Trendy 2023 - otwieramy sezon z JETA

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI , INSPIRACJE ŁAZIENKOWE

Miniony rok ponownie dał nam możliwość uczestnictwa w zagranicznych targach. Mediolan i Bolonia wyznaczają kierunki na kolejne miesiące. To z wydarzeń w tych włoskich miastach zainteresowani trendami łazienkowymi przywożą najwięcej inspiracji. Zobaczcie, jakie tendencje naszym zdaniem najbardziej wpłyną na wygląd łazienek w najbliższym czasie.

Natura, wellness i zrównoważony rozwój

To trend, który nieprzerwanie dominuje w designie łazienek już kolejny rok. Nie można jednak o nim nie wspominać, skoro to właśnie on w największym stopniu włada nowymi pomysłami na łazienkowe produkty.

Natura w łazience to już nie tylko płytki utrzymane w kolorach ziemi. To cała filozofia, której głównym założeniem jest przynoszenie użytkownikom odpoczynku i zdrowia. To bardzo bliskie jest natomiast idei wellness i wszystkiemu, co wiąże się z terapeutycznym działaniem wody. Łazienka jest zatem bliska naturze nie tylko wizualnie - poprzez zastosowanie jasnych barw i elementów z drewna czy kamienia. Powinna być urządzona tak, by można było się w niej zrelaksować. Idealnym rozwiązaniem będą tu np. oszczędne prysznice i deszczownie, nastrojowe światło czy aromaterapia. Naturalna łazienka stawia na żywe rośliny oraz tekstylia z lnu i czystej bawełny. Świadomie sięga także po produkty, które nie tylko ograniczają zużycie wody, ale są wyprodukowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Wyraziste kolory

Opuśćmy na moment stonowaną wizualnie łazienkę. Na drugim końcu tego trendu mamy bowiem wnętrza kąpielowe pełne odważnych kolorów. Oczywiście, nie jest to nurt, w który wpisuje się absolutnie każdy producent łazienkowego wyposażenia - choćby ze względu na możliwości technologiczne. Niemniej na rynku znaleźć można coraz więcej ciekawych kolorów. Dotyczy to głównie ceramiki sanitarnej, płytek, a także wykończenia armatury (i nie mówimy tu o czerni i złocie, które wciąż pozostają na topie). Łazienki coraz częściej łączą barwy do tej pory niespotykane w tego rodzaju aranżacjach. I oczywiście - głównie są to wciąż odważne, kolorowe akcenty. Ale coraz częściej to prawdziwa feeria nieoczywistych połączeń. Taka łazienka ma budzić do życia, przyspieszać krążenie, oddawać barwną naturę swoich użytkowników. Dominację mocnych barw we wnętrzach podkreśla wybór koloru roku 2023 przez Instytut Pantone. Jest nim Viva Magenta - odcień wywodzący się z rodziny energetycznych czerwieni.

Ponadczasowy kamień

Idealnie odwzorowany kamień na płytkach ceramicznych to także jeden z evergreenów łazienkowego designu. Dla wielu może być to zbyt ,,chłodny" w odbiorze, ale nie sposób odmówić mu elegancji, ponadczasowości i piękna. Zazwyczaj te argumenty zdecydowanie przemawiają do zwolenników kamiennych wzorów. Ale w ostatnim czasie płytki i elementy łazienkowego wyposażenia wykonane z kamienia nabierają charakterystycznej szorstkości. Coraz częściej nie są już polerowane, ale zachowują naturalną fakturę tego materiału. Widać na nich niedoskonałości czy spękania. To elementy, które oddziałują nie tylko na nasz wzrok, ale i na zmysł dotyku. Łatwo zauważyć, że wspomniany już trend związany z naturalnymi łazienkami wchodzi na kolejny poziom.

Ekspresyjny vintage

Można zauważyć, że jesteśmy trochę znudzeni minimalizmem i czystością formy. Dlatego w łazienkach coraz częściej pojawiają się inspiracje vintage. Cały urok tego stylu polega na umiejętnym łączeniu dawnej konwencji ze współczesnością, na nadawaniu nowego życia starym przedmiotom, na umiejętnym poszukiwaniu nowoczesnych zamienników dla stylizowanych elementów wyposażenia. Vintage dużo wymaga, ale jeszcze więcej daje od siebie. Łączy elementy retro, miękkie kształty ceramiki, stare formy mebli, czy nawet architektoniczne łuki z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i materiałowymi. W ofercie producentów znaleźć można wiele ciekawych rozwiązań - oryginalnych form wanien czy stylizowanych mebli

Zaskakujące faktury

Coraz większego znaczenia w przestrzeni łazienki nabierają tekstury. Czy zwiastuje to odwrót od do tej pory głównie idealnie gładkich w dotyku umywalek, brodzików i płytek? Trudno powiedzieć. Niewątpliwie jednak to trend, który zgodnie z zasadą bliskości z naturą, łączy nas z nią jeszcze bardziej. Sprawia, że możemy poczuć fakturę kamienia, drewna, czy nawet tkaniny. To także inne, bardzo ciekawe spojrzenie na zagadnienie gry światła na elementach łazienkowego wyposażenia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat trendów łazienkowych 2023 , zapraszamy do salonów JETA. Znajdziecie tam nowości z kolekcji gresów, płytek ceramicznych, ceramiki sanitarnej oraz armatury.

ZAPRASZAMY!

Dodaj komentarz