Łazienka wielopokoleniowa

Ostatnie lata sprawiły, że o domach wielopokoleniowych praktycznie zapomnieliśmy. Niestety, panujący trend starzenia się społeczeństwa może zmienić te tendencje. Jak przygotować łazienkę, by mogła z niej wygodnie korzystać cała rodzina, bez względu na wiek?

Na to, że z naszej mapy społecznej w zasadzie zniknęły domy wielopokoleniowe, wpływ miało wiele zjawisk. Wśród nich wymienić można chociażby niewielką powierzchnię mieszkań, które w czasach powojennych i w dobie PRL dla wielu z nas były jedyną opcją na własne cztery kąty.

Te czasy to także okres tzw. wyżu demograficznego – na małej powierzchni naprawdę trudno było niejednokrotnie pomieścić dodatkowo jeszcze dziadków. Tym samym na wiele lat zniknęły z naszej perspektywy domy, w których dziadkowie opiekowali się wnukami i pomagali w prowadzeniu gospodarstwa. Te tendencje mogą się jednak odmienić. Głównie dlatego, że nasze społeczeństwo szybko się starzeje. To nie tylko kwestia mniejszej liczby urodzeń, ale także związane jest z wydłużaniem się tzw. wieku rozrodczego oraz z polepszaniem się warunków mieszkaniowych. Taki wielopokoleniowy dom wymaga odpowiednich przygotowań. Musi być komfortowy dla wszystkich osób, które go zamieszkują. Niemałą rolę odgrywa w nim łazienka.

Łazienka – przestrzeń wielu wyzwań

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym spędzamy coraz więcej czasu. Jest coraz wygodniejsza i ładniejsza, dlatego lubimy w niej odpoczywać. Dla wielu to także oaza odosobnienia i spokoju – szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Jednak łazienka generuje także pewne zagrożenia. Główne dotyczą one kontaktu wody z gładkimi powierzchniami płytek, brodzików czy wanien – robi się wtedy wyjątkowo ślisko. Dlatego tak ważne jest tu myślenie o rozwiązaniach antypoślizgowych i wszelkiego rodzaju uchwytach. Warto by każdy użytkownik mógł korzystać z łazienki, zachowując maksimum komfortu. Ten natomiast zapewni wysokiej jakości wyposażenie i np. dopasowanie pod względem wysokości mocowania toalety czy umywalki. Na jakie rozwiązania warto postawić?

Płaski i antypoślizgowy brodzik

W łazience, z której mają korzystać osoby w różnym wieku, a w szczególności starsze, warto postawić na płaski, zlicowany z powierzchnią podłogi brodzik. To rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze i ułatwiające samodzielne korzystanie w porównaniu do wanny. Do wyboru mamy gotowe brodziki wykonane np. z ceramiki, stali czy konglomeratu. Możemy także postawić na wypłytkowanie brodzika i uzupełnienie go odpływem liniowym. Bardzo ważne jest, by zadbać o antypoślizgowe wykończenie tej powierzchni. Z kolei na ścianach kabiny warto zamontować poręcze, które przydadzą się wszystkim domownikom, niezależnie od wieku. Płaskie brodziki mogą okazać się przydatne także w przypadku wyjątkowo małych łazienek. Zamontowanie składanych drzwi prysznicowych umożliwia ich złożenie i powiększenie powierzchni użytkowej o tę zajmowaną przez prysznic.

Kabina prysznicowa dla osób starszych

Jak już wyżej wspomniano, obowiązkowym wymogiem łazienki dla osób w starszym wieku, jest zachowanie jednego poziomu podłogi. Z tego też względu, wybierając armaturę sanitarną, w tym brodzik podłogowy, warto dopasować do niej odpowiednią kabinę prysznicową. Idealnym rozwiązaniem będzie kabina, która ma uchylne drzwi. Zapewnia ona komfortowe wejście, jak i wyjście. Polecanym rozwiązaniem jest również umieszczenie wewnątrz kabiny miejsca, w którym osoba starsza może brać prysznic w pozycji siedzącej. Warto sięgnąć tutaj po taborety, które mają możliwość składania. Nie będą wówczas przeszkadzać osobom młodszym podczas korzystania z prysznica.

Reasumując, mieszkając ze swoimi rodzicami lub dziadkami pod jednym dachem, należy urządzić łazienkę tak, aby czuli się w niej bezpiecznie i komfortowo. W łazience konieczne jest zadbanie o wybór odpowiednich płytek, które mają powierzchnię antypoślizgową.

Regulowany system podtynkowy do WC i umywalki

Jeśli w domu mieszkają osoby w różnym wieku, dla których komfort korzystania z WC lub umywalki uzależniony jest od wysokości montażu tych sprzętów, warto pomyśleć o regulowanych systemach podtynkowych. Nie jest ich wiele na rynku, ale warto ich poszukać i zainwestować. Za estetycznym panelem ukrywa się system podtynkowy, regulowany w zakresie kilkunastu centymetrów. Wystarczy wcisnąć znajdujący się obok przycisk i dopasować wysokość zawieszenia umywalki czy WC do naszych indywidualnych preferencji. To doskonałe rozwiązanie, kiedy w domu są np. dzieci i osoby starsze.

Nowoczesna toaleta myjąca

Toaleta myjąca to bardzo zaawansowane i stosunkowo drogie urządzenie łazienkowe. Dla wielu wciąż może wydawać się rodzajem fanaberii. Jednak powinniśmy zmienić myślenie o tego typu sprzęcie. Rozwiązanie to zapewnia higienę na najwyższym poziomie. Udowodniono także, że ma wiele właściwości prozdrowotnych. Sprawdzi się w przypadku wszystkich użytkowników wielopokoleniowej łazienki, ale szczególnie przydatne okazać może się w przypadku osób starszych, które wymagają opieki. Poza tym nie wymaga użycia papieru toaletowego, co z pewnością ma pozytywny walor proekologiczny.

TOALETY MARKI EXCELLENT

Baterie elektroniczne – oszczędne i bezpieczne

Armatura elektroniczna kojarzy się głównie z toaletami publicznymi. Ale może być także dobrym rozwiązaniem do łazienki domowej, szczególnie wielopokoleniowej. Baterie tego typu umożliwiają ustawienie stałej temperatury i czasu wypływu wody. Uruchamia się ją zazwyczaj, zbliżając do niej ręce. Sprawdzi się zarówno w przypadku małych dzieci – uchroni je przed ewentualnymi poparzeniami i nadmiernym wylewaniem wody. W przypadku osób starszych, mających np. problemy z chwytaniem, pozbawi ich konieczności żmudnego ustawienia żądanej temperatury.

Dodaj komentarz