Domowe sposoby na czystość w łazience

Coraz częściej decydujemy się na życie w zgodzie z trendami eko. Świadomie podejmujemy decyzje o zakupie wybranych produktów o prostych składach, segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę. Możemy pójść dalej – zamiast kupować gotowe środki czystości, możemy sami przygotować je w domu. Nie tylko przysłużyć się planecie, ale także oszczędzimy pieniądze.

Łazienka jest tym miejscem w domu, w którym sporo uwagi przykłada się do kwestii ekologii. Ma to związek z tym, że to właśnie tu wykorzystujemy najwięcej wody.

Od lat producenci armatury starają się, by ich produkty zużywały jej coraz mniej, a przy tym pozostawały wysoce efektywne. Udało się to szczególnie w przypadku baterii umywalkowych i prysznicowych. Pod względem zużycia wody, w niczym nie przypominają one urządzeń, które królowały w naszych domach jeszcze kilkanaście lat temu.

Podobnie wygląda kwestia systemów spłukujących WC oraz konstrukcji samych toalet. Dwudzielne systemy spłukiwania, a także coraz efektywniejsze opłukiwanie wnętrza miski WC – jak ma to miejsce np. w rozwiązaniach bezrantowych -  pozwalają na spore oszczędności zużywanej wody.

Wybierając sprzęty do łazienki warto pamiętać właśnie o tych ich właściwościach. Mają one bowiem realny wpływ na oszczędność zawartości naszego portfela. Ale nie tylko dlatego. Polska jest tym krajem europejskim, który posiada najmniejsze zasoby wody odpowiednie do spożycia bądź wykorzystania w domu. Na całym świecie już ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Woda jest zatem jednym z tych zasobów naturalnych, o który szczególnie powinniśmy zadbać.

Ekologiczne środki czyszczące

Ekologia w obrębie łazienki wiąże się nie tylko z oszczędnością wody. To także problem stosowanych do codziennej higieny kosmetyków oraz środków czystości. Ich składy negatywnie wpływają na stan wód, a tym samym na całe ekosystemy. Na sklepowych półkach można znaleźć coraz więcej produktów z oznaczeniem „eko”. To środki o prostych składach, które nie posiadają rozpuszczalników organicznych oraz enzymów fosforanów. Są nieszkodliwe dla środowiska, a tak samo skuteczne jak dobrze znana chemia.

Komfort i higiena w łazience - miski WC pomogą utrzymać czystość na co dzień

Jeśli jednak chcecie być jeszcze bardziej eko, możecie zdecydować się na samodzielne wykonanie domowych środków czystości. Pomogą w tym artykuły, które każdy z nas zazwyczaj ma w swojej kuchni. Wśród nich królują ocet i soda oczyszczona. Domowe środki czystości mają wiele zalet. Z pewnością są tanie i bezpieczne dla organizmu człowieka. Stosując je, wykluczamy także obecność w domu niebezpiecznej chemii, co jest szczególnie istotne z perspektywy najmłodszych mieszkańców domu.

Domowe środki czystości

Lśniąca armatura to marzenie każdego użytkownika łazienki. Połyskujących chrom – bez plam po wodzie oraz śladów osadu kamiennego – doda każdemu wnętrzu elegancji. Jak domowym sposobem osiągnąć taki efekt?

Jeśli nasze baterie są mocno zabrudzone, najlepiej przygotować im „kompres” z octu lub roztworu kwasku cytrynowego. Nasączamy nimi watę i układamy na powierzchni baterii. Pozostawiamy na około godzinę. Następnie dokładnie płuczemy i miękką ściereczką wycieramy baterię do sucha.

Czyszczenie fug

Aby wyczyścić przestrzenie pomiędzy płytkami wystarczy kilka składników dobrze znanych w kuchni. Pierwszym z nich jest proszek do pieczenia. Należy nanieść go na fugi np. za pomocą szczoteczki do zębów i pozostawić na około 30 minut. Następnie spłukać. Drugim sposobem jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody. Nakładamy ją szczoteczką na fugi na około 15 minut. Następnie szorujemy i spłukujemy. Jeśli potrzebujemy silniejszego efektu czyszczącego, do pasty warto dodać kilka kropel octu.

Pleśń na silikonie

Domowymi sposobami możemy także walczyć z plamkami pleśni, które pojawiły się na silikonie. Aby ją usunąć, należy przygotować roztwór z połowy szklanki wody i czterech łyżek octu. Dla silniejszego efektu warto dodać kilka kropel olejku herbacianego. Następnie czyścimy silikon i wycieramy do sucha.

Higieniczna toaleta

 

W domu możemy także pokusić się o przygotowanie środka do mycia toalety. Pomogą nam w tym ocet i olejek herbaciany. W butelce ze spryskiwaczem łączymy szklankę octu z łyżką olejku herbacianego. Roztworem spryskujemy całą toaletę, łącznie z deską. Odczekujemy kilka minut, a następnie wycieramy zewnętrzną część miski oraz deskę suchą szmatką. Do czyszczenia wnętrza toalety przyda się natomiast soda oczyszczona, którą posypujemy całe wnętrze. Następnie czyścimy je przy wykorzystaniu szczotki do WC.

Czysta umywalka

Codzienną czystość umywalki, podłóg czy armatury możemy utrzymywać rozpylając na ich powierzchni roztwór wody i octu przygotowany w proporcjach 1:1. Następnie wystarczy wytrzeć do sucha ich powierzchnię. Płyn sprawdzi się także przy czyszczeniu lustra. Przygotowanie w domu naturalnych środki do czyszczenia łazienki wymaga czasu i regularności ich stosowania. Niemniej w ten sposób świadomie chronimy naszą planetę. I co więcej – dbamy o nasz portfel.

Dodaj komentarz