Jak dobrze wykorzystać beton architektoniczny w łazience?

Beton architektoniczny w łazience jest z powodzeniem wykorzystywany już od kilku sezonów i jego popularność nie maleje. Co to jest za materiał i jak dobrze go wykorzystać?

W maju 2019 projektanci JETA poszerzyli swoją wiedzę o betonie architektonicznym. Szkolenie prowadził przedstawiciel firmy VHCT.

Co to jest beton architektoniczny?

To materiał w neutralnych kolorach szarości, o ciekawej fakturze, ale co istotne - dostępny na rynku w wielu postaciach. Najpopularniejsze są płyty betonowe, panele 3D i 2D oraz różne gotowe elementy wyposażenia.

Cechy materiału

Niepodważalną zaletą betonu architektonicznego jest możliwość wykorzystania go w charakterze wykończenia wnętrza bez konieczności wykonania dodatkowych działań remontowych, np. malowania, czy tynkowania.

Jest to materiał odporny na wodę. Stąd jego ogromna popularność właśnie w łazienkach. Staje się w nich standardem.

Duża masa oryginalnych elementów z betonu architektonicznego to wada - ze względu na ciężar może być stosowany w pomieszczeniach o odpowiednim udźwigu podłogi. Jednocześnie jednak duża waga jest zaletą, ponieważ stanowi barierę akustyczną, wycisza wnętrze, jak i izoluje od dźwięków z zewnątrz.

Niewątpliwie wyróżnia go także szereg cech fizycznych, sprawiających, że każdy wykonany z niego przedmiot, czy powierzchnia, mniej lub bardziej, różnią się między sobą. Chodzi o takie cechy, jak: tekstura, porowatość, niejednolitość koloru i niejednolitość powierzchni.

Beton architektoniczny w łazience

  • do wykorzystania na podłodze i/lub na ścianach,
  • pasuje do wszystkich barw,
  • dostępny w wielu kolorach,
  • pasuje do wielu materiałów, jak szkło, MDF, drewno,
  • przyjazny alergikom i dzieciom,
  • odporny na wilgoć,
  • struktura betonu gwarantuje łatwe utrzymanie czystości,
  • estetyczne wnętrze.

Przykładowe rozwiązania w aranżacjach z betonem architektonicznym

Beton jest inspiracją do powstania wielu kolekcji płytek łazienkowych. Dzięki niemu powstają nowoczesne industrialne, ale i minimalistyczne wnętrza. Baton architektoniczny to przede wszystkim element aranżacji ścian lub podłogi.

Najkorzystniejszy efekt osiąga się używając kontrastu, np. łącząc beton z drewnem (inny kolor i tekstura), czy np. z powierzchniami z żywicy (mat kontra błysk).

Połącz betonową ścianę z dużym lustrem. Stawiając na białe meble z płyt MDF, również uzyskasz ciekawy efekt.

Wreszcie ciekawym pomysłem jest wstawienie betonowej wanny, czy umywalki. Są one odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Projekty JETA inspirowane betonem

Dodaj komentarz