Łazienka to świat wody. W zasadzie wszystkie czynności higieniczne związane są z jej wykorzystaniem. Dlatego też warto się o nią zatroszczyć – dziś wymagają od nas tego zarówno zachodzące w świecie zmiany, jak i nasza rosnąca świadomość ekologiczna.
Technologia pozwala oszczędzać
22 marca – jak co roku – obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Jak informują specjaliści, stan zasobów wodnych na świecie budzi niepokój. Niebagatelny wpływ mają na to gwałtowny wzrost liczby populacji, industrializacja, zmiana klimatu oraz intensywne gospodarowanie przez człowieka zasobami planety. Dlatego zmiany warto wprowadzać już w skali mikro. Od lat mówiąc o ekologii w łazience, myślimy o poszanowaniu wody oraz mądrej higienie.
Producenci armatury czy ceramiki prześcigają się w opracowywaniu nowych rozwiązań. Dziś technologia pozwala osiągać maksymalne efekty higieniczne przy niskim zużyciu wody – wydajna armatura, miski WC, specjalnie konstruowane mechanizmy spłukiwania toalet, czy elektroniczne systemy kontroli zużycia wody. Wybierając baterie czy wyposażenie do łazienki warto mieć na uwadze te możliwości. To nie tylko sprawa oszczędności wydatków związanych z rachunkami za wodę. To także kwestia naszej odpowiedzialności za świat.
Możliwości odzyskania
Mówiąc o ekologii w kontekście łazienki nie sposób nie wspomnieć o kwestiach związanych z odzwyskiwaniem wody. Zrównoważony rozwój obejmuje także odpady, jakie generujemy w łazience. Chodzi tu zarówno o ścieki, ale też o straty energii. Na rynku pojawiają się kolejne pomysły na to, jak wykorzystać wodę, która dotąd bezpowrotnie wędrowała do sieci kanalizacyjnej. Wodę szarą można powtórnie użyć, zaś ścieki wstępnie oczyścić, tak by do kanalizacji trafiało mniej szkodliwych odpadów. Marka Laufen jest na ostatniej prostej w kwestii wdrożenia toalety SAVE!.
W jej konstrukcji wykorzystano proste prawa fizyki – naturalną grawitację, dzięki której uryna oddzielana jest od ciał stałych i wody. Umożliwia to ich oczyszczanie. Najważniejszą innowacją jest tu opracowany przez studio projektowe EOOS syfon odprowadzający urynę, który prowadzi ją do ukrytego odpływu z wykorzystaniem jedynie napięcia powierzchniowego. W efekcie, to co zostaje spuszczone z wodą w toalecie dzielone jest na trzy elementy: wodę, urynę i ciała stałe. Wszystko przygotowane jest do dalszego wykorzystania lub filtracji. Firma Laufen zastosowała tę koncepcję w nowej konstrukcji toalety z ceramiczną miską, której kształt zoptymalizowano tak, aby kierował przepływem wody. Choć tego typu rozwiązania to dla wielu z nas wciąż pieśń przyszłości, warto mieć świadomość, w którą stronę już dziś zmierza kreowanie łazienki w wymiarze eko.
Bateria Grohe Plus posiada wbudowany wyświetlacz LED, który precyzyjnie podaje temperaturę wypływającej wody. Bateria pokazuje także, jak często używamy zbyt ciepłej wody w sytuacjach, które tego nie wymagają Przycisk do systemu podtykowego WC z dwudzielnym spłukiwaniem Visign od Viega – pozwaja na wybór opcji użycia w toalecue mniejszej lub większej ilości wody Bateria termostatyczna EcostatE marki Hansgrohe – to zawsze dobre rozwiązanie wpływające na oszczędność wody
Świadomy wybór
Ostatnia kwestia związana z ekologiczną świadomością dotyczy wyboru konkretnych produktów. Warto zainteresować się tymi, których producenci zadbali o odpowiednią jakość procesów wytwórczych. Taka wiedza nie jest rzeczą trudno dostępną – firmy coraz częściej podkreślają swoją świadomość ekologiczą, dbałość o środowisko i możliwość poddania swoich produktów recyklingowi. Warto zatem korzystać z produktów wywtarzanych z naturalnych surowców.
W łazience idealnym przykładem takiego rozwiązania jest ceramika sanitarna. Aktualnie na rynku pojawia się coraz więcej propozycji wykorzystujących tzw. cienkościenną ceramikę. Jej atutem – oprócz wyjątkowego wyglądu – są oszczędniejsze zużycie surowców podczas produkcji, mniejsza waga gotowych elementów, a także mniejsza eksploatację środowiska naturalnego. Wybierając produkty łazienkowe warto przyjrzeć się także stali. Specjalizująca się w tego typu produktach marka Kaldewei podczas produkcji wykorzystuje wyłącznie naturalne surowce, co oznacza, że po zakończeniu okresu użytkowania, jej wanny czy umywalki można poddać 100% recyklingowi. Firma skupia się także na wykorzystaniu przyjaznych dla środowiska procesów produkcyjnych.
Kwestia świadomości ekologicznej to nie tylko problem projektantów czy też producentów wyposażenia łazienkowego. To także nasza odpowiedzialność. Warto pamiętać, że to jak korzystamy z naszej domowej łazienki jest też wyrazem odpowiedzialności za los całej planety.
Zdjęcie główne: Zestaw prysznicowy Amiga Verdeline z deszczownią od Ferro pozwala oszczędzać wodę dzięki wbudowanym ogranicznikom przepływu oraz systemowi napowietrzającemu