Łazienka pod skosami

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI , INSPIRACJE ŁAZIENKOWE

Łazienka na poddaszu to miejsce o wyjątkowym klimacie. Zachwyca niestandardowymi rozwiązaniami i umiejętnym wykorzystaniem przestrzeni. Niestety, źle przemyślana może sprawić swoim użytkownikom wiele kłopotów. Jak ją zaaranżować, by była funkcjonalna i cieszyła nas przez lata?

Dla wielu posiadaczy domów łazienka pod skosami jest spełnieniem marzeń. Zawsze będzie wyglądała oryginalnie. A jeśli dodamy do tego okna połaciowe, które zazwyczaj świetnie doświetlają takie wnętrze, możemy być pewni niepowtarzalnego efektu estetycznego.

Łazienka pod skosami ma jednak swoją drugą twarz. Wiąże się ona z konkretnymi wymaganiami związanymi z nisko osadzoną częścią dachu. Skosy przekładają się bowiem na konkretne ustawienie poszczególnych elementów w łazience. Jej projekt musi być dobrze przemyślany i uwzględniać wysokość ścianki kolankowej, jak i poziom nachylenia dachu.

Tu liczy się wysokość

Najważniejszym wymiarem łazienki ze skosami będzie punkt, w którym odległość pomiędzy podłogą a sufitem wyniesie najmniej 190 cm. Na rzutach to miejsce zawsze zaznaczone jest przerywaną linią. Ten punkt uznaje się za minimum, jeśli chodzi o komfortowe korzystanie z przestrzeni.W salonie JETA wykonamy dla Państwa USŁUGĘ PROJEKTOWĄ.

Innym ważnym wymiarem jest wysokość ścianki kolankowej. Wyższa daje nam zdecydowanie więcej możliwości i przestrzeni do zaaranżowania. W łazienkach, w których ma ona minimum 1 m wysokości można przy niej umieścić np. toaletę lub bidet. Jeśli ma mniej niż 100 cm, można ją wykorzystać np. na zabudowę meblową. Ustawienie WC lub bidetu będzie wymagało odsunięcie tych elementów od ściany poprzez budowę dodatkowych niskich ścianek.

Wanna pod skosem

Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem w przypadku łazienek ze skosami jest umieszczenie przy ściance kolankowej wanny.

Najlepszą opcją będzie postawienie na model wolnostojący. Nie wymaga on zabudowy, a dodatkowo w zależności od potrzeby można go odsunąć od ściany lub ustawić pod kątem. Przemyślenia będą wymagały kwestie poprowadzenia odpływu oraz instalacji wybranej baterii wannowej. Zdecydowanie jednak jest to dziś najpopularniejsze rozwiązanie do łazienki ze skosami - głównie ze względu na efekt wizualny takiej aranżacji.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wanien wolnostojących: od stylizowanych na retro, przez minimalistyczne formy, aż po nowoczesne kształty oddające dynamikę wody. Ważne jest jednak, by nie ustawiać w tym miejscu wanny zupełnie bezrefleksyjnie. Na przekroju projektu naszej łazienki warto przyjrzeć się odległości pomiędzy sufitem a podłogą. Dla osoby kąpiącej się, powinniśmy zapewnić minimum 95-110 cm wysokości. Przy wychodzeniu z wanny, potrzebujemy już 140-160 cm.

Prysznic na poddaszu

Wiemy już, że wannę w łazience ze skosami możemy swobodnie ustawić blisko ścianki kolankowej (chociaż i tu musimy wziąć pod uwagę jej wysokość). Strefa prysznica wymaga natomiast minimum 210 cm pomiędzy podłogą a sufitem. Dlatego najczęściej wybieramy dla niej miejsce przy ścianie z drzwiami. Możemy zdecydować się na pełną, zamykaną kabinę prysznicową lub rozwiązanie typu walk-in.

To ostatnie będzie szczególnie przydatne, jeśli góra tafli zabezpieczającej prysznic ,,spotka się" częściowo ze skosem dachowym. Łatwo będzie przyciąć ją na wymiar. Ale nie będzie to dużym utrudnieniem także w przypadku całej kabiny - wielu producentów oferuje produkcję pod żądany wymiar. Organizując strefę prysznica można zdecydować się na płaski brodzik, albo rozwiązanie z odpływem liniowym. W ich przypadku warto zadbać o dobrze dobrany syfon odprowadzający wodę, a także odpowiednią hydroizolację.

Umywalka w łazience ze skosami

Strefa umywalki podobnie - jak prysznic - wymaga wysokości. Nie chodzi tu przecież jedynie o możliwość umycia rąk. Jeśli łazienka na poddaszu jest tą główną w domu, to najczęściej właśnie tutaj wykonujemy wiele czynności przed zawieszonym nad umywalką lustrem.

Na zorganizowanie tej strefy wykorzystujemy zatem przestrzeń pod ścianą sięgającą maksymalnej wysokości sufitu. Efektownym podkreśleniem klimatu kreowanego przez skosy będzie powieszenie na całej ścianie lustra dociętego do powierzchni skośnego dachu

Łazienka pod skosami potrafi być aranżacyjnym wyzwaniem. Urządzając ją musimy pamiętać o wysokości ścianki kolankowej, a także kącie nachylenia dachu. To one wpływają na to, jaką powierzchnią łazienki w rzeczywistości dysponujemy.

Dlatego przy urządzaniu tego wnętrza przyda nam się nie tylko rzut, ale również przekrój wnętrza ze wskazaną wysokością poszczególnych miejsc. Dobrze przemyślana łazienka na poddaszu z pewnością może być przestrzenią funkcjonalną i komfortową. A na pewno zawsze będzie miejscem o wyjątkowym klimacie.

Dodaj komentarz