Biała łazienka – sposób na eleganckie i ponadczasowe wnętrze

Biel w łazience jest pod każdym względem wyjątkowa. Kolor ten jak żaden inny oddaje to, co w łazienkowym wnętrzu jest najważniejsze – poczucie neutralności, czystości i spokoju.

Dobrze pamiętam jak lata temu (może około 2008 roku) łazienki zdominowała biel. W pewnym sensie było to dla mnie „objawieniem” – od kilku lat zajmowałam się tematyką wnętrz łazienkowych, jednak do tamtej pory nic aż w takim stopniu nie przykuło mojej uwagi. Na tyle zgrało się to z moim poczuciem estetyki, że urządzając swoją pierwszą, własną łazienkę wykorzystałam głównie biel. Pomimo że w ostatnim czasie kolor ten nie dominował już w takim stopniu, wykańczając kolejną również postawiłam na tę barwę. Absolutnie nie żałuję.

Łazienki w bieli, czyli uniwersalne wnętrza

Biały kolor jako podstawa aranżacji łazienkowego wnętrza znowu zyskuje na popularności. Chociaż w jego przypadku trudno mówić o byciu trendy. Biały jest, był i będzie kolorem kojarzonym z łazienką i najchętniej wykorzystywanym w tym wnętrzu. Dzieje się tak, chociażby z uwagi na fakt, że ceramika łazienkowa, jak i wanny czy brodziki, mają najczęściej kolor biały. Oczywiście, producenci i projektanci lansują wielobarwne elementy łazienki tłumacząc to pozytywnym wpływem na budowanie naszych nastrojów. Nie odmawiam im racji. Jestem jednak zdania, że stonowane pod względem kolorystycznym wnętrza posłużą nam dłużej, a w efekcie łatwiej będzie im pozytywnie wpływać na nasze emocje. Biel świetnie sprawdzi się w małych łazienkach, którym zapewni optyczne powiększenie. Wraz z odpowiednio dobranym oświetleniem idealnie rozjaśni przestrzeń pozbawioną dostępu dziennego światła. I zawsze pozostanie elegancka i ponadczasowa.

Kolekcja All in White od Tubądzin

Białe płytki – czy tu wieje nudą?

Myśląc o białej łazience przede wszystkim stawiamy na płytki. Ale dziś spokojnie moglibyśmy pokusić się o urządzenie wnętrza kąpielowego w bieli w wersji „total look”. Na rynku dostępnych jest mnóstwo białych mebli, a także armatury. Sceptycy zapytają – czy takie wnętrze, aby nie jest nudne, banalne? Decydując się na dominację bieli warto rozejrzeć się za płytkami ze wzorem, mozaiką lub płytkami 3D (np. kolekcje All in White Tubądzin lub Evoke marki ZYX). To świetne rozwiązanie dla podniesienia dynamiki aranżacji w bieli. Podobnie jak zestawianie ze sobą płytek polerowanych, satynowych czy w macie. Można także wykorzystać oryginalne formaty – np. niewychodzące z mody płytki typu „subway”. Biel idealnie komponuje się z wszelkimi innymi kolorami. Świetnie wyglądać będzie w połączeniu z modną czernią (np. z czarną armaturą), z naturalnym drewnem, płytkami oddającymi urok kamienia czy szarością. Uniwersalność bieli jest jej główną siłą. Urządzając łazienkę w tym kolorze możemy być spokojni – to wnętrze sprawdzi się przez lata, a w razie potrzeby łatwo będzie je przearanżować.

Jak urządzić ponadczasową łazienkę?

Urządzając łazienkę, mierzymy się z wieloma trudnościami. Metraż, jakim dysponujemy, nie zawsze pozwala na to, aby urządzić łazienkę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, marzeniami. Na szczęście producenci oferują szereg możliwości, dzięki którym aranżacja łazienki staje się prostsza, a marzenia się spełniają!

Poniżej przedstawię Państwu kilka podstawowych zasad, z którymi remont łazienki lub jej aranżacja nie będzie wyzwaniem, a pomieszczenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale również zachwycające pod względem wizualnym!

Po pierwsze — sanitaria na wymiar!

Ponadczasowa łazienka? Jaka musi być? Przede wszystkim powinna w niej panować harmonia i spójność aranżacyjna. Najlepiej unikać sytuacji, w której elementy armatury sanitarnej do siebie nie pasują. Warto zatem decydować się na jednego producenta i jedną kolekcję. Dzięki temu zyskujemy pewność, że kształt, kolor i wykonanie będą tworzyć jednolitą całość. Stosując tę zasadę, możemy być spokojni, że mamy ponadczasową łazienkę! Jednak to nie wszystko — przejdźmy dalej!

Po drugie — wybór mebli łazienkowych! Postaw na jakość!

Wybierając meble łazienkowe postaw na wysoką jakość wykonania, która wiąże się z funkcjonalnością, ale i ponadczasowością. W szczególności warto zwrócić uwagę na charakterystykę danego materiału. Jaką ma odporność na uszkodzenia mechaniczne? Jak reaguje na wilgoć i wodę? To czynniki, które odpowiadają za to, jaki czas będziemy użytkować meble. Jeśli dysponujemy małą łazienką, nie warto decydować się na gotowe komplety. Indywidualne zamówienie będzie w takim wnętrzu idealnym rozwiązaniem.

Po trzecie — aranżacja łazienki w zgodzie z naszymi potrzebami!

Decydując się aranżację łazienki lub jej remont, powinniśmy przede wszystkim skupić się na naszych potrzebach. Ponadczasowa łazienka, a może klasyczna łazienka? Która z tych stylizacji spełni nasze oczekiwania? Oczywiście istotne jest też barwa oraz wyposażenie łazienki. Stonowane barwy, a może w odcieniach szarości? Możliwości jest bardzo dużo! Czy dobrym rozwiązaniem będzie wanna, a może kabina prysznicowa? Tę kwestię również należy odpowiednio rozpatrzyć. Jedno jest pewne — producenci oferują tak szeroki wybór produktów do łazienki, że bez żadnych trudności dopasujesz je pod swoje oczekiwania!

Jak urządzić łazienkę w stylu retro?

Urządzanie łazienki w stylu retro wymaga zastosowania pewnych kluczowych elementów. W takiej przestrzeni powinna być harmonia oraz moc dodatków. Kwintesencją łazienki retro jest dbałość o szczegóły i estetykę. Kolor biały, jak i drewniane elementy wykończenia — warto na to postawić, aby uzyskać odpowiedni charakter łazienki. Na ścianie można na przykład powiesić lustra. Świetnie sprawdzą się płytki biało-czarne ułożone w kształcie szachownicy. Klimatu retro dodają też baterie umywalkowe. Najlepiej postawić na klasyczne dwuuchwytowe, wolnostojące o matowym wykończeniu.

Retro łazienka

Zobacz więcej inspirujących projektów z RETRO łazienką.

Dodaj komentarz