Geometryczne wzory na płytkach już od kilku sezonów coraz chętniej pojawiają się w ofercie producentów. Przyciągają uwagę odważnymi kolorami, deseniami nawiązującymi do kulturowych tradycji miejsc, chęcią przełamania wizualnej monotonii. Geometria sprawdza się także we wnętrzach łazienkowych.
Na naszym blogu sporo pisaliśmy już o popularnych kolorystycznych trendach. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że aktualnie kolor wręcz tworzy wnętrza łazienkowe – zmienia ich poważne, białe „oblicze” i odważnie buduje nastroje swoich użytkowników. Dziś dalej będziemy podążać ścieżką tych mniej oczywistych rozwiązań estetycznych dla łazienki (ale nie tylko). Mamy dla Was inspiracje pełne geometrycznych wzorów.
W każdym stylu
Wzory geometryczne to – wbrew pozorom – motywy bardzo uniwersalne. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach w różnych stylach. Chociaż często kojarzą się z nawiązywaniem do tradycji, jak np. desenie utrzymane w klimacie etno, tak naprawdę idealnie pasują także do nowoczesnej stylistyki.
Ożywią aranżację łazienki zdominowaną przez proste formy ceramiki i mebli, idealnie zgrają się z gładkimi płaszczyznami jednolitych kafli w różnych formatach. Geometryczne inspiracje, które dziś można dostrzec w rynkowych propozycjach płytek, najczęściej odwołują się albo do klasyki rodem z lat 20. XX w. i popularnego wtedy art déco lub też do lat 70. ubiegłego wieku, w których królowały duże desenie i wyrazista kolorystyka.
Dynamika kontra spokój
Niestety, geometryczne wzory wciąż stosunkowo rzadko można spotkać w realizowanych projektach. Oswoiliśmy już desenie kwiatowe i te utrzymane w stylu urban jungle. Jesteśmy przekonani, że tylko duży format jest w stanie zapewnić im odpowiednią rangę i wydobyć pełnię ich piękna. Podobnie jest w przypadku geometrii – im więcej przestrzeni jej przeznaczymy, tym lepszy efekt uzyskamy.
Oczywiście, w przypadku geometrycznych wzorów trzeba pamiętać o dynamice, jaką wprowadzają one do wnętrza. Jeśli zatem zależy Wam na klimacie spokoju w łazience, płytki z tym wzorem mogą okazać się nie dla Was. Wybierając te desenie warto być także świadomym tego, że geometryczne motywy mogą zmienić proporcje pomieszczenia i optycznie go powiększyć lub zmniejszyć. Np. podłużne wzory, jak te w kolekcji Chimera marki Cedit – w zależności od sposobu ich ułożenia – wizualnie wydłużą lub poszerzą wnętrze.
Niewielki format i mocne desenie inspirowane Afryką – kolekcja Mattionelle Margherita marki Mutina, projekt: Nathalie Du Pasquier Duże wzory na płytkach Chimera marki Cedit, projekt: Elena Sarmistraro Nowe wzory w klasycznej kolekcji Marmo od Bisazza Dekoracyjne elementy serii Brainstorm Tubądzin
Odważne i efektowne
Lubię wyraziste wzory. Moje ulubione motywy na płytkach to z pewnością duże, miękkie desenie nawiązujące do estetyki wzornictwa z lat 60. i 70. XX wieku. Pamiętacie może film Zabójczy numer w reżyserii Paula McGuigana? Widziałam go już kilka razy, ale za każdym razem w oczy rzucają mi się tapety w mieszkaniach Lindsey i Slevina, jakby żywcem wyjęte ze wspomnianej estetyki. Pewnie dlatego nie mogę napatrzeć się na kolekcję Operae od Ornamenty, czy One od marki 41zero42. Odważne? Pewnie, ale jaki dają efekt!
Zdjęcie główne: Kolekcja Geometrica od Opoczno