szczegóły w łazience

Zwracasz uwagę na szczegóły w łazience? Sprawdź te!

Szczegóły w łazience, o których przeczytasz w tym artykule, dla jednych są ważne, dla innych nie mają znaczenia. Jeśli jednak cenisz sobie perfekcjonizm, możesz mieć je na uwadze podczas remontu.

Większość opisanych poniżej szczegółów jest związanych z poczuciem estetyki we wnętrzu, część warto uwzględnić podczas planowania budżetu.

Grubość płytek

Zwróć uwagę, że najczęściej mierzymy pomieszczenie uwzględniając wnęki, okna, drzwi, wszelkie powierzchnie, szerokości i wysokości. Jest jednak parametr, o którym nie zawsze się pamięta. Grubość płytek, jakie wybierasz do swojej łazienki.

Pomiarowe błędy w projekcie łazienki, szczególnie problematycznej, często wykluczają pieczołowicie dobrane elementy wyposażenia, jak kabinę prysznicową. Nie montujesz jej przed położeniem płytek, tylko po i wtedy może spotkać Cię zawód, kiedy brakuje jednego lub kilku milimetrów, by wszystko pasowało.

Oczywiście takie szczegóły w łazience są do opanowania, najlepiej na etapie wyboru glazury. Pamiętaj, że salon łazienek w Poznaniu oferuje bezpłatne wykonanie wizualizacji z pomocą projektanta wnętrz. Sprawdź, gdzie dokładnie skorzystasz z tej oferty.

Wylewka przy umywalce

Szczegóły w łazience są często związane z tym, co dla użytkownika jest praktyczne oraz z wykorzystaniem przestrzeni. Pamiętaj jednak, by uwzględnić wysokości zabudowy w miejscu zainstalowania umywalki. Chodzi o ilość miejsca wokół wybranego produktu oraz wysokość szafki, czy zabudowy. W przypadku wybrania umywalki nabaltowej – także jej wysokość.

Miska sedesowa naprzeciwko wejścia

To nie jest szczegół w łazience, który łatwo uwzględnić. Można zarzucić mu obraz niemiły dla oka, ale prawda jest taka, że część naszych Klientów wychowało się w blokowisku, gdzie wejście do ustępu, czyli małe WC i widok muszli zaraz po otwarciu drzwi jest normą. Ponadto w przypadku remontu wtórnego – najczęściej przyłącza są zlokalizowane w konkretnym miejscu i z różnych powodów nie ma możliwości przeniesienia kompaktu.

Jednak, gdy chcesz mieć łazienkę perfekcyjną i Twój portfel pozwala Ci na dodatkowe działania – pomyśl o przeniesieniu instalacji w dogodniejsze i intymniejsze miejsce.

Ograniczenia w otwieraniu drzwi szafek/kabin

To jest szczegół, a nawet błąd projektowy wynikający z nieprawidłowości pomiarowych. Obecnie szeroki asortyment wyposażenia ma ogromny zakres rozmiarów. Ponadto oferta mebli na zamówienia jest praktycznie nieograniczona.

Są jednak sytuacje, gdzie pomieszczenie dedykowane łazience nie podlega przebudowie, jest nieustawne i nie ma wyjścia aranżacyjnego. Wówczas pomyśl o tym, czy zamiast zamykanej szafki nie możesz mieć regału, albo czy kabina do prysznica musi być zamykana, czy… wystarczy, żeby była zasłonięta zasłoną?…

Praktyczna wskazówka na etapie planowania użyj taśmy samoprzylepnej i oznacz na podłodze zasięgi poszczególnych elementów ruchomych z uwzględnieniem ich powierzchni bazowej i przestrzeni do poruszania się człowieka.

Różne wymiary płytek położonych obok siebie

Dla jednych Klientów asymetryczne płytki to zabawa aranżacją. Inni wolą mieć wszystko pod tzw. linijkę. Żadna z postaw nie jest zła. To użytkownik będzie codziennie patrzył na wnętrze, jakiego sobie zażyczy.

Różne rodzaje płytek użyte w łazience bardzo często mają za zadanie optyczne operowanie przestrzenią np. poszerzenie ciasnej łazienki. Kafelki łazienkowe służą też wyznaczaniu stref.

Praktyczna wskazówka: jeśli wybierasz płytki z różnych ofert zwróć uwagę, czy jedne nie są zwykłe, a drugie rektyfikowane. Wówczas różnica w wymiarze każdej jednej płytki położonej obok siebie to około 2 mm. Czym innym jest asymetria, ale jednak w pewnym sensie geometryczna, asymetryczna, a czym innym tego typu drobiazgi, gdzie na dole nie widać prawie różnic, a na górze ściany wzór może się nieestetycznie rozjeżdżać.

Płytki łazienkowe strukturalne na zewnętrznych narożnikach

To także jest sprawa sporna, czy kafelki strukturalne, z wypukłościami, powinny być położone na brzegach wypukłego łączenia ścian.

Remont przechodzi kilka etapów. Najpierw projekt i wzajemne uzgodnienia, pod okiem właściciela. Wybór wyposażenia, w tym płytek. Następnie praktyczna realizacja, która odsłania uchybienia. Podczas niej mamy jeszcze fachowca ekipy remontowej. Od niego zależy, jak zrealizuje zamysł projektanta i właściciela w praktyce. Jeśli jest to precyzyjne i efektowne wykonanie, nie będzie psuło końcowego efektu.

Niedoszacowanie wysokości przy lokalizacji lustra

Ergonomia w pomieszczeniu, z którego korzystasz codziennie jest bardzo ważna. Pamiętaj, by dać szansę każdemu użytkownikowi na wygodne przejrzenie się w lustrze. Nie musisz dopasowywać wysokości lustra do wzrostu dzieci, ale zadbaj o komfort najwyższego inwestora. Dzieciom możesz dodać dodatkowe lusterko lub zapewnić podest.

Oświetlenie przy lustrze niedopasowane do pełnionej funkcji

Oświetlenie w łazience jest bardzo ważnym elementem, szczególnie gdy nie ma w pomieszczeniu okna. Trzeba zastąpić dzienne światło sztucznym z zachowaniem pełnej funkcjonalności.

Oczywiście, główne lustro nie musi służyć np. malowaniu się. Jeśli w praktyce użytkowania okaże się niewystarczające w tym zakresie przy niewielkich kosztach można zastosować rozwiązanie z ruchomym lusterkiem, dokupić oświetlenie, itd.

opracowanie zagadnienia: Dawid Gębski (Salon łazienek Poznań Komorniki)

Zapytaj o ofertę: 575 002 252, e-mail: dgebski@jeta.pl

Dodaj komentarz