu. W funkcjonalnej, oszczędnej i pięknie prezentującej się łazience możesz wypocząć, odprężyć się i zadbać o siebie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, urządzając łazienkę na bazie naturalnych materiałów?

Jeśli już wyposażyłeś swoją w łazienkę w nowoczesne rozwiązania proeko, pamiętaj także o ograniczeniu plastiku w tej przestrzeni. Wybierz np. stalową wannę lub brodzik. Świadomie wybieraj także opakowania kosmetyków. Na rynku jest już wiele preparatów w kostce, np. szampony lub zapakowanych w szkło. Warto także rozważyć zakup większych opakowań np. 5 litrowych. Będzie to o wiele korzystniejsze dla środowiska i finansów rodzinnych niż 20 opakowań po 250 ml. Pielęgnowanie eko świadomości nie jest łatwe, ale z pewnością daje wiele satysfakcji.

Osoby, którym bardzo zależy na ochronie środowiska, często decydują się także na ekologiczne sprzęty do czyszczenia oraz ekologiczne środki czystości. Dobrym przykładem ekologicznych akcesoriów do sprzątania będzie np. mop parowy, który do czyszczenia i usuwania zarazków potrzebuje tylko wody. Nie wykorzystujesz zatem szkodliwych detergentów. Nie wydajesz na nie także dodatkowych pieniędzy. Ekologiczne środki czyszczące to przede wszystkim bezpieczeństwo i dbałość o planetę. Specjalne receptury na bazie naturalnych składników są gwarancją czystości i zadowolenia. Zdecydowanie warto wprowadzić takie rozwiązania do swojego domu.

Skontaktuj się

Zamów usługę projektową
EKO ŁAZIENKI w salonie JETA
Kontakt

Dodaj komentarz