Rodzaje parawanów nawannowych - jaki wybrać?

To nie metraż daje gwarancję komfortu w łazience, ale właściwie dobrane wyposażenie. W aktualnej ofercie znajdziemy wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą urządzić funkcjonalną strefę kąpieli nawet na małej przestrzeni. Do nich należą parawany nawannowe.

Pierwszą decyzją, jaką muszą podjąć wszyscy urządzając łazienkę jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Należy wziąć pod uwagę dostępną powierzchnię i kształt pomieszczenia, a także preferencje domowników, co do formy kąpieli. W przestronnych salonach kąpielowych śmiało możemy pokusić się o oba rozwiązania. Jednak, gdy ogranicza nas metraż, trzeba iść na kompromisy. Sprawdzonym sposobem na to, aby w małej łazience mieć i wannę, i prysznic jest parawan nawannowy. Umożliwia on korzystanie z natrysku w wannie, jednocześnie chroniąc łazienkę przed zachlapaniem.

Na rynku odnajdziemy wiele praktycznych modeli przesłon prysznicowych, które różnią się materiałem, z którego zostały wykonane (szkło hartowane, akryl lub polistyren), sposobem montażu, a przede wszystkim ilością modułów/skrzydeł oraz metodą ich składania. Wybór odpowiedniego uwarunkowany jest wielkością i kształtem wanny, którą posiadamy, ale też funkcją jaką mają pełnić.

Parawany jednoskrzydłowe wahadłowe

Wśród dostępnych na rynku modeli dużą popularnością cieszą się jednoelementowe parawany nawannowe. Proste skrzydło, które można obracać o 180° lub 90° montowane jest do ściany przy pomocy pionowego profilu. Pojedynczy panel otwiera się wahadłowo w prawą i lewą stronę, co pozwała komfortowo manipulować skrzydłem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wanny. Dzięki temu możemy także swobodnie „odłożyć” je na ścianę, co ułatwia codzienne porządki, ale też znacząco wpływa na wygląd łazienki. Dodatkowo nowoczesne modele wyposażone są w zawias unoszący skrzydło, tak aby nie rysowało rantu wanny.

Parawany nawannowe jednoskrzydłowe marki BESCO to rozwiązanie polecane do krótkich wanien w bardzo małych łazienkach, które nie wymagają całkowitej zabudowy. Sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach kąpielowych, z których nie korzystają małe dzieci, gdyż nie chronią całkowicie przed zachlapaniem. Optymalna szerokość takiego panelu oscyluje w granicach jednego metra, co pozwala na zabezpieczenie jedynie strefy, w której stoimy podczas korzystania z prysznica. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Pojedynczy panel łatwo umyć, a brak dodatkowych prowadnic i zachodzących na siebie profili w znaczący sposób to ułatwiają.

Parawany dwuskrzydłowe przesuwne

Parawany nawannowe składające się z dwóch, rzadziej trzech skrzydeł przesuwnych można rozsunąć na całą długość wanny. Szklane panele rozpościerają się od ściany do ściany, opierając się o dolną krawędź wanny, a czasem również na suficie, gdzie montujemy specjalne prowadnice, po których poruszają się moduły. Zamykają w ten sposób przestrzeń kąpielową, dzięki czemu przypominają klasyczną kabinę prysznicową. Jeden panel pozostaje przy tym zazwyczaj nieruchomy, drugi zaś pełni rolę drzwi przesuwnych. Parawany z przesuwnym systemem otwierania sprawdzą się na długich wannach, z których korzysta cała rodzina.

Dzięki nim zabezpieczymy przed zalaniem większą część łazienki. Zaletą parawanu dwuczęściowego jest bowiem pełna i skuteczna ochrona przed rozpryskiwaniem wody na zewnątrz. Podobnie jak kabina prysznicowa może jednak sprawiać trudności podczas czyszczenia – zwłaszcza przestrzeni, w której panele zachodzą na siebie.

Parawany modułowe składane w harmonijkę

Równie funkcjonalne, co modele przesuwne, są parawany modułowe, w których poszczególne panele podczas składania nakładają się na siebie w harmonijkę. Harmonijkowe drzwi nawannowe złożone są najczęściej z kilku elementów - od 2 do 7 modułów, dzięki czemu z łatwością dopasują się do każdego modelu wanny. Im więcej pojedynczych skrzydeł, tym bardziej szczelna i elastyczna jest stworzona za jego pomocą kabina wannowa.

Dobór optymalnej szerokości paneli i możliwość ich zaginania pozwala dopasować ją do kształtu wanny (co jest bardzo istotne w przypadku modeli asymetrycznych czy półokrągłych) oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Zaletą jest także łatwy montaż oraz brak prowadnic, a możliwość złożenia w harmonijkę tuż przy ścianie, sprawia, że zajmuje mało miejsca.

Dodaj komentarz