Japandi – wyjątkowa fuzja stylów

W naszych domach coraz częściej gości japandi – styl dla miłośników przytulnego minimalizmu. Jak powstało japandi i jak urządzać łazienki w zgodzie z tym trendem? Podpowiadamy.

Udane połączenie

Pisaliśmy już Państwu o różnych sposobach na urządzenie łazienki – w stylu art déco, boho, czy scandi. Każdy z nich oferuje bogactwo różnorodności zgodne z potrzebami użytkowników. Stosunkowo nowym w tym zestawieniu jest styl japandi, będący połączeniem skandynawskiej przytulności z japońskim umiłowaniem do prostoty i minimalizmu.

Japandi tworzy wnętrza funkcjonalne, proste w formie, przestronne, a zarazem przytulne. Jego nazwa wskazuje, że czerpie z popularnego scandi, który łączy z aranżacyjnymi motywami prosto z Japonii. Dlatego znajdziemy tu przytulność i funkcjonalność rodem ze Skandynawii zestawione z umiarem w temacie dekoracji, zafascynowaniem naturą i wizualnym spokojem właściwym dla wnętrz mieszkańców kraju kwitnącej wiśni. Miejsce idealne? Dla wielu z pewnością tak!

Japandi – co go wyróżnia?

Aranżacje w stylu japandi to wnętrza przemyślane w każdym szczególe. Są ascetyczne (nie znajdziecie w nich niczego, co nie służy konkretnemu celowi), a zrazem przytulne. Meble i pozostałe elementy wyposażenia zachwycają oszczędną formą, czystością linii i naturalnością materiałów, z jakich zostały wykonane. Właśnie dlatego we wnętrzach w stylu japandi znaleźć można tak dużo szlachetnego drewna. Stanowi ono idealne tło dla prostych kształtów mebli. W tego typu wnętrzach spotkać można także takie naturalne materiały jak len, rattan, kamień czy glina.

Kolejną ważną cechą japandi jest przestronność projektowanych w tym stylu wnętrz. Oczywiście – spory metraż jest zawsze pożądany. Niemniej ważniejsza jest tu przestronność rozumiana jako asceza w dziedzinie formy, liczbie dekoracji, ograniczeniu do minimum niezbędnych detali. Japandi lubi naturalne kolory: beż, szarości, złamaną biel, ale równie dobrze widziane są tu mocniejsze akcenty kolorystyczne, które nadają wnętrzom wyrazisty charakter.

Jak urządzić łazienkę w stylu japandi?

Łazienka to zazwyczaj najmniejsze pomieszczenie w naszych mieszkaniach i domach. Nie oznacza to jednak, że japandi nie sprawdzi się także w Twojej łazience. Wystarczy zastosować się do podstawowej zasady – mniej znaczy tu więcej. Bazą japandi jest drewno. Warto wykorzystać je zarówno na podłodze, jak i na ścianach. To także świetne rozwiązanie w przypadku mebli. Jeśli nie jesteś przekonany do zastosowania drewna w wilgotnym pomieszczeniu, wykorzystaj płytki drewnopodobne. Delikatne, proste formy umywalki, wanny czy toalety będą najlepszym rozwiązaniem. Wszyscy, którzy mają ochotę na bliższe spotkanie z japońską tradycją kąpieli, mogą wybrać wannę typu ofuro. Zazwyczaj ma ona niewielkie rozmiary, jest jednak stosunkowo wysoka. Osoba kąpiąca się siedzi w niej na specjalnym stołku, który umożliwia maksymalne zanurzenie ciała.

Aranżując łazienkę w stylu japandi unikaj masywnych mebli. Z powodzeniem zastąpią je minimalistyczne konsole. Sprawdzi się tu także dużo zielonych roślin, dekoracje naturalnego pochodzenia oraz oświetlenie z rattanowymi czy papierowymi oprawami. Kolorystyka łazienki w stylu japandi – jak już zostało to wspomniane – powinna być utrzymana w beżach, szarościach, czy bieli, którym towarzyszyć mogą mocniejsze barwne akcenty.

Zdjęcie główne: Kolekcja Fonte od Rexa Design, projekt: Monica Graffeo