Azulejos – małe płytki z wielką tradycją

Azulejos to jeden z moich ulubionych wzorów płytek. Tradycje związane z ich produkcją i wykorzystaniem sięgają wieków wstecz. Dziś doczekały się także współczesnych interpretacji.

Płytki azulejos, dekoracja i funkcja

Azulejos to inaczej płytki portugalskie o charakterystycznym niebieskim kolorze. Każdy kto kiedykolwiek zawitał – na przykład – do Porto, mógł osobiście przekonać się o ich popularności. Zdjęcie główne mojego autorstwa pokazuje, jak wyglądają w oryginale. W zasadzie większość fasad budynków w najstarszej części miasta dekorowana jest tymi płytkami. Przedstawiają nie tylko finezyjne geometryczne czy roślinne wzory, ale przede wszystkim sceny rodzajowe – historyczne i religijne. Spotkać je można w ciepłej części Europy. Poza Porto równie często pojawiają się w Hiszpanii, szczególnie na południu kraju – pełniły nie tylko funkcje dekoracyjne. Z powodzeniem chroniły budynki przed upałem czy wilgocią. Cenię je w szczególności za trwałość i niepowtarzalność tego rodzaju ornamentyki.

Inspiracje i producenci - portugalskie płytki azulejos

Nic dziwnego, że producenci płytek z Półwyspu Iberyjskiego, ale nierzadko także z Włoch, korzystając z wielowiekowej tradycji powstawania azulejos, proponują coraz to nowe kolekcje utrzymane w tej stylistyce. Zgoda, na tych niewielkich płytkach utrzymanych zazwyczaj w formacie 20x20 cm naprawdę sporo się dzieje. Bo oprócz pełnego detali deseniu, pojawiają się także kolory. Ponadto tego typu płytki ceramiczne można komponować zupełnie dowolnie układając na ścianach czy podłodze kilka różnych wzorów wchodzących w skład tej samej kolekcji. Doskonale widać to na przykładzie serii Maioliche od EnergieKer dostępnej w salonach JETA. To przykład wykorzystania bardziej tradycyjnej ornamentyki. Ciekawą interpretację tego typu wzorów znajdziemy np. w kolekcji Azulej zaprojektowanej przez Patricię Urquiolę  dla włoskiej marki Mutina. Sednem obydwu wspomnianych serii jest niepowtarzalność wykorzystanych układów.

kolekcja Abitare, prod. Ragno

Jak wykorzystać płytki inspirowane azulejos?

Najlepiej sprawdzą się jako detal – fragment ściany w strefie umywalki czy prysznica, bądź nad kuchennym blatem. W nowoczesnych wnętrzach idealnie łączą się z drewnem, popularną szarością płytek cementowych, bielą ceramiki sanitarnej, ale także w zasadzie z każdym innym kolorem. Zawsze będą niezwykle atrakcyjną i ponadczasową dominantą w aranżacji łazienki, kuchni czy salonu. Płytki Azulejos to praktyczne i przepiękne płytki portugalskie, które wykazują się jedną z najwyższych jakości wśród płytek ceramicznych, dlatego warto na nie zwrócić uwagę.

Po lewej u góry kolekcja Azulej, prod. Mutina, poniżej Pedraza prod. Bestile; po prawej u góry - kolekcja Alhambra, prod. Aparici, na dole - kolekcja Miami, prod. CIR

Dodaj komentarz