Technologia i higiena – nowoczesna łazienka w dobie pandemii

Rok 2020 stanął pod znakiem czystości. Wszystko za sprawą światowej pandemii, która skutecznie wpłynęła na wiele aspektów naszego życia. Także w zakresie utrzymania higieny.

„Zdezynfekuj ręce” i „nałóż maseczkę” to hasła, z którymi zdecydowanie kojarzą się nam ostatnie miesiące. Co warto podkreślić, utrzymanie higieny osobistej nie jest już tylko sprawą własnego zdrowia. Dziś powinniśmy rozumieć je jako jednoczesne dbaniem o innych. Dlatego właśnie tak bardzo zyskały na znaczeniu rozwiązania łazienkowe, o których jeszcze jakiś czas temu specjalnie byśmy nie pomyśleli. Mam na myśli bezdotykowe baterie czy przyciski spłukujące, toalety myjące, czy materiały, które ograniczają namnażanie się bakterii na sprzętach przeznaczonych do łazienki.

Higienicznie i oszczędnie

Bezdotykowe baterie nie są nowym rozwiązaniem. Znamy je dobrze z toalet w miejscach publicznych. Idealnie pasują tam ze względu na oszczędność wody oraz możliwość utrzymania higieny. Rozwiązania te sterowane są na podczerwień – uruchamiają wypływ wody w momencie pojawienia się rąk w zasięgu sensora, a zamykają po ich odsunięciu, co zdejmuje z użytkownika obowiązek dotykania powierzchni baterii. W przestrzeni publicznej zapewniają zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu. Ale czy nie moglibyśmy ich przenieść także do naszych prywatnych łazienek? Zdecydowanie tak, tym bardziej, gdy w domu mieszka kilka osób. Każdorazowe dotknięcie przez nie powierzchni baterii to potencjalne zostawienie na niej przenoszonych na dłoniach drobnoustrojów. Do łazienki prywatnej warto wybrać model z mieszaczem, który pozwoli na ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Nie trzeba martwić się także o zasilanie prądem takich baterii – można skorzystać z zasilania sieciowego, bądź wybrać rozwiązanie z baterią.

Czysta sprawa

Podobnie ma się sytuacja z przyciskami uruchamiającymi do WC. Zazwyczaj dotykamy ich jeszcze przed umyciem rąk po skorzystaniu z toalety. Producenci proponują nam rozwiązania bezdotykowe, dodatkowo wykonane z materiałów łatwych w utrzymaniu czystości, takich jak szkło czy stal nierdzewna. Spłukiwanie uruchamiane jest tutaj po zbliżeniu dłoni do odpowiednio oznaczonego pola, co ogranicza kontakt z ewentualnymi bakteriami i zarazkami. Takie rozwiązania w swojej ofercie posiadają marki Geberit, Laufen, Roca czy Viega. Przykład - bezdotykowy przycisk Sigma od Geberit

Co jeszcze?

Kwestie higieny – nie tylko w kontekście pandemii – są wyjątkowo istotne z perspektywy producentów. To zdecydowanie efekt zapotrzebowania ze strony użytkowników łazienek – żyjemy bardziej świadomie i na rozwiązania dbające o nasze zdrowie jesteśmy w stanie wydać coraz więcej. Widać to chociażby na przykładzie wspomnianych już toalet myjących, których oferta rynkowa systematycznie rośnie. Innymi przykładami niech będą chociażby specjalne powłoki wykorzystywane np. na ceramicznych umywalkach czy miskach WC (np. na bazie jonów srebra) zapobiegające namnażaniu się bakterii na ich powierzchni.

Roca proponuje natomiast brodziki wykonane z opatentowanego materiału Senceramic o zminimalizowanej porowatości co pozytywnie wpływa na osadzanie się na nim wszelkich zanieczyszczeń.

Niemiecka marka Schmiddem Design oferuje natomiast pierwszą na świecie szczotkę toaletową wolną w 99,99% od zarazków i bakterii. Wszystko dzięki zastosowaniu promieniowania UV-C pochodzącego z wbudowanych diod UV-C. Szczotka Wunderblau zasilana jest za pomocą baterii bądź bezpośrednio z sieci. Oprócz walorów higienicznych, realnie wpływa na zmniejszenie ilości zużywanych co roku szczotek toaletowych (powinny być wymieniane ze względów higienicznych co trzy miesiące), a jej konstrukcja – wykorzystująca silikon i powłokę hydrofobową – pozwala na jej szybsze spłukanie i zużycie mniejszej ilości wody.

Po lewej: pisuar Euret Roca aktywuje spłukiwanie automatycznie po każdym użyciu. Po prawej: bezdotykowa bateria z kolekcji Eurocube marki Grohe.

Po lewej u góry: wykonany z czarnego szkła bezdotykowy przycisk spłukujący Visign for More 205 sensitive marki Viega. Poniżej: Szczotka WC praktycznie bez bakterii – Wunderblau marki Schmiddem Design. Po prawej: brodzik Cratos marki Roca wykonany z higienicznego materiału Senceramic.

Na zdjęciu głównym: bezdotykowe rozwiązanie od Schell – bateria Celis.

Dodaj komentarz