Zielono nam! Wybierz odpowiednie kwiaty do łazienki bez okna

W ostatnim czasie rośliny opanowały nasze wnętrza. Domowa dżungla stała się nie tylko synonimem ładnej aranżacji. Doceniamy jej pozytywny wpływ na jakość powietrza i możliwość kojenia zmysłów domowników. Coraz częściej żywe rośliny chcemy mieć także w łazienkach. Na jakie zdecydować się, jeśli nasza łazienka pozbawiona jest dostępu dziennego światła?

Do wnętrz powróciły naturalne klimaty. Natura coraz silniej wpływa na wygląd naszych domów i mieszkań. Wracamy do tego, co pierwotne i prawdziwe. Chcemy korzystać z ciszy i spokoju, które dać może nam jedynie natura. Dlatego tak chętnie zapraszamy ją do naszych wnętrz - także łazienkowych. Łazienka jako miejsce, w którego centrum znajduje się woda - jeden z najcenniejszych zasobów świata - idealnie się do tego nadaje.

Szukamy zatem skutecznych sposobów na zbliżenie domowych wnętrz i natury. W łazience najczęściej osiągamy ten efekt za pomocą odpowiedniej kolorystyki (tzw. kolory ziemi) oraz naturalnych materiałów. Wśród nich wymienić trzeba drewno i kamień, które w przestrzeni kąpielowej chętnie zastępujemy płytkami imitującymi ich wzór. Stawiamy na ograniczone w liczbie wyposażenie i efekt przestronności.

Sięgamy po ekologiczne rozwiązania w zakresie wyposażenia łazienki. Wybieramy armaturę oszczędzającą wodę, dwudzielne systemy spłukiwania, ale co jest coraz bardziej istotne - skupiamy się także na tym, w jaki sposób i z jakich materiałów wyprodukowano nasze wanny, umywalki, czy brodziki. Kolejnym świetnym sposobem na zbliżenie łazienki do naturalnych klimatów jest umieszczenie w jej przestrzeni roślin.

Nie wydaje się to problemem w przypadku łazienek z oknem. Nie oznacza to jednak, że te, które pozbawione są światła słonecznego skazane są jedynie na sztuczne kwiatki. Jest wiele odmian cieniolubnych, które poradzą sobie w takich warunkach. Trzeba je tylko odpowiednio wybrać i dobrze o nie zadbać.

Jakie rośliny do łazienki bez okna?

Brak naturalnego światła nie będzie jedynym problemem, z jakim będą musiały poradzić sobie nasze rośliny. Atmosfera łazienki jest dość specyficzna - jest tu wilgotno i to kolejny warunek, który ustawione tu rośliny muszą akceptować.

W przypadku łazienki bez okna w naszym wyborze będziemy ograniczeni do odmian cieniolubnych. Z pewnością świetną, bardzo obecnie popularną opcją będzie zamiokulkas. Lubi on wysokie temperatury i nie wymaga częstego podlewania. Mówi się, że zniesie wszystko. Z pewnością jego ciemnozielone, błyszczące liście będą atrakcyjną ozdobą łazienkowego wnętrza.

W łazience bez okna sprawdzą się także sansewierie. Warto wiedzieć, że są to rośliny, które efektywnie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i toksyn. Sprawdzi się w bardzo różnych warunkach - lubi słońce, ale świetnie poradzi sobie także w cieniu. Warto pamiętać, żeby unikać jej nadmiernego nawodnienia.

Kolejną opcją będzie popularny skrzydłokwiat. To roślina tropikalna, więc duża wilgotność nie będzie jej straszna. Nie lubi dużego nasłonecznienia, zatem klimat łazienki bez okna będzie jej sprzyjał.

Kwiatem do łazienki bez okna jest też dobrze znana paprotka. Kiedyś niezwykle popularna, dziś ponownie pojawia się w naszych wnętrzach. Głównie za sprawą jej wyjątkowych właściwości związanych z filtrowaniem powietrza. Paprotka nie lubi nadmiernego nasłonecznienia, kocha wilgoć, więc w łazienkowej atmosferze powinno być jej szczególnie dobrze. Wśród kwiatów, które sprawdzą się w łazience bez okna warto wymienić jeszcze anturium, aspidistrę wyniosłą, czy mech chrobotek.

Jak pielęgnować rośliny w łazience bez okna?

Nawet te najbardziej cieniolubne gatunki roślin potrzebują światła. W łazience bez oka musimy je zatem zwyczajnie doświetlać sztucznie. Najlepiej wybrać do tego energooszczędną żarówkę, którą zawiesimy nad rośliną w odległości ok. pół metra.

 Jeśli nie podoba nam się pomysł ze sztucznym światłem, specjaliści proponują także inne rozwiązanie. Możemy kupić po dwie takie same rośliny. Jedną ustawić w np. w nasłonecznionym salonie, drugą w łazience i zamieniać je miejscami co kilka dni.

Jednak nie wszystkie dobrze znoszą tak częste zmiany. Wybierając miejsce dla kwiatów w łazience warto pomyśleć, by nie były zagrożone zachlapaniem gorącą wodą, a także nie miały bezpośredniego kontaktu z chemią i kosmetykami. Po użyciu dezodorantu, perfum, czy np. lakieru do włosów drzwi łazienki warto zostawić otwarte. Spełniając te kilka wymagań z pewnością będziemy mogli cieszyć się pięknymi roślinami w łazience bez okna.

Dodaj komentarz