Łazienka z myślą o dzieciach. Jak urządzić łazienkę dla dzieci?

Kolorowa, bezpieczna i dopasowana do potrzeb najmłodszych - taka powinna być łazienka dla dzieci. Chociaż wydaje się, że stworzenie tej przestrzeni może być wyłącznie kwestią dobrej zabawy i nieograniczonej wyobraźni, w rzeczywistości wymaga dokładnego przemyślenia wielu aspektów aranżacyjnych.

Projektanci wnętrz coraz częściej otrzymują zlecenia na zaprojektowanie łazienki dla dzieci. Sam pomysł stworzenia przestrzeni kąpielowej dla najmłodszych jest wart poparcia. Dzieci korzystające z łazienki wspólnie z rodzicami zawsze są zmuszone do dopasowania się do sprzętów przeznaczonych dla dorosłych - zarówno pod względem wysokości montażu, ale też designu. Korzystamy ze stopni, nakładek na toaletę, mat przeciwpoślizgowych. Każde z tych rozwiązań jest tak naprawdę półśrodkiem. I nawet dorośli mają czasem dość potykania się o ustawiony przy umywalce podest. Najmłodsi użytkownicy łazienki w pełni zasługują na przestrzeń dopasowaną do wszystkich ich potrzeb. Tym bardziej, że nie jest to wyłącznie sprawa związana z komfortem korzystania z takiej przestrzeni. Łazienka przeznaczona dla dzieci to krok do ich samodzielności, do nauki dbania o higienę i racjonalnego dysponowania zasobami wody. Chociaż oczywiście, nie zawsze możemy sobie pozwolić na przestrzeń stworzoną wyłącznie dla nich.

Dziecięca łazienka w domu

Kwestia urządzenia dziecięcej łazienki w domu często zderza się z rzeczywistością, w której po kilku latach będziemy zmuszeni do remontu - dziecko dorośnie, staje się nastolatkiem i mała toaleta czy umywalka po prostu muszą zostać wymienione. Niemniej rodzice coraz chętniej decydują się na takie rozwiązanie. Może ono być uzasadnione szczególnie w przypadku większej liczby dzieci w rodzinie w podobnym wieku. Z takiej łazienki mogą korzystać nawet ok. 10 lat, więc inwestycja w taki projekt z pewnością będzie opłacalna.

Jednak najczęściej projektanci urządzając w domu łazienkę dla dzieci szukają kompromisu. Aranżują przestrzeń, z której dziecko będzie mogło komfortowo korzystać nawet w starszym wieku. Na jakie elementy wyposażenia warto postawić?

Jak wyposażyć łazienkę dla dziecka?

Jeśli wybieramy wannę zadbajmy o to, by był to model o wysokości ok. 45 cm. Umożliwi maluchom swobodne wchodzenie i wychodzenie. Na rynku dostępne są nawet rozwiązania o mniejszej wysokości. Wanna w środku powinna być albo wyposażona w powierzchnię antypoślizgową, albo w specjalną matę zabezpieczającą przed poślizgnięciem się.

Warto, by wokół wanny pojawiły się półki, na których dzieci będą mogły przechowywać niezbędne w kąpieli zabawki. Kwestia prysznica może być sporna. Wielu projektantów poleca brodziki z wysokim rantem.

Dziś jest to jednak rozwiązanie, którego unikamy ze względów estetycznych. Płaski, antypoślizgowy brodzik może sprawdzić się równie dobrze. W przestrzeni kabiny warto zadbać o miejsce do przechowywania, a nawet o siedzisko, na którym dziecko będzie mogło bezpiecznie usiąść podczas kąpieli. Ważny jest też dobór armatury. Zarówno w przypadku wanny, jak i prysznica warto postawić na baterię termostatyczną. Raz ustawiona temperatura, zabezpieczenie przeciwko przypadkowemu poruszeniu pokręteł, a także nienagrzewający się korpus, to rozwiązania, które pozwolą na bezpieczną kąpiel maluchów.

Pozostaje kwestia wysokości zawieszenia umywalki oraz toalety. Tradycyjnie umywalka według norm powinna być zamontowana na wysokości 80-85 cm. W przypadku dzieci - 50 cm. Natomiast toaleta dla osób dorosłych powinna wisieć na wysokości 40-45 cm. Dla dzieci sugerowana wysokość to 30-35 cm. Ostateczna decyzja należy oczywiście do inwestorów.

Można korzystać ze wspomnianych podestów, można także liczyć się z koniecznością remontu kiedy dzieci wyrosną. Ciekawą opcją jest wybór nielicznych na rynku - aczkolwiek dostępnych - podtynkowych systemów montażowych dla toalet i umywalek, które posiadają opcję regulowanej pneumatycznie wysokości. Wystarczy nacisnąć przycisk, a sprzęt ustawi się na wymaganej wysokości.

Kolorowe detale

Przestrzeń dzieci to świat, w którym dominują wesołe barwy. I o ile - drogą kompromisu i z myślą o przyszłości - na ścianach i podłodze takiej łazienki warto położyć płytki o uniwersalnej kolorystyce, w przypadku dodatków trzeba puścić wodze fantazji.

Jasne, monochromatyczne kafelki można na przykład udekorować zabawnymi naklejkami z postaciami z bajek. Możemy sięgnąć po kolorową umywalkę - np. w kolorze turkusowym czy niebieskim.

Ich dostępność na rynku jest coraz większa. Dobrym pomysłem będzie także wyszukanie specjalnej baterii umywalkowej przygotowanej z myślą o najmłodszych. Są kolorowe i często przypominają zabawne postacie. Ze względów bezpieczeństwa, a także oszczędności wody, warto postawić np. na baterie elektroniczne z ustawioną wysokością temperatury.

Do baterii wannowej lub prysznicowej, wybrać można natomiast rączkę natryskową zaprojektowaną specjalnie dla maluchów - mniejszą w rozmiarach i z zabawnym stworkiem, który zachęcać będzie do kąpieli. Detale takie jak pomysłowe oświetlenie, kolorowe ręczniki, czy akcesoria łazienkowe pomogą stworzyć przestrzeń, w której najmłodsi chętnie będą spędzać czas i samodzielnie dbać o higienę. A zamieniając je w przyszłości na bardziej stonowane rozwiązania, łatwo stworzymy przestrzeń dla naszych nastolatków.

Dodaj komentarz