Design na topie: matowa czerń

Urządzając własną łazienkę niezmiennie stawiamy na barwy z podstawowej palety – biel, szarości, beże. Jednak gdy chcemy jej dodać nieco oryginalności lub elegancji – wybieramy czerń. Najlepiej tę w wersji matowej.

Czerń – kolor z potencjałem

Czerń to zawsze dobry wybór. Z jednej strony jest elegancka i klasyczna, świetnie łączy się ze stylizowanymi meblami albo z modnymi wykończeniami drewnianymi lub imitującymi drewno. Z drugiej – czerń niewątpliwie ma potencjał, by stanowić charakterystyczny akcent dla nowoczesnych łazienek, w których rządzi styl minimalistyczny czy industrialny.

Fokus na mat

Czerń w łazienkach nie jest bynajmniej hitem ostatnich sezonów. Można ją spotkać np. w czarno-białych zestawieniach płytek czy wyposażenia charakterystycznych dla stylu art déco. Na rynku z pewnością znajdziecie wiele modeli czarnej ceramiki sanitarnej czy mebli wykończonych w tym kolorze. Jednak to niezwykła popularność we wnętrzach stylu loftowego przyniosła prawdziwy szał na łazienkową czerń.

Z salonów w mgnieniu oka moda ta przeniosła się do łazienek. Niezależnie od ich wielkości, czy – jak widać to coraz częściej – stylu, w którym urządza się przestrzeń kąpielową. Niewątpliwe świadczy to o niepodważalnej sile tego trendu. Ostatnio dodatkowo zdominowanego przez matowe wykończenie czarnych powierzchni elementów łazienkowych.

Idealna do łazienki

Matowa czerń bez problemu odnajdzie się w łazience – bynajmniej nie jest synonimem zimnych klimatów i mało delikatnych faktur. Często w dotyku sprawia wrażenie nieco aksamitnej, mniej zimnej niż wersja polerowana. Może jest to wyłącznie mój osobisty sposób odbioru tego typu wykończenia, niemniej posiada on coraz większą liczbę zwolenników. Kolekcje armatury w czarnym macie ma w zasadzie w swojej ofercie każdy producent baterii.

To rozwiązanie kolorystyczne szybko odnalazło się także na profilach kabin prysznicowych. Kolor odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę w przypadku ceramiki sanitarnej oraz płytek – także czarnej w wersji mat. Zakończone w zeszłym tygodniu targi ISH pokazały natomiast, że chętniej akcentowana jest estetyczna spójność wszystkich elementów łazienkowego wyposażenia. Dlatego też w ofercie producentów pojawiają się także mydelniczki, wieszaki czy półki w identycznym z wykończeniem armatury kolorze.

Musi być przytulnie…

Łazienka jest miejscem odpoczynku, relaksującego odosobnienia. Musi być zatem przytulna, zaaranżowana zgodnie z naszym upodobaniem i poczuciem estetyki. Wrażenie higieniczności – dominujące jeszcze do niedawna – przestało być aż tak istotne. W łazienkach znajdziemy dziś więc dywany, zasłony, lustra w ramach, awangardowe oprawy oświetleniowe, fotele i naturalne materiały. W takich przytulnych wnętrzach matowa czerń odnajduje się bardzo dobrze jako dekoracyjny dodatek, charakterystyczny akcent. Podobnie jak biel, wprowadzi do wnętrza naturalną równowagę. Czarny mat nie musi być wyznacznikiem łazienki industrialnej. Zapraszamy do naszego przeglądu.

Zdjęcie główne: Meble i umywalka Frame oraz wanna Water Jewels marki VitrA