Płytki zellige – ceramiczny hit roku 2020

Na pierwszy rzut oka ich niedoskonałość może razić. Dlatego warto się im przyjrzeć bliżej – po to, by w ich nierównej powierzchni dostrzec piękno tradycji ręcznego ich wytwarzania. Dziś o marokańskich płytkach zellige.

Pisałam już na blogu o portugalskich azulejos. To jednak nie jedyny, tradycyjny wzór płytki ceramicznej niezwykle popularny w ostatnim czasie. Obok niego należy bowiem wymienić marokańskie zellige.

Źródło tradycji

Oryginalnie płytki te wykonywano rzemieślniczo z gliny wydobywanej w pobliżu Fezu. Zresztą do dziś zellige wytwarzane są także i w ten sposób. Charakteryzuje je przede wszystkim niewielki rozmiar oraz nieregularna powierzchnia, a także krzywe brzegi. Te ostatnie to efekt zarówno wspomnianej ręcznej produkcji, jak i wypalania w tradycyjnych piecach ogniowych. Zellige ze swojej natury są niezwykle barwne – każdy kolor występuje w kilku odcieniach, co nieraz pozwala na wykorzystanie ciekawych przejść tonalnych. Moim zdaniem, najpiękniejsze są te w wersji glazurowanej, ale mogą występować także w opcji bez glazury. Najpopularniejszym formatem dla oryginalnych zellige jest niewielki kwadrat o wymiarach 10×10 cm. Ale mogą być one formowane także w prostokąty, czy wielokąty, z których następnie można układać mozaiki.

Współczesne zellige

Oczywiście w przypadku produkcji masowej nikt nie pokusi się o ręczne formowanie płytek i tradycyjne sposoby ich wypału. Dlatego kolekcje zellige pochodzące od dużych firm producenckich nazwać należy raczej płytkami stylizowanymi. Niezależnie od tego – świetnie, że mamy do nich szeroki dostęp. Zellige zachowując swoją niedoskonałą formę tworzą bowiem niezwykle dynamiczne struktury. Producenci zadbali także o to, by płytki te występowały w wielu kolorach. Marazzi swoją kolekcję Zellige proponuje w 12 różnych wariantach kolorystycznych, a Wow Design serię Fez w aż 20 wybarwieniach i rodzajach powierzchni.

Zellige bardzo dobrze wyglądają w aranżacjach rustykalnych. Ale w czasie mody na zestawianie różnych stylów i połączenia hybrydowe świetnie sprawdzą się także w projektach nowoczesnych. Delikatny róż pozwoli natomiast na stworzenie łazienki w klimacie buduarowym. Zellige umożliwiają także ciekawe zestawienia np. z płytkami imitującymi kamień utrzymanymi w tej samej gamie kolorystycznej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie hex-zellige-1024x683.jpg

Heksagonalna kolekcja Zellige marki Realonda / fot. Realonda

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zellige-02-1024x683.jpg

Po lewej: rostokątne zellige połączone z płytką kamienną oraz terazzo na podłodze – propozycja od Marazzi / fot. Marazzi. Po prawej: Seria Mallorca marki Equipe / fot. Equipe

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie zellige-white-1024x683.jpg

Płytki Chic od marki Natucer / fot. Natucer

Styl zellige w ofercie JETA
Kolekcja płytek cegiełek Metropolitan ZYX Colorker

miejski styl

Grafika główna wpisu: po lewej fragment łazienki w klimacie buduarowym – różowe płytki Hexa od Wow Design / fot. Wow Design oraz fragment aranżacji łazienki z kolekcją Metropolitan Boulevard Neutral Beige.

Dodaj komentarz