Grzejnik dekoracyjny w łazience

W łazience musi być ciepło. Sugerowana stała temperatura dla tego wnętrza to 24 st. C. Dlatego urządzając łazienkę nie możemy zapomnieć o wyposażeniu jej w odpowiednio dobrany grzejnik.

To, o czym powinniśmy przede wszystkim pamiętać wybierając grzejnik do łazienki to dobór jego odpowiedniej mocy. Przyjęło się, że na każdy 1 m kw. podłogi przypada moc w granicach od 100 do 130 W. Tak dobrany grzejnik zapewni nam wymaganą temperaturę powierza w łazience.

Oczywiście niektórzy decydują się na ogrzewanie podłogowe. Jednak wtedy warto wziąć pod uwagę możliwość suszenia ręczników, które bywa problematyczne szczególnie jesienią i zimą. Jakby nie patrzeć – grzejnik, czy to w wersji hydraulicznej czy też elektrycznej, z pewnością się tu przyda.

Nie tylko grzeją

Zdecydowanie najpopularniejszą formą grzejnika w łazience są tzw. drabinki. Najczęściej lakierowane w kolorze białym lub ewentualnie chromowane. W przypadku tych ostatnich, warto pamiętać, że ich moc grzewcza jest trochę niższa niż lakierowanych. Trzeba to zatem uwzględnić przy doborze mocy.

Co uznać można za niewątpliwe atuty takich rozwiązań? Z pewnością funkcjonalność (świetnie służą także jako wieszak na ręczniki), estetyczną neutralność (w zasadzie pasują do każdego wnętrza) i stosunkowo przystępną cenę (opcje w bieli są zazwyczaj najtańsze, ale zależy to także od kształtu kolektorów i rurek).

Czy można chcieć więcej? Owszem. Dziś grzejnik to nie tylko funkcja grzewcza, którą ma pełnić w łazience. To także designerski element wyposażenia, który będzie zdobił wnętrze tak samo jak dobrze zaprojektowana strefa umywalki czy prysznica.

Forma bez ograniczeń

Najbardziej lubię dekoracyjne grzejniki z funkcją „dodatkową”. Z półkami, na których można położyć i ogrzać ręczniki, czy specjalnie pomyślanymi wieszakami. Ciekawe rozwiązania łączą w sobie możliwość montażu pionowego lub poziomego (np. Hex marki Terma czy Rift Tubes).

Wrażenie robią także modele w formie grzejników elektycznych, które są mobilne – jak np. Scaletta marki Tubes. Można ją przestawić w dowolne miejsce łazienki. Wyjątkowe są także materiały, z których coraz częściej powstają grzejniki dekoracyjne. Oczywiście w przypadku rozwiązań wodnych rurki i kolektory muszą być wykonane ze stali (czasem miedzi).

Jednak to, co je przykrywa, często nazywane panelem dekoracyjnym, to coraz częściej materiały, których nie kojarzymy bezpośrednio z grzejnikami. Są to np. kamień, lustro, szkło, a nawet – jak w przypadku modułowego grzejnika Heatwave firmy Jaga – specjalny beton.

Mam dziś dla Państwa kilka propozycji tego typu grzejników łazienkowych. Może zainspirują do zmian w Waszej przestrzeni kąpielowej. Tym bardziej, że na zewnątrz coraz chłodniej…

Zdjęcie główne:  Grzejnik Cross marki Brem

Dodaj komentarz