Czarne płytki w łazience

Przez : Marta - Kategorie : AKTUALNOŚCI , WIZUALIZACJE ŁAZIENEK

Jest elegancka i klasyczna. Świetnie komponuje się z innymi kolorami i fakturami. Mowa o czerni, która coraz chętniej zapraszana jest do domowych wnętrz – także kąpielowych.

Jak zaaranżować łazienkę z czarnymi płytkami, by nie przytłaczała i przynosiła niezbędny relaks?

Urządzając łazienkę zazwyczaj stawiamy na sprawdzone rozwiązania – biele, szarości, beże i drewno. Nie ma w tym nic złego. Takie wnętrze to 100% ponadczasowości, a wymienione barwy pozwalają zrelaksować się w łazience. Do tego kojarzą się z tak niezbędną w tym miejscu czystością. Jednak gdy myślimy o dodaniu przestrzeni kąpielowej oryginalności lub elegancji, sięgamy po czerń. Świetnie pasuje do stylizowanych mebli, sztukaterii czy złotej armatury. Jest też idealnym dodatkiem do drewna czy bieli. Z łatwością stworzymy dzięki niej charakterystyczny akcent w nowoczesnej łazience. Szczególnie takiej, w której stawiamy na niebanalne rozwiązania i dodatki. 

Marka Pradyż , Kolekcja MY WAY - dostępne w salonach JETA

Czarny kolor w łazience

Czerń we wnętrzach nie jest nowym pomysłem. Wraz ze zwiększającą się popularnością stylu loftowego rosło także zainteresowanie czarnymi elementami aranżacyjnymi. Dziś wiele osób chce mieć swoją namiastkę loftu nawet w niewielkich mieszkaniach. A styl ten chętnie przenoszony jest także do łazienek. Jednak to nie za jego sprawą kolor czarny pojawił się w tego typu wnętrzach. Czarno-białe zestawienia płytek są charakterystyczne chociażby dla łazienek urządzanych w stylu art deco, który znany był już w początkach XX w. Na rynku z pewnością znajdziecie wiele modeli czarnej ceramiki sanitarnej czy mebli w tym kolorze. Towarzystwa dotrzymuje im czarna armatura łazienkowa – ostatnio przede wszystkim w najmodniejszym macie. Nie brakuje także czarnych profili kabin prysznicowych, akcesoriów łazienkowych czy – właśnie – czarnych płytek do łazienki.

Czy oznacza to, że lubimy w naszych wnętrzach mroczne klimaty?

Jak zaaranżować łazienkę z czarnymi płytkami?

Nic bardziej mylnego. Postawienie na zupełnie czarną łazienkę, dodatkowo źle oświetloną, mogłoby być rzeczywiście ryzykowne. Czarne płytki na ścianach czy podłodze powinny być raczej punktem wyjściowym, bazą, na której zbudujemy wymarzoną aranżację.

Idealnym rozwiązaniem będzie połączenie łazienki z czarnymi płytkami z drewnem. Idealnie pasują do nich gatunki egzotyczne, a także nasz rodzimy dąb. Najlepiej wykorzystać drewno w postaci fornirowanych blatów lub frontów mebli. Można także zdecydować się na podłogę z płytek imitujących naturalny rysunek drewna. Biel ceramiki dodatkowo rozjaśni takie wnętrze. Całość z pewnością wykreuje przestrzeń, w której idealnie będzie się odpoczywać.

Czarne płytki w łazience możemy także połączyć z białymi i uzupełnić złotą armaturą. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na czarne, połyskujące fronty mebli, dekoracyjne dodatki oraz efektowne oprawy oświetleniowe np. w formie kryształowych żyrandoli, otrzymamy wnętrze w stylu glamour. Idealne, gdy zależy nam efekcie wyjątkowej elegancji. Inną opcją tak klimatycznego wnętrza będzie połączenie czarnych płytek z ciemnozielonymi oraz białymi kaflami i złotymi dodatkami.

Czerń sprawdzi się także idealnie, gdy lubimy kontrasty. Nie tylko te z bielą. Przy czerni równie dobrze odnajdzie się zdecydowana większość naszych ulubionych kolorów. Urządzając łazienkę opartą na kontraście mocnych barw warto jednak pamiętać o emocjonalnym ładunku, które nieść mogą niektóre połączenia, np. czarnego i czerwonego. Takie wnętrza nie będą uspokajać, a dla wielu podniosą ciśnienie…

Łazienka i czarne płytki – co wybrać?

Chociaż czarne płytki łazienkowe nie są najpopularniejszym wyborem urządzających swoje wnętrza kąpielowe, to ich oferta rynkowa jest naprawdę spora. Szczególnie spektakularne są propozycje wielkoformatowych płyt imitujących czarny marmur. Producenci starają się, aby wzory wiernie imitowały naturę, a kamienny rysunek w obrębie jednej kolekcji powtarzał się jak najrzadziej. Świetnym przykładem takiej płytki jest Markina Gold od marki własnej JETA.

Inne ciekawe rozwiązania to klasyczne, niewielkie cegiełki typu „subway”. Pasują do wielu stylów wnętrza, w zależności od powierzchni wykończenia. Sprawdzą się idealnie, jako element podkreślający strefę umywalki lub prysznica. Znajdziemy je w ofercie wielu producentów. Czarne płytki w niewielkich formatach idealnie oddają również wzory 3D. Tworzą wtedy wrażenie dynamicznej powierzchni, która zmienia się w zależności od kąta padania światła lub miejsca, z którego ją obserwujemy.

Czarne płytki w łazience to gwarancja niepowtarzalnego efektu. Jeśli obawiacie się, że będzie zbyt przygnębiająco, zdecydujcie się na wyłożenie nimi tylko części ścian. I pamiętajcie o oświetleniu. Łazienka z czarnymi płytkami musi być nasycona światłem tak, by ciemne ściany i podłogi nie pochłonęły go w całości.

Design na topie: matowa czerń

Urządzając własną łazienkę niezmiennie stawiamy na barwy z podstawowej palety – biel, szarości, beże. Jednak gdy chcemy jej dodać nieco oryginalności lub elegancji – wybieramy czerń.

Dodaj komentarz