art deco

Stylowa łazienka – art déco w roli głównej

Styl art déco nieustannie inspiruje. Pomimo że w architekturze pojawił się już sto lat temu, niezmiennie cieszy oko niepowtarzalnym charakterem i pięknem form. W tym stylu urządzane są również łazienki. To propozycja dla miłośników wysmakowanego stylu i harmonii.

Art déco – głównie ze względu na swą nazwę – może przywodzić na myśl bogate zdobienia i dekoracyjność. Nic bardziej mylnego. Styl ten powstał w opozycji do secesji, zarzucając jej właśnie nadmierny brak dyscypliny. Art déco to zatem harmonia, funkcja, myślenie o projektowanym przedmiocie w kontekście wpływu na człowieka, wysokiej jakości materiały. Mnie ten styl kojarzy się jednak przede wszystkim z elegancją i szlachetnością. Dlatego też bardzo odpowiadają mi łazienki zaaranżowane w tym klimacie. Są idealną opozycją dla wszechobecnego minimalizmu i scandi.

Stylowo, czyli jak?

Współczesna łazienka w stylu art deco nie musi być wcale duża. Nie musi także bezkompromisowo wykorzystywać biało-czarnych, geometrycznych połączeń na marmurowej posadzce. Dziś marmur możemy z powodzeniem zastąpić płytkami ceramicznymi, a duet black&white innym kontrastowym zestawieniem (zobaczcie np. nową kolekcję Grunge marki Tubądzin). Nie musi także koniecznie być zdobiona popularnymi w art deco ornamentami.

Aranżacja z konsolą umywalkową Diva marki Scarabeo

Nawiązująca do stylu art deco kolekcja Grunge od Tubądzin

Stylowa aranżacja z płytkami Hika Cersanit

Sedno art deco

Postawcie na szlachetne formy – te nawiązujące do sedna tego stylu. Myślę tu o konsolach umywalkowych na stalowych nóżkach, marmurowych blatach, masywniejszych wykonanych z drewna szafkach czy armaturze o klasycznych, prostych formach. Tak naprawdę najważniejszą rolę grają tu detale. To one mają sprawić, że łazienka nabierze ostatecznego szlifu. Art déco lubi kolor złoty. Można z powodzeniem wykorzystać go w ramach luster, oprawach oświetleniowych, akcesoriach łazienkowych czy wspomnianych bateriach (dziś coraz więcej więcej producentów oferuje wykończenia w tym kolorze: zobaczcie baterię Illusion od Besco, czy Edge marki Axor). Przy aranżacji łazienki w tym stylu warto postawić także na drewno, np. w przypadku mebli czy rośliny (art déco najbardziej upodobał sobie palmy). Kolorystyka takiego wnętrza – ścian i podłóg – może być utrzymana w  klasycznym zestawieniu black&white, a także innych ciemnych barwach. Współcześnie równie dobrze można wykorzystać także wszelkie inne kolory z palety „stonowanych”: taupe, beże, brązy łączone ze złotem (kolekcja Sheen Tubądzin), czy delikatną zieleń.

Po lewej: bateria Edge marki Axor – polerowany brąz. Projekt: Jean-Marie Massaud. Po prawej: bateria Illusion od Besco

Po lewej: konsola z umywalką i wanna z kolekcji Ribbon Ex.T. Projekt: Sebastian Herkner. Po prawej: kolekcja Suede Cerasa

W dawnym stylu, ale nowocześnie

Warto podkreślić, że współczesne nawiązania do stylu art déco nie wykluczają urządzenia łazienki nowoczesnej i wykorzystującej nowe materiały czy technologie. Pokazywana tu konsola z umywalką Ribbon marki Ex.t wykonana została z materiału Livingtec. Trzymając się wytycznych aranżacji w tym klimacie przede wszystkim warto pamiętać o wspomnianej harmonii, symetrii i funkcjonalności.

Na zdjęciu głównym kolekcja płytek Sheen marki Tubądzin

.