Design na topie: ceramika sanitarna w kolorze

Przyznacie Państwo, że w kwestii koloru dzieje się w ostatnim czasie w łazienkach sporo. Wprawdzie wciąż urządzamy się głównie w odcieniach barw ziemi, a na ścianach i podłogach królują płytki z wzorami kamienia i drewna, to coraz odważniej sięgamy także po niestandardowe rozwiązania kolorystyczne.

Zaprzyjaźnieni z kolorem

Najchętniej chyba te dotyczące dekoracji ściennych albo armatury. Na ścianach odważniej pojawiają się pastele albo klimatyczne dekoracje tropikalne. Baterie w kolorze czarnym czy białym można uznać już za nowy standard obok rozwiązań chromowanych. Ale w minionym roku w wielu łazienkach swoje miejsce znalazła także złota armatura. Bawimy się kolorem, a jego towarzystwo w strefie łazienki sprawia nam coraz więcej przyjemności.

Kolorowe WC

Co powiecie na pomysł, by pójść o krok dalej i zdecydować się na łazienkową ceramikę w kolorze? Nie jest to zupełnie nowy pomysł. Dobrze pamiętam włoskie targi sprzed 10 lat, podczas których wielu producentów ceramiki sanitarnej zaproponowało takie rozwiązania. Były to najczęściej modele wykończone w macie, w odcieniach beżu, szarości i czerni. Niestety, kolejne lata wyciszyły ten trend. Wrócił jednak i to ze zdwojoną siłą. Dziś kolorowe WC i umywalki proponują nie tylko niszowi, designerscy producenci z Włoch, ale także giganci tego przemysłu, jak Ideal Standard, Roca czy Villeroy&Boch.

Projektowe wyzwanie

Wykorzystanie w aranżacji łazienki kolorowej umywalki lub toalety nie jest zupełnie prostym zabiegiem. Szczególnie, jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza „trudniejsze” kolory, jak niezwykle modny różowy czy turkusowy, albo dodatkowo połączyć je z większą liczbą barw. Warto wtedy skorzystać z porady architekta i przyjrzeć się efektowi końcowemu na wizualizacji. Wydaje się jednak, że wysiłek ten będzie opłacalny – możecie być pewni oryginalnego rezultatu, a łazienka będzie zachwycać przez wiele sezonów.

Na rynku najczęściej dostępna jest ceramika w czerni. Tu bez problemu możemy liczyć na zakup całej kolekcji: umywalki, WC i bidetu (np. w serii Kartell by Laufen marki Laufen). Jednak producenci temat kolorowej ceramiki traktują coraz odważniej. Dotyczy to przede wszystkim umywalek, które pojawiają się już we wszystkich modnych kolorach – zarówno w macie, jak i połysku, a także łączone w duety z bielą lub czernią. Jeżeli chodzi o toalety i bidety tu dominują przede delikatniejsze barwy: beż, szarość, seledyn czy jasnoniebieski. Ale pojawiają się też konkretniejsze propozycje, np. kolekcja File 2.0 od Artceram w mocnym różu.

Czy należy obawiać się tego typu rozwiązań ze względów praktycznych? Nie – kolor na ceramice powstaje najczęściej w wyniku barwienia w masie, ewentualnie lakierowania powierzchni. Obie metody są jednak wyjątkowo efektywne i trwałe.

Zdjęcie główne: Kolekcja Plana od Scarabeo