Kabina prysznicowa – jakie trendy kształtują dziś jej styl?

Jak wybrać najmodniejszą w sezonie kabinę prysznicową? Na co zwrócić uwagę i ile miejsca przygotować dla stylowego i wygodnego prysznica? Podpowiadamy.

Dyskusja o tym, co lepiej sprawdzi się w łazience: kabina czy prysznic i z jakich względów, pozostaje według mnie bez odpowiedzi. Podobnie jak odwieczna zagadka: co było pierwsze – jajo czy kura? Przyjęło się, że najczęściej na decyzję o ostatecznym wyborze wanny lub kabiny wpływ ma wielkość łazienki. Mało miejsca – mała kabina, więcej miejsca – wanna. Dziś prysznic nie jest już rozwiązaniem, które wybieramy w momencie braku innej opcji. Kabiny są równie duże (a czasem nawet większe) niż wanny, równie ekskluzywne, a kąpiel w nich – dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu armatury – niezwykle relaksująca. A przy tym oszczędna, czyli eko.

Walk-in nie wychodzi z mody

Jednym z najważniejszych trendów, który już od lat kształtuje wygląd strefy prysznica są tzw. walk-iny. To kabiny zbudowane najczęściej z jednej, stosunkowo dużej tafli szklanej ze wspornikiem. Walk-iny całkowicie zmieniły obraz prysznica. To właśnie w związku z ich pojawieniem się zaczęto produkować coraz płytsze, płaskie brodziki. To także dzięki nim na popularności zyskał kolejny typ produktów powiązanych z tą strefą – odpływy liniowe. Dziś kabina walk-in kojarzy się z nowoczesną przestrzenią łazienkową, w której wykorzystywane są z powodzeniem wspomniane, wciąż stosunkowo nowe w łazience produkty.

Aranżacje z tego typu prysznicami najczęściej prezentują je w niezwykle przestronnych łazienkach. To prawda, że walk-in potrzebuje więcej miejsca niż narożna osiemdziesiątka. Jednak przez lata sama cieszyłam się kabiną tego typu zamontowaną w niewielkiej łazience w bloku. Wymiar 100x90 cm plus miejsce na wyjście zapewniały w stu procentach komfortową kąpiel. Oczywiście – im kabina większa, tym mniej problemów z ewentualnym rozchlapywaniem wody. Chociaż tu przede wszystkim pamiętać trzeba o odpowiedniej przepustowości syfonu w odpływie. Uważam, że efekt – nawet z niewielką kabiną walk-in – był zdecydowanie lepszy niż mała wanna, w której często trudno o odpowiedni komfort kąpieli. Jeśli zatem zastanawiacie się nad kabiną, w pierwszej kolejności pomyślcie o efektownym walk-in. Jeśli konieczna wydaje się opcja zamkniętej kabiny, postawcie w miarę możliwości na kabiny prostokątne czy kwadratowe. To kształty zdecydowanie bardziej trendy od wersji półokrągłych.

Uderzenie koloru

O kolorach w łazience pisałam już kilkakrotnie i w różnych kontekstach. Kolor nie odpuścił także kabinom prysznicowym. Wszystkich przyzwyczajonych do srebrnych profili kabin rozczaruję – dziś najmodniejsza jest czerń. Pojawiła się wraz ze wzrostem popularności czarnej armatury. Niektórym takie czarne elementy w łazience mogą wydać się za mocne i kojarzyć się jedynie ze stylem industrialnym. Producenci oraz architekci udowadniają jednak, że czerń w łazience to nie tylko rozwiązania dla fanów pofabrycznych klimatów (dla nich mają np. szczotkowaną stal). Czarny to przecież kolor kojarzący się z elegancją, harmonią, a przy okazji niepozbawiony ostrego charakteru. Zresztą do głosu dochodzą także inne kolory profili, np. biały, szary, czy prezentowany w kabinie Suite Vesmaravetro złoty. Jednak kolorowe profile to nie wszystko. Nieśmiało, ale jednak na rynku pojawiają się także kabiny ze szklanym wypełnieniem w kolorze, np. Nouveau włoskiej marki Ex.T.

Dziś kabina prysznicowa zdecydowanie nie jest jedynie ostatecznym rozwiązaniem w przypadku małej łazienki. Śmiem twierdzić, że wokół strefy prysznica dzieje się dużo więcej (i ciekawiej) niż w przypadku strefy wanny. Warto się temu przyjrzeć.

Na zdjęciu obok, po lewej: ścianka prysznicowa Fabrika Excellent – dodatkowo dekorowana niezwykle modnymi, czarnymi szprosami. Po prawej: kabina Modo New Black I Factory marki Radaway.

Na zdjęciu głównym: Walk-in od firmy Duscholux – tu z niebieską taflą szkła

Dodaj komentarz