Łazienka w stylu eko

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI , WIZUALIZACJE ŁAZIENEK

Każdy Polak zużywa codziennie ok. 100 litrów wody (wg GUS). Najwięcej wylewamy właśnie w łazience. Prawie 40% wykorzystujemy podczas czynności związanych z kąpielą i myciem się. Kolejne 20% pochłania użytkowanie urządzeń sanitarnych, np. toalety. Kolejne cenne litry tracimy często przez kapiącą czy niedokręconą baterię, albo nieszczelną spłuczkę w.c. A wody na świecie wcale nie przybywa. Warto wiedzieć, że tylko 1% jej zasobów dostępnych na całej Ziemi nadaje się do wykorzystania przez człowieka. Już dziś z powodu braku dostępu do wody cierpi na świecie ponad 2 mld ludzi.

Jak stworzyć eko łazienkę?

Oszczędność wody nie jest fanaberią. Jej brak jest realnym zagrożeniem dla każdego z nas. Pochylmy się nad możliwościami, które ułatwią nam jej racjonalne wykorzystanie. W łazience – w której zużywamy najwięcej wody – rozwiązań na oszczędności jest naprawdę sporo.

Oczywiście, warto zacząć od zmiany nawyków: pamiętać o zakręcaniu baterii podczas mycia zębów, albo zamianie kąpieli w wannie na tę pod prysznicem. Ale aby być posiadaczem efektywnej eko łazienki, warto zainwestować w produkty wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Niektóre z nich są z nami już od kilku dobrych lat. Może koszt, który poniesiemy na ich zakup jest wyższy, ale zwróci się on stosunkowo szybko. A potem nie tylko działamy w służbie ekologii, ale również oszczędzamy własne pieniądze.

Jakie wyposażenie wybrać do łazienki w stylu eko?

Dodatkowo oszczędzają wodę poprzez możliwość bezproblemowego albo stałego – jak w przypadku baterii termostatycznych – ustawienia mieszacza i szybkiego osiągnięcia żądanej temperatury. Efektem stosowania takiej armatury może być nawet 50% mniej zużywanej wody. Warto sobie uświadomić, że w czasie 5-minutowej kąpieli pod prysznicem z eko armaturą wylewamy ok. 32 litrów wody. Kąpiel w wannie to ok. 100 litrów.

Oszczędności możemy szukać nie tylko w armaturze. Z pomocą przychodzą także producenci toalet i podtynkowych systemów do w.c. Dziś zbiorniki spłukujące zazwyczaj wyposażone są w dwudzielny system. Umożliwia on wybór pomiędzy tzw. małym (3 litry) a dużym (6 litrów) spłukiwaniem. Coraz częściej można także znaleźć modele, które pozwalają na regulację. W razie potrzeby wypływ przy spłukiwaniu można jeszcze bardziej ograniczyć lub zwiększyć.

Idealnym rozwiązaniem dla fanów eko łazienki będą także toalety bezrantowe, pozbawione wewnętrznego kołnierza. Podczas spłukiwania, równomiernie rozprowadzają wodę wzdłuż obwodu całego wnętrza miski w.c. Dzięki temu, pozwalają na ograniczenie nawet do 30% ilości zużywanej wody. Warto także wiedzieć, że taką toaletę łatwiej jest umyć. Często nie trzeba stosować do tego inwazyjnej chemii, czym także przyczyniamy się do ochrony środowiska.


Łazienkowe eko zwyczaje

Jeśli już wyposażyliście swoją w łazienkę w nowoczesne rozwiązania proeko, pamiętajcie także o ograniczeniu plastiku w tej przestrzeni. Wybierzcie np. stalową wannę lub brodzik. I świadomie podchodźcie do kwestii opakowań kosmetyków. Na rynku jest już wiele preparatów w kostce, np. szampony oraz zapakowanych w szkło. Pielęgnowanie eko świadomości nie jest łatwe, ale z pewnością daje wiele satysfakcji.

Skontaktuj się

Zamów usługę projektową
EKO ŁAZIENKI w salonie JETA
Kontakt

Dodaj komentarz