Prysznic z deszczownicą, czyli sposób na wyjątkową kąpiel

Prysznic to ta strefa łazienki, która na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się najbardziej. Przede wszystkim znacznie się powiększyła. Ale to nie jedyna jej transformacja.

Wysokie brodziki pod prysznic zastąpiły rozwiązania praktycznie bezprogowe lub wyłożone płytkami i wyposażone w odpływy liniowe. Plastikowe wypełnienie drzwi zamieniono na bezpieczne szkło, a zamiast samych drzwi coraz częściej spotkać można stałe ścianki w formie tzw. kabin walk in. Prysznic nie kojarzy się nam już tylko z szybką, oszczędną kąpielą (bo tą „prawdziwą” mamy przecież w wannie). Nic z tych rzeczy – kąpiel na stojąco jest dziś równie relaksująca i wellnessowa jak co najmniej w jacuzzi… Według mnie może nawet bardziej.

Kaskady wody

Na wspomniany relaksujący wymiar kąpieli pod prysznicem wpływa dziś przede wszystkim forma zestawów prysznicowych. Mówię tu konkretnie o deszczownicach. Rozwiązania tego typu w swojej ofercie posiada w zasadzie każdy producent armatury prysznicowej. Dostępne są klasyczne modele na drążku w różnych wielkościach i kształtach, a także montowane podtykowo na ścianie bądź suficie. Wybór zależy w zasadzie od walorów wzorniczych tego typu zestawów, a także od budżetu inwestora (rozwiązania podtynkowe są zazwyczaj droższe). Wielkość dostępnych na rynku deszczowni waha się w zakresie od 20 do nawet 60 cm. Ale producenci armatury do prysznica nie ustają w poszukiwaniu rozwiązań, które zapewnią kąpiącym się większą dozę relaksu i komfortu. Kąpiel w „strugach deszczu” to już nie wszystko.

Wyższy poziom

Czasem w moich tekstach wspominam o tym, że łazienka staje się miejscem coraz bardziej dopasowanym do indywidualnych potrzeb użytkowników. Niezależnie od tego, ile osób w domu korzysta z danego sprzętu. Dlatego coraz częściej zaprasza się tu zaawansowaną technologię. Weźmy na przykład system prysznicowy RainTunes od Hansgrohe. Łączy on wodę, światło, dźwięk i zapach. Jednocześnie koncentruje się całkowicie na jednostce – jej osobistych nastrojach i potrzebach. Specjaliści Hansgrohe we współpracy z ekspertami z dziedzin takich jak: dermatologia, fizjoterapia czy aromaterapia, opracowali kontrolowane cyfrowo scenariusze kąpieli RainTunes. Każdy dostosowany jest do indywidualnego, codziennego stylu życia użytkownika i obejmuje takie czynniki jak temperaturę wody, rodzaj strumienia czy kolory światłoterapii. Wystarczy wybrać ulubiony i cieszyć się kąpielą stworzoną według własnych potrzeb.

Niepowtarzalne kształty

Prysznic z deszczownicą oferuje nam dziś także nie tylko wyjątkowe doznania zmysłowe, ale także wizualne. Wielu producentów wręcz prześciga się w nadawaniu im coraz bardziej oryginalnych form. Jednym z tych, który zwrócił moją szczególną uwagę jest Fade włoskiej marki Alpi. Montuje się go bowiem w podwieszanym suficie, w płycie gipsowo-kartonowej. Po otynkowaniu i pomalowaniu płyty system dociska się za pomocą czterech śrub, a silikonowe dysze wychodzą poprzez przygotowane wcześniej otwory. Ma się zatem wrażenie, że woda płynie z samego sufitu… Pomysł ma pokazywać możliwości łączenia elementów wyposażenia łazienki z jej architekturą.